Özcan Özgür

Özcan Özgür

ÖZGÜRCE
Özcan ÖZGÜR'ün ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Hastanede olmayan PET/CT tartışma konusu oldu...

Eklenme : 19.10.2021 00:00:00
Görüntülenme: 2163

"Eğitim Araştırma Hastanemiz" var diye sevinsek mi, eksiklerine bakıp yerinsek mi bilemiyorum.

Natamam hizmete giren, ama hala resmi açılışı yapılmayan; buna karşılık her yeni hizmet için siyasilerin açılış yaptığı Muğla Eğitim Araştırma Hastanesi'nde başarılı yönetimin yanında özellikle Tıp Fakültesi hocalarının ellerinde harikalar yaratılmakla birlikte natamam hizmete devam ettiği görüldü.

Bu tatsız gerçek geçen Cumartesi günü Sağlık Mil-Sen Muğla İl Temsilcisi Salih Bardakçı'nın yazılı basın açıklaması ile ortaya çıktı.

Hastanede hala Kanserden Alzheimer'e kadar pek çok rahatsızlığın teşhisinde kolaylıklar sağlayan görüntüleme cihazı PET/CT yokmuş. İl Sağlık Müdürü İskender Gencer'in açıklamasından da PET/CT'nin 2 yıldır bürokrasiye takılı kaldığı anlaşıldı.

Bu durumda "AK Parti Muğla Milletvekilleri bürokrasinin aşılması için 2 yılda hangi girişimlerde bulundular?" sorusunu gündeme getirdi...

Kendisini yazılarımın altında provakatif yorumlar yaptığı, başkaları ile olan meselelerinde beni muhatap aldığı ve aynı düşüncede olmadığımızdan beni hedef gösterdiği için engellemiştim. Facebook hesabımda engelli olduğundan olmalı, Sağlık Mil-Sen Muğla İl Temsilcisi Salih Bardakçı geçen hafta cuma günü facebook mecrasında iki ayrı grupta "Sayın Özcan Özgür'e (Biri printscrin yapıp gönderir herhalde)" başlıklı paylaşımda bulunmuş.

O gruplardan birinin üyesi "D. C" mesıncırdan "Merhabalar Özcan Bey bizim Muğla atma paylaş diye bir grubumuzda gönderi mevcut onay bekliyor isminiz geçiyor bu yüzden buradan yazmak istedim Salih Bardakçı diye bir beyefendi göndermiş. Bende size atayım istedim yorum sizin" diye mesaj gönderdi.

Ardından da Salih Bardakçı'nın PET/CT yokluğundan ve başka konularda İl Sağlık Müdürlüğü'nü suçlayan paylaşımı geldi. Ben de 'D. C'ye "Teşekkür ederim. Beyefendiye iletme şansınız varsa söyleyin bu bilgileri CHP Milletvekilleri ile paylaşsın. Vekiller paylaşınca herkes yazar. Veya kendisi sendika temsilcisi olarak yazılı basın açıklaması yapsın, bana da göndersin değerlendirelim." diye geri dönüş yaptım.

xx           xx          xx

Bu vesile ile bir kere daha belirteyim, kimse beni başkalarıyla karıştırmasın.

Kimsenin "avukatlığını" yapmayacağım gibi, kimsenin de "tetikçiliğini" yapmam.

Olayları, kararları, girişimleri ve söylemleri sadece "yasal" mı diye değil, aynı zamanda "meşrunu" diye de bakarım ve ardından "kamu yararına" mı diye sorgularım. Sevgi bağlarım ve nefret duygularım ile hareket etmem. Başkalarının "hesaplaşmalarının" tarafı da olmam... Muğla'ya taraf olmaktan da geri durmam...

Şimdi devam edelim.

Salih Bardakçı'nın doğrusu bu kadar hızlı da değil, açıklama yapmasını hiç beklemiyordum. Gerçi yazılı açıklamasını bana göndermedi, ama beni şaşırttı. Belki de ben dedim diye değil, zaten açıklamayı yapacakmıştır da benim çağrım tesadüf olmuştur. Başka gazetelerde çıktı mı çıkmadı mı bilmiyorum, ileti bizim Hamle'ye gelmiş, oradan haberdar oldum.

Basın açıklamasında, gruplarda paylaştığı iddia ve sorularının tamamına yer vermemiş. Sadece PET/CT ile ilgili açıklamada bulunmuş. Ben de sadece o konuyu paylaşacağım...

xx           xx          xx

Sağlık Mil-Sen Muğla İl Temsilcisi Salih Bardakçı yazılı basın açıklamasında önce PET/CT'nin önemini "Pozitron Emisyon Tomografisi 'PET' teknolojisi, Bilgisayarlı Tomografi (CT) ile birleştirilerek bir çok hastalığın teşhisine olanak sağlayan önemli teknoloji tıbbi görüntüleme yöntemidir. PET/CT çok büyük bir oranda kanserin tanı ve evrelemesinde kullanılmaktadır. Bunun yanında nedeni bilinmeyen ateş gibi 'tanı konulamayan hastalıkların' teşhisi, enfeksiyon odaklarının bulunması, kalp hastalıklarında canlı dokunun tespiti ile Alzheimer ve demansın ayrımında da etkinliğinden yararlanılmaktadır." diye anlatıp, şu ifadelerde bulunmuş:

"Üzülerek belirtmeliyim ki; bir milyondan fazla vatandaşımızın yaşadığı ilimizde Muğla İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı kamu hastanelerinde PET/CT görüntüleme hizmeti verilmemekte ve Muğla'da yaşayan vatandaşlarımız PET/CT çektirmek için ilimizde bulunan iki özel hastaneye veya il dışında bulunan diğer hastanelere gitmektedirler."

Bizde "Artık Muğla'dan dışarıya hasta sevki bitti" diye seviniyorduk... Üzüldüm... Kimle kavga edeceğiz? Salih Bardakçı ile mi, İl Sağlık Müdürü İskender Gencer ile mi Başhekim Doç. Dr. Turhan Togan ile mi hastaneyi müteahhitten natamam teslim alan dönemin Muğla Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Dr. Rıza Murat Himoğlu ve dönemin SKÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ümit Başar Semiz ile mi? Kimle, siyasilerle mi?

Ki her geçen gün bir eksikle karşılaşıyoruz. Mesela Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi 21 Ekim 2020'de hizmete alındı. Hala bir çocuk doktorunun olmadığı da söyleniyor...!

xx           xx          xx

Sağlık Mil-Sen Muğla İl Temsilcisi Salih Bardakçı'nın açıklaması adeta "soru önergesi" gibi olmuş. Hazır metin, bakalım hangi milletvekili alır kullanır?

"2 Mayıs 2019 ve 3 Ekim 2019 tarihlerinde Muğla Milletvekillerimiz Yelda Erol Gökcan ve Mehmet Yavuz Demir tarafından Muğla halkına müjdesi verilen Sağlık Bakanlığı tarafından Muğla Eğitim Araştırma Hastanesine tahsis edildiği söylenen fakat şimdiye kadar kurulumu yapılmamış ve hizmet vermeye başlamamış PET/CT cihazımız nerededir?" diye soran Bardakçı sorularını şöyle sürdürmüş:

"Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi 'J Blok' içinde hizmet vermesi planlanmış olan yaklaşık maliyeti 1.000.000 dolar (9 milyon TL) olan PET/CT cihazının 300.000 TL lik tadilat işi olduğu ve ödenek yokluğundan kurulumu yapılmadığı doğru mudur? Ödenek talep edildiyse iki yıldır neden hala daha tadilat yapılmamıştır? PET/CT cihazı Sağlık Bakanlığı tarafından teslim edilmiş midir? Teslim edildiyse çürümeye mi bırakılmıştır? Ya da kullanılmadığı için başka bir ilde başka bir hastanede mi hizmet vermektedir? PET/CT tetkiki için Muğlalı vatandaşlarımız özel hastanelere bilerek mi mahkum edilmektedir?"

Bardakçı açıklamasını "Bu soruların cevaplarını beklediğimizi bildirir, bu olayın takipçisi olacağımızı kamuoyuna sunarız." diye noktalamış.

xx           xx           xx

Doğruyu söylemek gerekirse bir AK Partili ve iktidar yanlısı bir sendikanın temsilcisi olarak bu soruları soran Salih Bardakçı'yı kutlamak lazım... Tabi objektif yayıncılığın gereği bu soru ve iddiaları İl Sağlık Müdürü İskender Gencer'e yönelttim. Konuyla ilgili elindeki bilgi notunu paylaştı. Bilgi notundan PET-CT cihazı alınarak depolarda bekletilmesinin söz konusu olmadığı, Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü Tıbbi Cihaz ve Tıbbi Hizmet Alımları Planlama Daire Başkanlığı tarafından 05.09.2019 tarihinde 36 ay süreyle PET-CT cihazı hizmet alım izni verildiği anlaşılıyor.

2019 yılında tamamlanan (J) blok zemin katında kurulması planlanan PET-CT yerinin yapım aşamasında TAEK (Türkiye Atom Enerjisi Kurumu) tarafından PET-CT ünitelerinin kurşunlama kriterlerinin değiştirilmesi üzerine 5mm kurşun kalınlığının 11 mm'ye çıkarıldığına dikkat çekilen bilgi notunda, bu konuda şöyle devam edilmiş:

"Yüklenici EMT firması TAEK tarafından değiştirilen kriterlere göre yapım maliyetinin ortalama üç katına çıkması nedeniyle PET-CT yeri tamamlanmadan (J) blok ek hizmet binası TOKİ tarafından teslim alınarak hastanemize devredilmiştir. Takip eden süreçte Muğla Başhekimlik tarafından PET-CT yerinin yapımı ve cihaz temini için hizmet alımı ihalesine çıkılmış olup yaklaşık maliyetin çok üzerinde fiyat teklifi olması nedeniyle bakanlığın bilgisi ve talimatları doğrultusunda ihale sonuçlandırılamamıştır."

xx           xx          xx

PET-CT ile ilgili "Bunun üzerine bakanlığımızla yapılan görüşmelerde kurşunlama işinin ayrı olarak yapılması talimatlandırılmıştır." denilen bilgilendirmede, şu ifadelere yer verilmiş:

"Hastanemiz J blok zemin kata kurulması planlanan PET/CT ünitesi inşaat proje dosyası Eğitim Araştırma Hastanesi tarafından hazırlatılarak 01.07.2020 tarihinde Müdürlüğümüze gönderilmiş ve gerekli incelemeler tamamlandıktan sonra, anılan proje dosyaları 26.10.2020 tarihinde Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğüne gönderilmiştir. Ancak Genel Müdürlükten geri bildirim gelmediği için sürecin hızlandırılması amacıyla 17/03/2021 tarihinde Müdürlüğümüzce tekrar yazı yazılmıştır. Genel Müdürlüğünün 22/04/2021 E.571 sayılı yazısı ile Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğünden ön izin alınması istenmiş 24/05/2021 tarih ve E-183 sayılı yazımızla ön izin talebinde bulunulmuştur.

07/06/2021 tarih ve 470 sayılı KHGM'nün yazısı ile maliyet tutarının 1.000 000 TL'nin üzerinde (ortalama 5-6 milyon tl) olması nedeniyle proje ve dokümanlarının Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğüne onaylatılması istenmiştir. Yaklaşık dört ay süren inceleme neticesinde Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğünün 01/10/2021 tarih ve E-1092 sayılı cevabi yazısı ile Bakanlığımız teknik ekibince hazırlanan raporlar doğrultusunda işlem tesis edilmesi hususu Müdürlüğümüze bildirilmiştir. Bu kapsamda Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından söz konusu teknik raporlar doğrultusunda çalışmalar devam etmektedir. Bahse konu yazıda belirtilen PET-CT cihazı alınarak depolarımızda bekletilmesi söz konusu değildir ayrıca kurşunlama yapım işinin maliyeti 300.000 TL'nin çok üzerindedir. Yer yapım işi tamamlandığında Hizmet alımı yöntemi ile cihaz alınarak hizmet verilebilecektir."

xx           xx          xx

Anlaşılacağı gibi Sağlık Mil-Sen Muğla İl Temsilcisi Salih Bardakçı'nın sorguladığı PET/CT apaçık bürokrasiye takılmış. İki yıldır evraklar geziyor. İşte böyle anlarda milletvekilleri önemli... İnsan merak ediyor, evraklar gezerken acaba iki milletvekili ne yapıyordu?

Bizde bu bilgilendirmenin takipçisi olacağız...

-----------------------------------

GÜNÜN SÖZÜ: İnsanlar görüyorum, insanlık göremiyorum. --Alıntı.

ÇİVİ

Anadolu basını hafta sonunda Marmaris'te CHP organizasyonunda buluştu. Arkadaşım "Muğla basını da buluştu mu?" dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft