Gültekin Akça

Gültekin Akça

Görüş

Hedefimiz Bir Ama Muğlalılar Bir Mi?

Eklenme : 27.11.2020 00:00:00
Görüntülenme: 1192

Gazetedeki ilk yazımın başlığı "Ortak Paydamız Muğla"  idi. Yazımda, Muğla'daki tüm kurum ve kuruluşların Muğla ortak paydasında buluşması ve Muğla için geleceği için çalışmaları gerektiği ifade etmiştim.

Muğla konumu itibari ile gerek Türkiye ve gerekse dünyanın her yerinden insanların yaşamak istediği bir coğrafya ve bu sebeple de gerek ülke içinden gerekse ülke dışından ciddi göç almaktadır. Bu bağlamda, başta artan nüfusun getirdiği sorunlar olmak üzere Muğla birçok sorunla karşı karşıya kalmış ve kalmaktadır. Sorunların çözümünde kurumlar arası işbirliği ve dayanışma ise önemli bir yer tutmaktadır. Zira, Muğla'nın bu güne kadar çözülememiş ya da çözümü gecikmiş sorunlarının temelinde kurumlar arası işbirliğinin istenilen düzeyde gerçekleşmemiş olması yatmaktadır. Gerek Muğla merkezde yapılan birinci etap TOKİ'nin yapımı aşamasındaki tartışmalar ve gerekse Muğla Tıp Fakültesi Hastanesi'nin yerinin tespiti aşamasındaki tartışmalar hepimizin malumudur.

Muğla'da gerekli olan bu işbirliği ve dayanışmayı bugüne kadar yeterince göremedik. Aslında bundan yaklaşık 7-8 ay kadar önce Ak Parti İl Başkanı, AK Parti Milletvekilleri, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı, CHP İl Başkanı ve CHP Milletvekilleri, İyi Parti Milletvekili ve İl Başkanı ile MHP İl Başkanının ve bazı ilçe belediye başkanlarının bir araya geldiği yemekli toplantı bu bağlamda Muğla için önemli bir başlangıç olmuştu. Bu tablo Muğla adına hepimizi heyecanlandırmıştı.

Yerel gazeteler de toplantıyı "Muğla İçin Toplandılar" diye manşetlerine taşımıştı. Toplantı sonrası yapılan açıklamalarda Muğla için işbirliğinin önemine değinilmişti. Toplantı sonrası alınan kararlar ile ilgili olarak bu güne kadar gerek Muğla'da gerekse Ankara'da ne gibi çalışmalar yapıldığını ise bilememekteyiz.

2014 yerel seçimleri öncesinde Muğla, 1 il belediye başkanı,12 ilçe belediye başkanı ve 49 belde belediye başkanı ile köy ve mahalle muhtarları ile yönetilen bir ilimizdi. Muğla'nın büyükşehir olması ile beraber Muğla 1 büyükşehir belediye başkanı ve 13 ilçe belediye başkanı ile mahalle muhtarları tarafından yönetilen bir il oldu.

Büyükşehir yasasının amacı, ili bir bütün olarak ele alıp, il bazında yönetimsel olarak birlikteliği sağlamak ve bütüncül bir bakış açısı ile ilin yönetilmesidir. Zaten, bu sebeple de büyükşehir belediyelerinin ilçeler yanında mahalle bazında bile yetki ve görevleri bulunmaktadır. Ancak, yasal yükümlülükler dışında büyükşehrin ve dolayısı ile de büyükşehir belediye başkanının yazılı olmayan yükümlülükleri vardır. Yani, ilin her anlamda birlikteliğini sağlamak ve temsil etmek gibi.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı'nın geçen günlerde, Muğla'daki CHP'li 6 belediye başkanı ile birlikte sosyal medyadaki paylaşımına Ak Parti Muğla İl Başkanı sosyal medyadan videolu paylaşım ile tepki gösterdi. Ak Parti İl Başkanı tepkisinde haklı idi. Zira, Muğla'da 6 değil 13 ilçe belediyesi var. Özellikle pandemi sonrası yaşanan iç göçten sadece CHP'li ilçe belediyelerinin olduğu 6 ilçe değil, Muğla'nın tüm ilçeleri etkilenmiştir.

"Hedefimiz Bir Muğla Bir" sloganını kullanan Muğla Büyükşehir Belediyesinin/ Başkanının sadece CHP'li ilçe belediye başkanları ile yapmış olduğu bu açıklama ve paylaşım Muğla Büyükşehir'in kullandığı slogan ile çelişmiştir. Oysa, Büyükşehir Belediye Başkanının tüm ilçe belediye başkanlarını da yanına alarak bu açıklama ve çağrıyı yapması gerekirdi. Büyükşehir'in gerek Muğla'nın sorunlarının çözümünde ve gerekse Muğla'nın tanıtımı ve gelişmesi noktasında birleştirici bir rol oynaması gerekmektedir. Oysa, uluslararası turizm fuarlarında bile her ilçe kendi tanıtımını yapıyor ve dolayısı ile de Muğla'yı bir bütün olarak tanıtamıyoruz. Bunların birleştirilmesi noktasında bir iradeye ihtiyacımız bulunmaktadır. Muğla'daki bazı sivil toplum örgütlerimizde bile ikili temsiller söz konusu.

Muğla'nın sorunlarının çözümü noktasında; tüm kurum ve kuruluşları ile birlikte daha fazla dayanışma ve iş birliğine ihtiyacı vardır.

Muğla için hedeflerimiz bir olmasına rağmen, Muğlalılar olarak hâlâ bir olmadık...

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft