Hüseyin Nizamoğlu

Hüseyin Nizamoğlu

NERDE KALMIŞTIK
HüseyinNizamoğlu ve diğer yazarlarımızın gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Hamle, Baba ve Oğullar ( 22. Şeref Yılı Dolayısıyla)

Eklenme : 18.11.2021 00:00:00
Görüntülenme: 385

Merhum Ömer Yalçın Hamle'deki Taç adındaki köşesinde bizimle yaşadı.

(40) yıldan bu yana basın arenasında amatörce yazılar yazarım. Genel olarak eğitim-öğretim ve sosyal konular yanısıra teknik konulara da değinirim. Demek ki basın hayatımın yarısı Hamle de geçmiş. Şimdi peşinen diyorum ki; Hamle vatani görevini ifa etmiş delikanlı gibi karşımızda.

Yılları bir merdiven olarak kabul edecek olursak her basamağın inşasında emeği geçen bizlerin ki; yazarı da çizeri-dizeri-teknisyeni, tali görevliler ve yöneticiler olarak basamaklarda birer çivimiz vardır.

Bu çivilerde paslanma rastlanılmaz. Bu çivilerde paslanılmaz, zaman oldu maddi sıkıntılarda savaşılıp, anlaşılamayan bürokrasi oyunları ile engellendi, küçücük matbaaya umulmadık tacizliklerde bulunuldu. Bereket ki, Hüseyin Nizamoğlu gibi inanmış medeni cesarete sahip kişiler geriye çekilmeyip bilakis cesurca engelleri aştılar. Bugünkü sahibi ve yöneticilerde bu kavgalar içinde de çok nasibini aldılar. Dava adamı olduklarını toy ve tecrübesiz olmalarına rağmen direnerek babalarına destek oldular.

Çalışanlarının emeğinin karşılığını ödemek için, kredi bulamadıkları zaman eşlerinin ziynetlerini paraya çevirerek ödediler. Fedakar eşler de bunlar bize nişan hediyenizdir bile diyemeden seve seve hayat savaşma birer nefer gibi katıldılar.

Bu satırların karalayıcısı Nizamoğlu ailesini yıllardır izler ve örnek alır. Saygın bir aile reisi Hüseyin Nizamoğlu ağabeyimin dükkanını kapayarak oğlumun sünnet törenini özel olarak koşar gelir. Hem de binbir özür dileyerek mütevazılığı ile büyüklüğünü ispat ederek. Vefalı bir babadır. Oğulları ile tartışmaları olduğu zaman ayaküstü sohbetlerimizde onu  teselli ederim. Vefasızlık olmadığını çok çalışmanın insanların kendilerine bile tahlil edecek zaman ayırmadığını söyleyerek iki oğlunu savunduğum zamanlar pek çoktur. Her sözümü sevgim ve saygıyla ile dinler.

Oğulları Halilibrahim ve Hayati Nizamoğlu'nu affedemediğim birçok vefasızlıklarını yüzlerine bile vurmadım, fakat buradan acımasız tenkidimi yapıyorum. Size hizmet verenlere vefalı olunuz. Tıpkı babanız gibi.

Biliyorum sizleri yakından izliyorum; zaman oldu kral sofrasında yediniz içtiniz. Zaman oldu çantanızdaki zeytin, ekmek, peynir ve simitle sabah kahvaltısı yaptınız, ikinizde bilinçli bir programı uygulamaya çalıştınız ve "acil o iş yoktur ihmal edilmiş ve programlanmamış iş vardır" dusturunu uyguladığınız ve nihayet "22. Şeref Yılı" başarınızda imzanız vardır. Hele personel konusundaki hassasiyetiniz her zaman takdirle karşıladığım yönlerinizdir. Sizler lise öğrencisi iken, dayak yiyip evinize yara bere içinde döndüğünüz günlerde fedakar babanızın yiğitçe direnişini bu günkü gibi hatırlarım. Baba ve oğullar bu gazetenin "tema'sıdır. Onun için sizlerden ayrı kalsam da kalbim sizinledir. "22. Şeref Yılınızı kutlarım. Çocukluktan delikanlılığa geçişteki merdivenlerdeki çivileri de vefalılık gösterin. Unutmayın unutan unutulur. Zaman hepimizin doğumla-ölüm arasındaki köprüdür. Bu köprüde hepimiz birimiz birimiz hepimiz için vardır. Muğla'ya layık olunan hizmet karşılıksız olduğu gün birlikteliğimiz ömür boyu sürecektir. Çünkü Hamle rüştünü ispat ederken de vatani görevini bitiren bir delikanlı yaşını girerken de Muğla için çok büyük hizmetler yaptığı hepimizce bilinir. Onun için yazımın başlığını "Hamle, baba ve oğullar" derken temsil ettikleri camiayı da o derece gurur veren hizmetler kervanında toplu olarak anımsarız.

Nice nice 22. yıllar dilerken her zaman sevgi ve saygı ile karşılayan çalışanlarını yüreklen sağlık dolu başarılar dilerim.

Not: Ömer Yalçın milliyetçi, memleketçi, Müslüman ve Türk olarak Hamle karakterinin yanında olmuştur. Allah rahmet eylesin. Gelecek yazımda merhum Ünal Türkeş'in Hamle hakkındaki yazısını okuyacaksınız. 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft