İHH Muğla Arama Kurtarma faaliyetlerine devam ediyor

İHH Muğla Arama Kurtarma faaliyetlerine devam ediyor
Eklenme : 22.02.2021 14:47:00
Görüntülenme: 2242

İHH Muğla Arama ve Kurtarma Ekibi eğitimlerini tamamlayarak faaliyetlerine başladı. İHH Muğla Arama Kurtarma Başkanı Hakan Bozkurt, ekiplerinin arama kurtarma faaliyetlerinin yanında orman yangınlarına yönelik eğitimden de geçtiğini kaydetti.

İHH Muğla Arama Kurtarma Ekibinin, İHH İnsani Yardım Vakfı bünyesinde kurulduğunu kaydeden Bozkurt, "Ekibimiz Muğla AFAD ile protokol yapmış, eğitimlerini AFAD ve İHH eğitmenleri tarafından alan, kamu yararına çalışmayı amaç edinmiş, gönüllülük esasına dayanan yapıdır. Ekibimiz 2019 yılı Eylül ayında Özkan Dilmeç başkanlığında kurulmuş olup öncelikle ilk yardımcı eğitimlerini tamamlayarak çalışmalarına başlamıştır. İlerleyen süreçte doğada arama kurtarma (DAK), kentsel arama kurtarma (KAK) ve suda arama kurtarma (SAK) eğitimlerini tamamlayarak hızlı bir şekilde faliyet alanını genişletmiştir. 15 Aralık  2020  tarihinden itibaren  Hakan Bozkurt  başkanlığında  çalışmalarına hız kesmeden devam eden ekibimiz gerek nitelik gerek nicelik bakımından gelişimini sürdürmektedir. Marmara depreminin yıl dönümünde 17 Ağustos 2020 tarihinde İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu Bey tarafından JAK, AKUT ve İHH'ya AFAD akreditasyon belgesi verilmiştir. Ekip kapasitesini her geçen gün arttırmayı hedefleyen ekibimiz bu anlamda ekibe yeni katılan gönüllülerimizin eğitimlerini tamamlama konusunda çalışmalarını sürdürmektedir. Yaz aylarında bölgemizde meydana gelen orman yangınlarında bir el olabilmek gayesi ile yangın eğitimlerini de Muğla Büyükşehir Belediyemizin desteği ile bir an önce tamamlayacaktır. Valilik, Dalaman Kaymakamlığı, Dalaman Belediye Başkanlığı ve Muğla Müsiad Başkanı ile görüşmeler yapılmış olup ekip çalışmalarımız ve gelişimimiz noktasında destekleri sağlanmıştır" dedi.

Bozkurt açıklamasına şöyle devam etti:

"Kurulduğu süreçten itibaren Isparta ve Denizli'de (DAK) ,Bursa'da (KAK), Antalya'da da (SAK) üçer günlük eğitimlerini tamamlayan ekibimiz kapasite ve performans gözlemi amacı ile Bursa ve Bolu Aladağlar'da üçer günlük ulusal tatbikata katılım sağlamıştır. Anadolu coğrafyamız bilindiği üzere afetler ile iç içe yaşamaya ve bunlara karşı daima önlemler almaya mahkumdur. Deprem ve sel gibi doğal afetlerin ülkemizde çok sık yaşanması hasebiyle vatandaşlar olarak bizlere ve de yöneticilerimize bu konuda büyük sorumluluklar düşmektedir. Öncelikle yapılarımızı daha dayanıklı ve zemini uygun olan yerlere yapmalıyız. Dere yataklarını doğaya bırakıp alt yapılarımızı güçlendirmeliyiz. Bilindiği üzere 2020 yılı  Afetler konusunda hüzünlü bir yıl oldu. 22 Ağustos'ta Giresun'da meydana gelen sel felaketinde ve 30 Ekim tarihinde İzmir Bayraklı'da gerçekleşen depremde AFAD'tan gelen çağrı üzerine hızlı bir şekilde olay yerlerine intikal eden ekibimiz, arama kurtarma çalışmalarına katılarak afet süresince özveri ile üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmiştir. Bir daha yaşanmamasını dilediğimiz afetlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına ve milletimize sabır ve baş sağlığı diliyoruz. Rabbim bizleri bu tür afetlerden muhafaza eylesin inşallah."

 

 

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft