Hamle Otel'de TUBİTAK destekli eğitim programı

Hamle Otel'de TUBİTAK destekli eğitim programı
Eklenme : 16.09.2020 14:46:00
Görüntülenme: 2547

TUBİTAK tarafından desteklenen 'Sucul Türlerde İstilacılık Potansiyeli Belirleme- Risk Tarama ve R Programı Temelli Uygulamaları' eğitimi Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi ve Balıkçılık Temel Bilimleri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Halit Filiz koordinatörlüğünde, Muğla'nın Ula İlçesi'ne bağlı Akyaka Mahallesi'nde bulunan Hamle Otel'de başladı. Yaklaşık 1 hafta sürecek eğitime lisansüstü öğrenciler, genç araştırmacılar ve uzmanlardan oluşan 28 kişilik ekip katıldı.  Proje konusu TUBİTAK 2237-A programı kapsamında ikinci kez gerçekleştirilen eğitimde sucul türlerde istila potansiyelinin belirlenmesi için bazı özel risk tarama ve istatistik programlar hakkında çeşitli bilgiler verildi.

Akyaka'da bulunan Hamle Otel'de gerçekleşen eğitim semineri ile ilgili olarak konuşan proje koordinatörü Halit Filiz, "Projenin eğitimin amacı günümüzde sınır tanımayan problemlerden biri olan Sucul İstilacı/Yabancı (S-İ/Y) ve sucul ekosistemlerde biyoistila konusudur. Eğitime katılan genç araştırmacılar ve lisansüstü öğrenciler ile karar verici kurumlarda çalışan uzmanlara herhangi bir risk alanında sucul türlerde istilacılık potansiyelinin bilimsel değerlendirmesinin nasıl yapıldığını uygulamalı olarak aktarıyoruz. Amacımız konu ile ilgili bilim insanı/araştırmacılarının farkındalık ve bilinçlenme seviyesini artırmak, bilimsel ve güncel bilgilerini geliştirmek ve yaygınlaştırmaktır. Yapılan etkinlik sonucunda "S-İ/Y Türler ile İlgili Risk Değerlendirme Analiz Uzmanları Ağı" oluşturulması, farklı üniversitelerden ve değişik kamu kurumlarından katılımcıların; S-İ/Y türler ile ilgili farkındalık düzeylerinin yükselmesine eğitsel süreçler ile katkıda bulunulması ve bu değerlerin ortak ulusal bir problem olarak sahiplenilmesi yolunda onların motive edilmesi ve S-İ/Y türler ile ilgili ortak bir ulusal problemde veri sağlayıcılar olan akademisyenler ile karar verici merciileri (bakanlık uzmanları) ortak bir alanda bir araya getirerek önleme ve yönetim çalışmalarında kullanabilecekleri ortak bir anlayış ve dilin ortaya çıkması için bir ortam sunulması öngörülmüştür. Proje kapsamında 5 farklı üniversiteden bilim insanlarının katkıları ile lisansüstü düzeyinde bilimsel eğitim etkinliği gerçekleştirilmiştir. Bu projeye çok sayıda katılımcı başvurmuş olup başvuru koşulları kapsamında 20 Lisansüstü düzeyinde farklı üniversitelerden katılımcılar belirlenmiştir" dedi.

Hamle Otel'de bir hafta sürecek eğitimlerde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Su Ürünleri Fakültesi'nden Prof. Dr. Halit Filiz, Prof. Dr. Ali Serhan Tarkan, Dr. Öğretim Üyesi Nurçin Killi, Hacettepe Üniversitesi, Fen Fakültesi'nden Güler Ekmekçi, İskenderun Teknik Üniversitesi, Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi'nden Tahir Özcan, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi'nden Dr. Öğretim Üyesi Burcu Mestav, Hacettepe Üniversitesi, Fen Fakültesi'nden Dr. Baran Yoğurtçuoğlu, Ege Üniversitesi, Su Ürünleri Fakültesi'nden Dr. Salim Can Akçınar eğitmen olarak katılan isimler arasında yer aldı.

 

 

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft