Hukuk mücadelesini işçiler kazandı

Hukuk mücadelesini işçiler kazandı
Eklenme : 28.09.2020 12:43:00
Görüntülenme: 2301

Tes-İş Sendikası Yatağan Şubesi, Dalaman Akköprü Barajı ve Hidroelektrik Santralinde çalışan üyeleri için imzaladıkları Toplu İş Sözleşmesinin işveren tarafından uygulanmaması üzerine hukuksal mücadele başlattı. Açılan davalar sendikaya üye işçilerin lehine sonuçlandı.

Konu ile ilgili açıklama yapan Tes-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı ve aynı zamanda Türk-İş Muğla İl Temsilcisi Fatih Erçelik, "Türkiye'nin en çok dava açan sendika şubelerinden biriyiz. Üyelerimizin haklarını çıkarlarını korumak bizim görevimiz. Biz sendikacılık yapıyoruz. Dalaman Akköprü Hidroelektrik Santralinde Yüksek Hakem Kurulu tarafından Bağıtlanan Toplu İş sözleşmesini taşeron şirket tanımadı, uygulamadı. Üyelerimizin sözleşmeden doğan hakları ile geriye dönük alacaklarını maaşlarına yansıtmadı. Üyelerimizin hakları hukuksuz bir şekilde gasp edildi. Bizde Sendika olarak üyelerimiz adına hukuksal mücadele başlattık, üyelerimiz adına davalar açarak konuyu yargıya intikal ettirdik. Uzun bir yargılama sonunda adalet emekten yana tecelli etti. Bu karar Toplu İş Sözleşmesi imzalandıktan sonra, uygulamaktan kaçınan işverenlere bir ders olmuştur. Emsal niteliğinde bir karardır. Dalaman Akköprü Hidroelektrik Santralinde çalışan üyelerimizin alamadıkları Toplu İş Sözleşme farklarını hesaplarına havale ettik. Tes-İş Yatağan Şubesi olarak üyelerimizin emeğinin ve alın terinin yanında olduğumuzu bir kez daha gösterdik. Bizlere inandıkları, güvendikleri ve dava sürecini sabırla bekledikleri için tüm üyelerimize Sendikamız Tes-İş adına teşekkür ediyor, hayırlı olsun diyorum" dedi.

Davalarının halen devam ettiğini kaydeden Erçelik, "Ancak Dalaman Akköprü'nün davaları henüz bitmiş değil, devam ediyor. Ben inanıyorum ki bu davayı kazandıysak arkası gelecek diğer davalar da üyelerimizin lehine sonuçlanacaktır. Ayrıca KİT'lerde taşeronlaşma hala devam ediyor. Artık kamuda taşeronlaşmanın son bulmasını istiyoruz. Mevcut düzen sürdürülebilir olmadığı gibi, işçiler arasında ayrıma sebebiyet vermektedir. KİT'lerde çalışan taşeronların tamamının kadroya alınması gerekmektedir. Buradan bu süreçte bizlere her türlü desteği veren başta Sendikamız Genel Başkanı Ersin Akma ve Genel Merkez yöneticilerimize, hukukçularımıza ve emeği geçen herkese sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz" diye konuştu. 

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft