Özcan Özgür

Özcan Özgür

ÖZGÜRCE
Özcan ÖZGÜR'ün ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Güya CHP GBY Seyit Torun'un talimatı vardı...

Eklenme : 29.11.2021 00:00:00
Görüntülenme: 1935

PTT'Yİ KUTLUYORUM

Bir yazım nedeniyle şikayet üzerine Marmaris Cumhuriyet Savcılığı'nda açılan soruşturma "kovuşturmaya yer yoktur" kararı ile sonuçlanmıştı.

Karar 10 Ağustos'ta verilirken, tebligat Muğla PTT'si tarafından şahsıma 10 Eylül'de yapılmıştı.

Ben de karar ile ilgili kaleme aldığım yazıda kinayeli olarak "Hızlı PTT" ifadesinde bulunmuştum. PTT A.Ş. Genel Müdürlüğü'nde "basın takip" gibi bir birim varmış. Şaşırtıcı ama gerçek, "Hızlı PTT" sözüm orada görülmüş. Galiba PTT Muğla Başmüdürü Fikret İrez Ankara'dan uyarılmış.

Oysa PTT'de bir gecikme söz konusu değilmiş. Meğer benim tebligat Marmaris Adliyesi'nden 7 Eylül'de çıkmış ve bana 10 Eylül'de ulaşmış. Fikret İrez için üzüldüm. Ben o yazımda zaten "Hızlı PTT" diyerek övmüştüm diyeceğim, ama kinayem görülmüş...

Halbuki başka bakanlıklar ve genel müdürlüklerin temsilcileri ile ilgili neler neler yazıyoruz. Darısı onların başına. PTT'yi kutluyorum...

xx           xx          xx

YATAĞAN BELEDİYESİ YARGI YOLUNDA

Yatağan'ın Turgut, Yeşilbağcılar, Bozüyük, Bozarmut, Bencik ve Madenler Mahalleleri ile birlikte toplam 44 mahalle, Yatağan Belediye Meclisi'nde "Kırsal Mahalle" olarak kabul edilmişti.

Yatağan Belediye Meclisi'nde AK Parti, MHP, CHP ve İYİ Partili meclis üyelerinin oy birliğiyle karar alınmıştı. Ancak karar Muğla Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nde Turgut, Yeşilbağcılar, Bozüyük, Bozarmut, Bencik ve Madenler Mahalleleri dışarıda bırakılarak oy çokluğu ile geçmişti.

Yatağan Belediye Meclisi Üyeleri "evet" derken, Büyükşehir Belediye Meclisi'ndeki Üyeler "Hayır" diyor... Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz de işin peşini bırakmıyor.

Büyükşehir Meclisi kararının ardından "Bu mahallerimizin hakkına sonuna kadar arayacağım. Hukuka başvuracağım." diyen ve bu sözleri CHP Yatağan Yönetimi tarafından "AK Partili Başkan AK Parti'nin çıkardığı kanuna itiraz ediyor" diye karşılanan Başkan Toksöz "Hemşerilerimizin mağduriyetlerini dile getirmeleri ve yasal hakları olan Meclis Toplantısı'nı takip etme istekleri de engellenmiştir. Arkadaşlar hazırlık yapıyorlar. Mahkemeye başvuracağız. Kanunlar uygulayıcıların elinde vatandaşın lehine de aleyhine de sonuç verir." dedi...

xx           xx           xx

GÜYA SEYİT TORUN'UN TALİMATI VARDI...

CHP'li belediyelere 'kırsal mahalle düzenlemesine yönelik adım atın' talimatı verilmişti.

Acaba unutuldu mu, yoksa CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun'u takan mı yok?! Basında 22.01.2021 tarihinde yer aldı. Açıklama aynı gün mü yapılmıştı bilmiyorum, ama haber şöyleydi:

"CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun, partisinin belediye başkanlıklarına gönderdiği yazıda köy ve belde statüsündeyken mahalleye dönüşen yerlerde yaşayanlara bazı avantajlar sağlayan 'kırsal mahalle' düzenlemesiyle ilgili çalışma başlatılmasını istedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, partisinin belediye başkanlıklarına gönderdiği yazıda, köy veya belde statüsündeyken 2012'de Büyükşehir Yasası'nda yapılan değişiklikle mahalleye dönüşen yerlerde yaşayanlara bazı avantajlar sağlayan 'kırsal mahalle' düzenlemesi için adım atılmasını istedi.

CHP, köy veya belde belediyesi iken mahalleye dönüşen ve büyükşehir belediyesi sınırları içinde bulunup sosyoekonomik durumu, şehir merkezine uzaklığı, belediye hizmetlerine erişebilirliği, mevcut yapılaşma durumu ve benzeri hususlar dikkate alınarak kırsal yerleşim özelliği taşıdığı tespit edilen mahallelerin, 'kırsal mahalle' kabul edilmesine yönelik geçen yıl yapılan yasal düzenleme çerçevesinde gerekli çalışmaların yapılması için belediyeleri harekete geçiriyor."

xx           xx          xx

Ve belediyeler harekete geçti, ama "Seyit Torun duyarlılığı" gösteremediler.

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün köylerde (mahalle) kıl keçi dağıtıyor, ama Yatağan'dan gelen "Kırsal Mahalle" kararını deliyor. Ama "Orada hayvancılığı öldürmeyelim, ovalarını, yerleşme dışını 'Kırsal Yerleşik Alan' statüsüne alalım" da demiyor.

Menteşe'nin Kafaca'sında, Yeşilyurt'unda, Yerkesik'inde hayvancılığı sona erdiriyor.

Çünkü "Kırsal Mahalle" dışında tutulan, örneğin Kafaca'da son belediye başkanı Murat Gökalp besicilik ve sütçülük yapıyor. O'na komşu olan birisi (2023 de) Menteşe Belediyesi'ne "Ben bu ahırdan rahatsızım" diye şikayette bulundu mu, zabıta gidip ahırı mühürlüyor. Murat Gökalp hayvancılık yapamıyor!

Oysa geçen sene yapılan yasal düzenleme "yasakçı" değil, "kolaylaştırıcı" bir düzenleme; o yasayı uygulayıcı yerel yönetimin başı "şehirleşmiş" bir yeri "Kırsal Mahalle" dışına çıkarırken, o yerin ovasını, merasını "Kırsal Yerleşik Alan" ilan edebiliyor. 10 bin m2'nin üzerinde arazi sahibi olanın arazisini de "Kırsal Yerleşik Alan" içine alabiliyor. Kafaca'da 10 bin m2'nin üzerinde arazisi olan Murat Gökalp bu haktan yararlanmak istedi, Menteşe Belediyesi'ne dilekçe verdi... Ne "Evet" ne "Hayır" bir yanıt alamadı...

xx           xx          xx

MENTEŞE'NİN YANLIŞI BÜYÜKŞEHİR'DEN DÖNDÜRÜLDÜ

Menteşe Belediyesi ne yaptığının ne kadar farkında bilmiyoruz. Ki şehirleşmenin ötesine geçip sanayileşmiş Bayır'ın Yumaklı bölgesini "Kırsal Yerleşik Alan" içine alırken, Başkan Gürün'ün kıl keçisi dağıttığı Yaraş'ı "Kırsal Mahalle" dışına çıkarıyor..!

17.05.2021 tarihli Meclis Kararı ile Menteşe'de Akyer, Algı, Avcılar, Bağyaka, Bozyer, Çakmak, Çamoluk, Çaybükü, Çırpı, Çiftlik, Dağdibi, Dağpınar, Denizova, Dokuzçam, Esençay, Fadıl, Gazeller, Göktepe, Günlüce, Karacaören, Kozağaç, Kuzluk, Meke, Muratlar, Özlüce, Sungur, Şenyayla, Taşlı, Yemişendere, Yenibağyaka, Yeniköy (Yerkesik), Yörükoğlu, Zeytin Mahalleleri olmak üzere, toplam 33 Mahalle; 'Kırsal Mahalle' olarak belirlenirken, Bayır'da Yumaklı Yerleşim Alanı, Derinkuyu Mahallesinde kıyı şeridinin dışında kalan alan, İkizce (Dırlavan) Mahallesinin onaylı imar planı dışında kalan alan, Kıran Mahallesi, Kuyucak Mahallesi ve Sarnıç Mahallesinde kıyı şeridi dışında kalan alanlar olmak üzere, toplam 6 Mahalle ise 'Kırsal Yerleşik Alan' olarak saptandı...

xx           xx          xx

AK Parti Menteşe İlçe Başkanı ve Büyükşehir Meclis Üyesi Eray Çiçek, Menteşe Belediyesi'nde başta Kafaca, Yerkesik, Yeşilyurt olmak üzere Doğanköy, Yenice, Yaraş, Akkaya ve İkizce Mahallelerinin Kırsal Mahalle olarak tespit edilmesi için verdiği mücadeleyi kazanamamıştı, ama Menteşe Belediyesi'nin kararının oylandığı Büyükşehir'de Doğanköy, Yenice, Yaraş, Akkaya ve İkizce'nin Kırsal Mahalle olmalarını sağladı. Eray Çiçek, Menteşe Meclisi'nde AKP Grubu adına yaptığı konuşmayı şöyle anlattı:

"Yasanın 'Kırsal Mahalle'yi öncelediğini CHP Genel Merkezi'nin bu önceleme ile ilgili yazı yazdığı konusunda bilgi aktarıp, Akkaya, Yenice, Doğanköy, Yaraş Mahallelerinin mutlaka 'Kırsal Mahalle' olmasını bununla birlikte Kafaca, Yeşilyurt, Yerkesik Mahallelerinin ova kısımlarının 'Kırsal Mahalle' statüsüne alınması özellikle Kuyucak, Sarınç, Kıran ve Derinkuyu Mahallelerinin sahil kısımlarının da 'Kırsal Mahallesi' olması gerektiğini, bu bölgelerin kentsel olarak ifade edilmesi durumunda yanlış algılamalara sebebiyet verebileceğini ifade ettim. Buna rağmen CHP Meclis üyelerinin sayısal çoğunluğu ile Menteşe Belediye Meclisinden önceki yazınızda belirttiğiniz şekilde geçti. Israrlı takiplerimiz sonucunda Muğla Büyükşehir Belediyesi'nde Menteşe Belediyesi'nin yapmış olduğu yanlış uygulamayı MHP Büyükşehir Belediye Meclis Üyemiz Selim Bağcıoğlu ve birlikte vermiş olduğumuz önerge ile Yaraş, Doğanköy, Yenice ve Akkaya'yı kırsal mahalle statüsüne aldırmayı başardık."

xx           xx           xx

Belli ki Menteşe Belediyesi'nin yanlışı Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nde AKP Grup Başkan Vekili Hürol Önder ile Menteşe Meclis Üyeleri Selim Bağcıoğlu ve Eray Çiçek sayesinde düzeltilmiş.

Ancak ben yine de Yaraş'ta Osman Gürün tarafından dağıtılmış olan kıl keçilerinin etkili olmuş olabileceğini düşünüyorum..!

Tabii Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş de kendi meclisinde oy çokluğu ile alınmış kararın ardında durmaya çalışmış. Hatta bunu yaparken "Yaraş'ta arazilerin çok değerli olduğunu" ifade etmiş. Bu ifadeye neden ihtiyaç duymuş olabilir bilmiyorum, ama sadece Yaraş'ta değil, Ortaköy'den Yaraş'a kadar arazilerin büyük değer kazandığını bilmeyen yok...! Gülağzı'nda, Akçaova'da ve İkizce'de de öyle...

----------------------------------

GÜNÜN SÖZÜ: Dava adamı olmak için önce adam olmak gerek, dava öğretilir ama adamlık öğretilmez.. --Alıntı.

ÇİVİ

Kırsal Mahalle tartışmalarına arkadaşım da katıldı. "Yaraş son anda Kırsal Mahalle olduğuna göre birilerinin arsaları ellerinde kalır, tarla mı olur?" dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı:)))))

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft