Hüseyin Nizamoğlu

Hüseyin Nizamoğlu

NERDE KALMIŞTIK
HüseyinNizamoğlu ve diğer yazarlarımızın gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

İhtilal Denemesi İdi

Eklenme : 13.01.2022 00:00:00
Görüntülenme: 136

"Gezi" Kazakistan'daydı!

AYBÜKE'YE İLAVE

Önceki gün kardeş ülke Kazakistan'da, tam bir kâbus yaşandı.

Hiç kimselerin öngöremediği, tahayyül edemediği, akla dahi getirmediği korkunç bir halk ayaklanmasıyla ülke hiç olmadık bir zamanda bizdeki "Gezi Kalkışması" benzeri bir kaos yaşadı.

Yılların birikimi halkın güya hak araması neticesinde bir günde neredeyse heba oldu. Halkın ilk saatlerdeki yaklaşımı belki ekonomik temelliydi lakin kısa zamanda bunun masum bir halk ve hak gösterisi olmadığı ortaya çıktı.

Bu olayın failleri ve senaristleri belliydi aslında. İleri sürülen bahane gaza yapılan zam, görüntü ise hiç şüphesiz devleti zaafa düşürme gayretiydi!

Kazakistan hemen herkesin üzerinde ittifak ettiği "Türk Devletleri Teşkilatı" gibi bir oluşumun lokomotifi olan bir ülke! Bir gaz zammıyla kaos yaşanacak bir ülke olacağı asla tahmin edilemezdi. Türkiye'de "Gezi" olayları da tahmin edilememişti. 

Bu kaos planının hangi mutfakta pişirilip sahneye konduğunu tahmin etmek güç değil! Kazakistan verimli topraklarıyla, zengin yer altı ve enerji kaynaklarıyla ve 30 yılda gerçekleştirdiği ekonomik başarılarıyla bir anda çok büyük sıçramalar yapmıştı. Türk Devletleri Teşkilatı, Kazakistan'ın önerisiyle hayata geçirilmişti. Ve daha bir hafta önce ülke genelinde Rusça tabelaların indirilmesi planı devreye girmişti.

RUSLARIN RAHATSIZ ETTİĞİ ANLAŞILIYOR

Rusça tabelaları indirmek demek kendi öz varlığını ilan edecek demek.

GÜVENLİK ANTLAŞMASI

2002 tarihinde Ruslar ve Ermenilerle birlikte güvenlik anlaşması imzalayan Kazakistan kime karşı güvenlik tedbiri alıyordu?

TÜRK DEVLETLERİ TEŞKİLATI

3 Ekim 2009'da Türkçe konuşan Türk Devletleri Nahcivan'da güvenlik anlaşması imzaladılar. Önceleri Türk Konseyi olan örgüt adı 2018 Türk Keneşi adını almıştır. Son olarak 12 Kasım 2021'de adının Türk Devletleri teşkilatı olarak ilan etmişlerdi. Türk devletleri içinde Türkiye'de var. Tabiki Rusya ve Ermeniler yoktur.

Bütün bu gelişmeler gösteriyor ki Rusların Kazakistan'da büyük menfaati vardır. Olayların nereden ve nasıl tertip edildiği anlaşıldı. Desek olayları yatıştırmak için hemen acele olarak Ruslar eski bir anlaşmaya dayanarak gelmişlerdir. Hâlbuki Kazakistan Türkçe konuşanlar grubuna çoktan girmiştir.

Olayların adı petrol zammını protesto edecekken ülkeyi perişan etmeye geliyorlar. Bunun adı Gezi olayı gibi bir ihtilal denemesidir.

Bu güzel ülkenin içinde nasıl olurda bu kadar isyankâr, nankör ve ülke düşmanı çıkabiliyor.

"Kazakistan Avrasya'nın en önemli ülkelerinden biri. Elde ettiği kazanımlarla Orta Asya'da ciddi başarılar elde etti. Bugün ülkedeki gelir paylaşımı ve adaletsizliğine yönelik sorunlar ve talepler bir tarafa bağımsızlıktan bugüne geçen 30 yılda yapılan işler gerçekten az şeyler değil. Bunda Nur sultan Nazarbayev'in liderlik rolü önemli bir belirleyici oldu... Ülke 2017'den bu yana bir geçiş sürecindeydi. Mevcut Cumhurbaşkanı Tokayev bu geçiş sürecinde yoksulluk ve yolsuzluk sorununun üzerine gitti. Kurumları ve kadroları güçlendirmek, gençleştirmek için çalıştı. Sosyal destekleri artırdı. Yine de halktaki yeniden bölüşüm talebi güçlüydü ve bir anda Janozen'de başlayan başka şehirlere yayılan protestolara dönüştü... Bu süreç ülkenin kendi imkânlarıyla, güvenlik güçleriyle yönetilebilir miydi? Bu yol yeterince kullanıldı mı? Gelinen aşamada KGAÖ'nün çağrılması bağımsız Kazakistan'ın geleceği açısından ciddi kırılmalara yol açabilir endişesini taşıyanlardanım. Özellikle Türk dünyasının da genişleme evresi geçirdiği böylesi bir dönemde Kazakistan'ın istikrarını ve mevcut pozisyonunu koruyarak ikili ve çoklu ilişkilerin sürdürülebilmesi hayati bir öneme sahip..."

Nazarbayev suskun! Nerede olduğu konusunda sosyal medyada yapılan tezviratlar gerçeği yansıtmıyor. Yetkililerden edindiğimiz resmî bilgiye göre kendisi hiçbir yere gitmedi ve şu an Kazakistan'da.

Hâsılı "Gezi" bu kez Kazakistan'da idi!

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft