İdris Koç

İdris Koç

BAY PROTOKOL
İdris Koç'un ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

İki yaş sendromu

Eklenme : 17.11.2021 00:00:00
Görüntülenme: 605

Geçenlerde bir arkadaşım anlattı.

"Oğlum Ömer 2 yaşına geldiğinde çok hırçın ve saldırgan bir çocuk oldu, çıktı. O sıralar ben görevim gereği ailemden ayrıydım. Bu nedenle ilk başlarda bunu ayrılığımıza yorduk. Oğlumdaki bu davranış değişikliği belirgin bir hâl alınca bir uzmana danıştık.

Uzman, 'Telaş yapılacak bir şey yok, çocuğunuz 2 yaş sendromu yaşıyor.' dedi.

Biraz açar mısınız, dediğimde şu cevabı verdi: 'Çok basit, 2 yaşındaki çocuğun beyin kapasitesi 300-400 kelime konuşabilecek kadar gelişir. Beyin ve algı yeteneği sürekli gelişirken maalesef dil ve konuşma yeteneği aynı oranda gelişemez. 400 kelime kapasitesi olan iki yaşındaki bir çocuk ancak 30-40 kelimelik konuşabilir. Bu durumda kendisini ifade edemeyen çocuk agresif davranışlar sergilemeye başlar, saldırganlaşır. Kendini sözle ifade edemedikçe şiddette ve ağlamaya başvurur. Dili çözüldükçe ve kendini ifade etmeye başladıkça agresif davranışlarını terk eder ve sakinleşir.'

Gerçekten de bir süre sonra oğlumun davranışlarında bu yönde bir değişim oldu."

Arkadaşım, bunu anlattıktan sonra şu soruyu sordu: Acaba etrafımızdaki bazı yetişkinler de hâlâ "2 yaş sendromu" yaşıyor olabilir mi?

2 yaş sendromunu ilk kez duymuştum. Eve gelince hemen bir araştırmaya giriştim.

"2 yaş sendromu", iki yaşına gelen çocukların çevresi ile güç savaşına girdiği, söz dinlemediği, dengesiz, kararsız ve isyankâr davranışlar sergilediği, aşırı hareketli olduğu geçici bir dönemmiş. Bu değişimin başlıca nedeni ise 2-3 yaşındaki bir çocuğun beyninin bir yetişkinin beyninden iki kat daha aktif olmasıymış. Yani inanılmaz hızlı çalışan bir beyin...

Atlayan, zıplayan, tırmanan, direnen, kavga eden bir çocuk. Birey olma yolunda kendi adımlarını atarak her şeyi kendi başına yapmaya çalışan ve başardığı en küçük şeyden mutluluk duyan bir çocuk.

Kas-motor mekanizması henüz dengeli çalışmayan, seçme yeteneğine yeterince sahip olmayan ve bu nedenle de kafası karışık bir çocuk.

Yani kendini kontrol etmekte zorlanan çocuklara "hiperaktivite" teşhisi koyduğumuz dönem. Yani yeterli zaman ayıramadığımız, yeterli ilgi gösteremediğimiz, sorularını cevaplayamadığımız çocuklarımızın kendilerini ispatlamak için "Ben buradayım.", "Ben de varım." diye bağırdığı dönem.

Detaylarını psikologlara ve pedagoglara bırakarak konuyu bağlamaya çalıştığım noktaya geleyim: Büyüklerin yaşadığı 2 yaş sendromu.

Yani sosyal ve kurumsal yaşamın her noktasında büyüklerin yaşadığı sendrom. Hele ki baş, lider, yönetici olarak bulunanların yaşadığı.

Bilgisi, deneyimleri, kişilik ve karakter yapısı ile bulundukları pozisyona uygun olmayan, bu pozisyonun hakkını veremeyen ve kendisini ispatlamak için çırpınan, sürekli etrafındakiler ile kavga eden büyüklerin hâli.

Mesaisini çalışmaya değil de çevresi/personeli ile çatışmaya ayıranların ruh hâli.

2 yaş tamam da 32, 42, 52 yaşındaki yetişkinler neden böyle davranır?

100 birimlik bilgi, tecrübe ve kapasite isteyen bir pozisyon için 10 birimlik kapasitesi olan insanları göreve getirince/seçince böyle oluyor. İyi bir ikinci adam ve ekip üyesi olabilecek kişileri lider yapınca böyle oluyor. 

Bulunduğu noktada "iyi" olan birinin, bir başka pozisyon için de iyi olabileceği önyargısı ile hareket edince böyle oluyor.

200-300 kelime ile konuşabilen birisini kürsüye çıkarıp konuşturmaya çalışınca böyle oluyor.

Kendisine verilen görevin, yetkinin, sorumluluğun altında ezilenler; eksikliğini kapatmak için etrafına saldırmaya başlıyor. Kapasite açığını örtbas etmek için sisteme ve maiyetindekilere yönelik acımasız eleştirilerde bulunuyor. Liderlik yapamayınca çalışanlarıyla çatışmaya başlıyor. Baskı, kamplaştırma, böl-parçala-yönet politikası, tehdit ve disiplin soruşturması.

Ve çocukların yaramazlıkları, saldırganlıkları ve ağlama nöbetleri kadar masum olmayan saldırganlıklar ve bitmek bilmeyen ağlamalar... Ya da küsüp gitmek.

Bir tarafta ilgi eksikliği, diğer tarafta bilgi, yetenek ve deneyim eksiliği. Eksiklik arttıkça da çıkardığı gürültü de artıyor.

2 yaş sendromu yaşayanlarla baş etmek zor vesselam...

17.11.2021

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft