Özcan Özgür

Özcan Özgür

ÖZGÜRCE
Özcan ÖZGÜR'ün ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

İbrahim Şimşek, "Kimseyle kavgamız yok, olmayacak da.."

Eklenme : 18.05.2021 00:00:00
Görüntülenme: 2488

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) yöneticileri ile pek çok bakımdan yolları ayrılan CHP eski Milletvekili Muharrem İnce 9 Şubat'ta partisinden istifa etti ve neredeyse 3 yıldan fazla bir süredir CHP çevreleri yanında AK Parti'den, MHP'den ve hatta kısa zamanda İYİ Parti'den umudu kesenlerde beklenen seçenek partiyi kurdu. "Memleket Hareketi" dün İçişleri Bakanlığı'na verilen dilekçe ile resmen "Memleket Partisi" oldu...

İnce'nin il il Anadolu'yu gezerek "yeni bir partiye ihtiyaç var mı?" sorusunun yanıtını ararken "Memleket Hareketi" adını alan arayış hareketi, kuruluş hareketine dönüştü ve "Memleket Partisi" adıyla ete kemiğe büründü. Kasım'da kurultay var.

Daha önce partinin twitter hesabından logosunun görseliyle birlikte "Memleket Partisi'nin logosunu ve heyecanımızı milletimiz ile paylaşmaktan mutluluk duyarız. Tarihsel sorumluluğumuzu ve rotamızı simgeleyen bu logo artık memleketin her köşesinde kalbi vatan aşkıyla çarpan milyonlara emanettir" mesajı paylaşılmıştı.

Partinin logosu nazar boncuğu şeklinde internette tartışılarak belirlendi. Gemi dümeni olarak ta tarif ediliyor. Mavi renkte ve 6 oku ile bir güneşi de andırıyor... Altında "Memleket Adalet Vicdan İş" sloganı yazılı... Sloganın baş harflerinden de "MAVİ" ortaya çıkıyor...

xx           xx           xx

Memleket Partisi'nin "Kurucular Kurulu" dün kuruluş dilekçesinin ardından biraraya geldi ve bir defaya mahsus genel başkanı seçti. Partinin "Kurucu Genel Başkanı" olan Muharrem İnce de bir defaya mahsus MYK Üyelerini belirledi.

Kurucular Kurulu; bir üniversite öğrencisi yanında ekonomist, sanayici, gazeteci, toplum bilimci, oyuncu, yönetmen, uçak-makine-inşaat mühendisi, tıp akademisyeni, üst düzey yönetici, iş insanı, eğitimci, siyaset bilimci, hukukçu, bankacı, endüstriyel tasarımcı, iktisatçı, yazar yayıncı, kalkınma uzmanı, turizmci, ve akademisyenlerden oluştuğu görüldü.

Memleket Partisi'nde eskiden CHP'de olduğu gibi "güçlü genel sekreterlik" öne çıkıyor. Yazımı dün baskıya verirken Memleket Partisi Genel Başkanı İnce daha MYK Üyelerini atamamıştı. 4 genel başkan yardımcılığının bulunacağı partide Genel Sekreterliğe milletvekili Hakkı Akalın getirilmiş ve MYK'da milletvekili Mehmet Ali Çelebi, Gazeteci Şaban Sevinç, Mevlüt Dudu, futbolcu Ümit Özat, iş adamları Serkan Ufuk Akgün ve Hüseyin Baraner'e yer verilmiş olabilir.

Kurucular Kurulunda turizmcilerden biri de Muğla'dan. Bodrum Turgutreis'in CHP'li son Belediye Başkanı Mehmet Dinçberk'in oğlu Bilkent Turizm ve Otelcilik mezunu turizmci Süleyman Dinçberk kurucular kurulunda yeralmış durumda.

xx           xx           xx

"Memleket Hareketi", Sivas Kongresi'nin yıl dönümü olan 4 Eylül 2020'de Sivas'ta "Bin Günde Memleket Hareketi" sloganıyla kurulmuştu...

Logosu geçtiğimiz günlerde açıklanan Memleket Partisi'nin Ankara İl Başkanı Ergenekon kumpasında 13 ay hapis yatan eski Üsteğmen Av. Muhammed Sarıkaya olarak belirlendi.

Muğla'da da MSKÜ'den ön lisans mezunu otomotiv galeri sahibi İbrahim Şimşek görevlendirildi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muğla örgütünde değişik kademelerde görev alan ve en son İl Genel Meclisi Üyeliği yaptıktan sonra CHP üyeliğinden istifa ederek yerel seçimlerde Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı bağımsız adayı Behçet Saatcı ile birlikte hareket eden İbrahim Şimşek'e Memleket Partisi Muğla İl Başkanlığı görevi CHP'den istifa eden eski MKYK Üyesi ve Milletvekili olmakla birlikte Türkiye'de ilk yapay kalp nakli yapan kişi olarak tanınan Prof. Dr. Hakkı Akalın tarafından tevdi edildi. İbrahim Şimşek'in bu göreve talip olmadığı, tersine önerilen isimler içinden yapılan değerlendirmeler sonucu belirlendiği öğrenildi.

4 Eylül 2020'de başlayan hareket bu ay içinde de partileşti ve yarın Atatürk'ün huzuruna çıktıktan sonra Atatürk'ün Samsun'a çıktığı gün olan 19 Mayıs'ta siyasi faaliyete geçmiş olacak...

xx           xx           xx                                                                                                                          

Muğla'da İbrahim Şimşek'in başına getirildiği Memleket Partisi'nin Muğla'nın ilçelerinde de Haziran ayı sonuna kadar teşkilatlanması beklenmekte.

Memleket Partisi Muğla İl Başkanı İbrahim Şimşek dün Ali Acar ve Dursun Kaplan ile birlikte Ankara'ya gitmeden önce kendisiyle görüşmemizde bu göreve layık olmaya çalışacağını belirtirken "Kimseye kırgın ve küskün değiliz. Kimseyle kavgamız yok, olmayacak da.. Bizim derdimiz, tasamız, meselemiz memleketimiz, memleketimizin insanları" diyerek şu ifadelerde bulundu:

"Ankara'dan dönünce şehir merkezinde il merkezini açacağız ve kurucu il yönetimimizi belirleyerek çalışmaya başlayacağız. İlçe başkanlarımızı belirleyip, hızla meydanlara çıkacağız ve Muğla'nın sorunlarının çözümü için Muğlalıların yanında ve Muğlalılarla olacağız. Sorunlar hepimizin, çözümünde de hepimizin harekete geçmesinde büyük yarar olacaktır. Bizim perhizimiz yok. Muğla'da örgütlenirken, Atatürk ilkelerine inanan, bağımsızlıktan yana olan, emeğe ve başta düşünce özgürlüğü olmak üzere tüm özgürlüklerden yana, bütün inançlara, haklara saygılı, kimseyi ötekileştirmeyen herkesi memleketimize ve memleketimiz için partimize sahip çıkmaya çağırıyorum. Biz küskünler partisi olmayacağız. Hemen seçimlere hazırlanma adımlarımızı atacağız."

xx           xx           xx

Bodrum'da, Muğla'da ve Ege'de tutmayan bir partinin ülkemizde de tutmayacağı söylenir. Bu doğrudur. "Muharrem İnce" ve "Memleket Partisi" de Muğla'da çoktan tutmuş görünüyor. Geçen hafta Cuma günü sosyal paylaşım sayfamda, "Muharrem İnce'nin Memleket Partisi tamam." başlığı altında aktif siyasete geçiş haberi verdim. Haberin altındaki beğeni ve yorumlar dikkat çekiciydi. İbrahim Şimşek'in il başkanlığının da Muğla kamuoyunda herkesimden kabul gördüğünü gözlemledim.

İbrahim Şimşek ve partisini tebrik edip başarı dileyenler arasında son il genel meclisi üyeleri Saffet Karabıyık, Cesur Öncel, Dursun Kaplan, Mükerrem Uyar ve Mehmet Ali Avcı'nın yanında öne çıkan isimler: Cengiz Maral, Adem Çine, Mehmet Şahbaz, Cahit Karaöz, Salih Haney, Kazım Turan, Togay Kömür, Burhan Kılınç, Muammer Özdemir, Haluk Beyimoğlu, Ali Osman Özdemir, Mehmet Arıtgan, Sureyya Özuslu Berberoglu, Ünal Yiğit, Nurhayat Şenkaya, Hasan Balı, Hacı Koç, Ahmet Erten, Sultan Nigiz, Fidan Durmaz, Şehnaz Özdemir, Bayram Kalay, Tarcan Oğuz, Vedat Yayla, Nesrin Özalın, Şevki Hışır, Metin Arıcı...

Sakın bu isimlerin hepsi "Memleket Partisi destekçileri" olarak algılanmasın... Çoğu İbrahim Şimşek dostu...

xx           xx           xx

Tabii tepki gösterenlerde oldu. Sezai Kavasoğlu "Şu aşamada olmamalıydı, birliğe ihtiyacımız var" derken, Kadir Akcam "Hayırlı olsun. Sadece oy bölmeye yarar buda iktidarın ekmeğine yağ sürmek" demiş.

Fethiye'den Hüseyin Kuzgun "Bölemeyeceksiniz." diye yazmış. Sayfamda başka eleştirilere de yanıt veren Ahmet Tan Karaosmanoğlu "Hüseyin Kuzgun bey bölmeye de niyetimiz yok. Mevcud duruma itibar edenler yerlerinde kalsın zaten. Saygılarımla." diye kaydetmiş.

Murat Parlu "Hayırlı olsun partimize Muğla'ya" derken, Hüseyin Anıl "Hayırlı olsun. Muğla CHP şimdi artık çok düşünsün." demiş. Sezai Cildir "Hayırlı olsun, tebrikler. Son zamanlarda gördüğüm en anlamlı parti amblemi." ifadesinde bulunmuş. Raşit Cengiz "Bu parti yaşatılmalı. Herkes için hayırlı olur.", Salih Yıldırım "Hayırlı olsun. Yolumuz açık olsun. Muğla'da CHP'yi mahveden, oy verenlere sahip çıkmayan, halkı tepeden bakanlara duyurulur.." diye yazmışlar.

Necdet Doylan, "Hayırlı olsun İbrahim yolun açık ve uzun olsun.", Mustafa Çelebi "Hayırlısı olsun.. İbrahim Başkanı tebrik ediyoruz..", Neşet Palu "Hayırlı olsun. İbrahim Şimşek doğru tercih bence." ve Mehmet Birdal Can "Hayırlı olsun kardeşim" diyerek İbrahim Şimşek'i isabetli bulup alkışlayanlar da oldu.

xx           xx           xx

Anlaşılan "Memleket Partisi" Muğla'da Hüseyin Anıl'ın da gazetesinde yazdığı gibi "çok etkili geliyor"...

Eğitimci, Gazeteci Yazar Hüseyin Anıl "Muğla'da son 10 yıldır, Muğla CHP Oligarşisi'nin, özellikle Baş Oligark Osman Gürün'ün partiyi ele geçirmesiyle, ötekileştirip, itip kaktığı, hor gürdüğü, parti içinde var olma hakları verilmeyen, partide söz hakkı ve kararlara katılım haklarından yoksun bırakılan CHP üyeleri, CHP'den kitle halinde kopuyorlar." demiş.

Bence de doğru demiş... Memleket Partisi önümüzdeki günlerde ilçelerde de örgütlendikten sonra CHP'den bir hızlı kopuşun devam edebileceği kulislerde konuşuluyor...

Şimdi herkes başta Behçet Saatcı, Ali Acar ve Hasan Karaçelik olmak üzere Fevzi Topuz, Salih Erbay, Ahmet Çalca, Akın Üstündağ, Süleyman Uslu ve hatta Oral Karakaya gibi isimlerin ne yapacağını merak ediyor... Onları da bir başka yazımda ele alırız...

------------------------------------

GÜNÜN SÖZÜ: Demokrasi halkın, halk tarafından, halk için sopalanmasıdır. -  Oscar Wilde

ÇİVİ

48 tane yeni cezaevi yapılıyormuş. Arkadaşım "Acaba cezaevlerini yapan şirketlere mahkum garantisi vermişler midir?" diye sordu.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft