Özcan Özgür

Özcan Özgür

ÖZGÜRCE
Özcan ÖZGÜR'ün ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

İki Ferdi Yavuz haberi, Muğla'nın halleri...

Eklenme : 9.12.2021 00:00:00
Görüntülenme: 1375

Birkaç gün önce Muğla Büyükşehir Belediyesi Basın Halkla İlişkiler görevlilerinden Mustafa İnci'nin şaşırtıcı bir paylaşımı internet ortamında dolaşıma girdi.

Paylaşımda Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün'ün o kapıyı mı nereyi gösteriyorsa çok kullanışlı ünlü fotoğrafı ve üstünde Mustafa İnci'nin adı yer alırken, fotoğrafın altında da "Yeni Asır" ibaresi ve "CHP tipi usulsüzlükler Sayıştay raporunda" ifadesi yer allıyordu.

Oldukça manidar bir paylaşımdı.

Muhtemelen Yeniasır Gazetesi Başkan Gürün ile ilgili bir haber yapmıştı ve Mustafa İnci'de oradan paylaşım yapmıştı da neden?

Mustafa İnci'nin sosyal medya hesabına baktım, o paylaşımı göremedim. İlk bizim Ali Turbalıoğlu'nun sayfasında görmüştüm. "Bunun ya eceli geldi ya arpası eksik geldi. Bu paylaşımı Muğla'nın koçu görürse seni ne yapar Mustafacığım????" diye paylaşmıştı o fotoğrafı. O'na sordum, "Sayfasından kaldırmış ağabey" deyince arkasını aramadım, ilgilenmedim...

xx           xx           xx

Önceki gün de genç meslektaşlarımızdan Ferdi Yavuz'ın sosyal medyada paylaştığı Yeniasır'da çıkan "Muğla Büyükşehir cenaze hizmetinde de sınıfta kaldı" başlıklı haberini gördüm.

"Cenaze" sözcüğünü görünce meraklanıp, habere baktım.

O habere bakarken 5.12.2021 tarihli ve "CHP tipi usulsüzlükler Sayıştay raporunda" başlıklı haberle karşılaştım.

Ferdi kusura bakmasın, Yeniasır Gazetesi'ni takip edemiyorum, ama kendisinin paylaşımları sayesinde Muğla ile ilgili haberlerini görebiliyorum.

Anladım ki, haber Mustafa İnci'nin paylaştığı "başlığın" haberiydi. Anlayamadığım Osman Gürün'ün de içinde olduğu CHP'li belediyelerin aleyhinde yapılmış bir haberin başlığını Mustafa İnci neden paylaşmış olabilir onu anlayamadım. Muhtemelen CHP'li belediyeler ile ilgili Sayıştay raporlarının güvenilir olmadığını, kasıtlı olduğunu ima etmek istemiş olabilir, ama olmamış...!

xx           xx          xx

"CHP'li belediyelerdeki yolsuzluk ve usulsüzlükler, Sayıştay raporlarıyla bir kez daha tescillendi." diye başlayan haberinde Ferdi Yavuz Sayıştay'ın 2020 denetim raporlarını ele almış. Aklıma ilk gelen Org. Mustafa Muğlalı İşhanı'nın yıkılma olasılığına karşı mücadele veren AK Parti Muğla İl Başkanı Yardımcısı Barış Eğilmez bu mücadeleyi şahsi nedenlerden verdiğini söylüyor.

Keşke, Ferdi Yavuz'un haberine konu olanı Barış Eğilmez siyasi kimliği ile dillendirmiş olsaydı...

Neyse biz habere bakalım. Ferdi Yavuz Yeni Asır'daki haberinde "Muğla'daki CHP'li belediyelerin usulsüzlükleri geniş yer tuttu. Raporda sosyal, temiz ve şeffaf belediyecilikten dem vuran CHP yönetiminde olan Büyükşehir, Bodrum, Milas, Marmaris, Fethiye ve Menteşe Belediyelerinin skandalları tek tek deşifre oldu." diye devam etmiş. Okurken "Vayyy" demişim...

Demek ki İçişleri Bakanlığı'ndaki Başmüfettişlik görevinden alınıp gelinip, Muğla Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı yapılan sayın Osman Can Yenice de bir işe yaramamış...

Muhtemelen O'nu dinlememişlerdir...!

xx           xx          xx

Raporda Muğla Büyükşehir işçilerinin kanunlara aykırı olarak fazla çalıştırıldığı ortaya çıkmış...

Bu konuda raporda "4857 sayılı İş Kanunu'na tabi olarak çalışan işçilerin sosyal hakları olan yıllık ücretli izinlerinin zamanında kullandırılmadığı görülmüştür. Kurumda görev alan kadrolu 302 işçiden 5'inin 200 ile 300 gün arasında, 40'ının 100 ile 200 gün arasında, 253'ünün ise 50 ile 100 gün arasında kullanmadığı izin olduğu tespit edilmiştir" ifadesine yer verilmiş.

Acaba o işçiler fazla çalışmaları karşılığı fazla mesai aldılar mı?

Ferdi Yavuz haberine şöyle nokta koymuş:

"Raporda CHP yönetiminde olan Bodrum Belediyesi'nde 63 taksi durağının ihalesiz şekilde kullandırıldığı tespiti yer alırken, Fethiye'de bilanço ile taşınır mal yönetim hesabı icmal cetveli arasında uyumsuzluk tespit edildiği vurgulandı. Menteşe'de işçilerin yıllık ücretli izinlerinin kanuna uygun kullandırılmadığı belirlendi. Milas'ta ise mevzuat ve muhasebe hiçe sayılarak otopark ve belediye taşınmazları ile ilgili usulsüzlük yapıldığı kayıtlara geçti. Marmaris Belediyesi de diğer CHP'li belediyelerin aynası durumunda."

Son cümleyi okurken beni bir gülmek aldı...

O raporda kim bilir daha neler vardır. Ancak Barış Eğilmez'in o raporu inceleyerek bizlerle paylaşacağını sanmıyorum. İş başa düştü yine, bir ara alır inceleriz... Bu arada haberde adı geçmeyen Datça Belediyesi'ni kutluyorum... AK Partili belediyelerde durum ne acaba?

xx           xx          xx

Gelelim cenaze hizmetleri meselesine...

Ferdi Yavuz sosyal medya hesabında "Muğla'da Cenaze İşleri Fiyaskosu /Büyükşehir Hizmet Vermiyor" başlıklı sunumu ile paylaştığı "Muğla Büyükşehir cenaze hizmetinde de sınıfta kaldı" başlıklı haberinde şöyle demiş:

"48 yıl sonra CHP'den, AK Parti yönetimine geçen ve kısa zamanda yapılan hizmetlerle çehresi değişen Muğla Yatağan ilçesi, her geçen gün hizmet almaya ve gelişmeye devam ediyor. Osman Gürün yönetimindeki CHP'li Muğla Büyükşehir Belediyesi ise, toplumun neredeyse her kesiminden tepki alırken bir eleştiri de AK Partili Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz'den geldi."

"Büyükşehir Hizmet Vermiyor" ara başlığı ile şöyle devam etmiş:

"Yatağan Belediye Meclisi Aralık ayı toplantısında konuşan CHP Meclis Üyesi Nadide Asu Arda Uysal'ın, cenaze defin işlemlerini neden Yatağan Belediyesi'nin üstlenmediği sorusuna cevap veren Belediye Başkanı Mustafa Toksöz, Muğla Büyükşehir Belediyesi'nden gerekli hizmetleri alamadıklarını belirtti. Başkan Toksöz, 'Cenaze hizmetleri Türkiye'nin her yerimde Büyükşehirlerin yaptığı bir işlem, bunu bir tek Muğla'da maalesef Büyükşehir Belediyemiz beceremediği için ilçe belediyelere gönderiyor. Biz cenazelerin birçoğunda kapı kilitli olduğu için sandalyeleri çıkaramadık, en son kapıda kılmak zorunda kaldık. Yani anahtar, davul Büyükşehir'de tokmak bizde. Bu da olacak iş değil' diye konuştu."

Şaşırdım... Başkan Gürün'ün bu meseleye mutlaka bir açıklaması olmalı...

xx           xx          xx

Ferdi Yavuz Yatağan haberine "Bize Gülüyorlar" ara başlığı ile şöyle nokta koymuş:

"Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz meclisteki konuşmasının devamında ise, 'Ben, diğer Belediye Başkanı arkadaşlarım ile yaptığım toplantılarda Muğla'nın halini ve durumunu onlara anlatıyorum. Adamlar bize gülüyorlar. Yani diyorlar ki; 'İlçe belediyesi olarak hiçbir yerde biz cenaze hizmeti vermiyoruz.' Denizli'den Aydın'a, Antalya'sından İzmir'ine kadar hiçbir yerde cenaze hizmeti ilçe belediyelerin değil' sözleriyle durumun vahametini gözler önüne serdi."

Benim yorumum mu? Buna gerek var mı?

-----------------------------------

GÜNÜN SÖZÜ: Yaşam boyu onur ödülünü hak eden isim kesinlikle Haluk Levent'tir! --Anonim.

ÇİVİ

Ferdi Yavuz bir de "Muğla siyaseti demek, numunelik fıkra ve hikayelere ilham kaynağı demek..." dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı:))))

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft