İdris Koç

İdris Koç

BAY PROTOKOL
İdris Koç'un ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Görgü Mü, Nezaket Mi-2

Eklenme : 25.08.2021 00:00:00
Görüntülenme: 665

Geçen hafta; birbiri ile karıştırılan, hatta eş anlamlıymış gibi birbiri yerine kullanılan kavramlar olduğundan hareketle görgü ve nezaket arasındaki farkı sosyal yaşamdan örneklerle açıklamaya çalışmıştım. Bu hafta da kurumsal ilişkilerden örneklerle görgü ve nezaket arasındaki farkı açıklamaya devam edelim.

Görgü; uygun olmak, standart davranış biçimlerine ve genel kurallara uygun davranmaktır.

Nezaket ise, "ben" demekten ve öncelik hakkından vaz geçmektir. Genel kurala uygun davranmak yerine kibar olmayı, standart davranış biçimlerine uygun davranmak yerine gerektiğinde kural dışı davranmayı seçmektir.

İş hayatının görgüsü ise protokol kurallarıdır. Protokol kuralları, özü saygıya ve görgü kurallarına dayanan, aldığı biçimsel şekil nedeniyle görgü kurallarından bir nebze farklılaşan ve kurumsal ilişkilerdeki genel davranış biçimlerini belirleyen kurallardır.

Aynen sosyal yaşamda olduğu gibi iş hayatında da ilişkilerimizi yumuşatan ve güzelleştiren durumlara ve tercihlere ihtiyaç vardır. Kısacası iş hayatında protokol kurallarının düzenleyici etkisi ne kadar önemli ise nezaket davranışlarının güzelleştirici etkisi o kadar gereklidir.

Örneğin; kendisini makam odasının kapısında karşılayıp yine burada uğurlayan kişiyi ziyaret sırasında aynı şekilde karşılamak ve uğurlamak resmî görgüdür/protokolün gereğidir. Ancak ziyaretin iadesi sırasında bu kişiyi sekretarya kapısında karşılayıp aracına kadar uğurlamak bir nezakettir.

Makama gelen konuklar, ziyaretçiler ve iş sahipleri yöneticinin misafiri olduğundan, makam sahibinin ev sahibi olarak ikramda bulunması resmî görgüdür/protokolün gereğidir. Makama gelen yardımcılar ve personel misafir olarak kabul edilmemesine rağmen, makam sahibinin bu kişilere ikramda bulunması nezakettir.

Bir yöneticinin yardımcıları ve personeli misafir olmadığı için makamda ikram görevlisi tarafından yapılan ilk ikramın yöneticiye yapılması resmî görgüdür/protokolün gereğidir. Yardımcılar ve personel misafir olmamasına rağmen yöneticinin, ikramın en son kendisine yapılmasını sağlaması nezakettir.

Aynı zamanda ev sahibi olan yöneticinin konuklarına ikramda bulunması resmî görgüdür/protokolün gereğidir. Yöneticinin, eşdüzey ve üst konuklarının tercih ettiği içeceği tercih etmesi nezakettir.

Bir yöneticinin, makamında eşdüzey ve üst konuklarını ağırlarken yönetici koltuğuna değil, misafir koltuğuna oturması resmî görgüdür/protokolün gereğidir. Bir yöneticinin, makamında önemli bir görüşme yaptığı yardımcısı veya personeli ile daha samimi bir iletişim kurabilmek ve o kişiyi daha iyi dinleyebilmek için koltuğundan kalkıp karşısında oturması nezakettir.

Temiz, ütülü ve uygun giyinmek resmî görgüdür/protokolün gereğidir. Davet ve törenlerde eşi ile renk ve tarz uyumunun olması nezakettir.

Makama girerken sekretere/özel kaleme yöneticinin müsait olup olmadığı sorduktan sonra, yönetici müsait ve kapı da kapalı ise kapıyı hafifçe iki kez vurarak makama girmek bir görgüdür/protokolün gereğidir. Kapıyı vurduktan sonra yöneticinin kendisini hazırlaması için birkaç saniye bekledikten sonra kapıyı nazikçe açarak makama girmek ise nezakettir.

Ast veya misafir kişinin, makam sahibinin/yöneticinin yer göstermesinden veya "buyurun" demesinden sonra oturması bir görgüdür/protokolün gereğidir.  Makam sahibinin/yöneticinin yer göstermesinden veya "buyurun" demesinden sonra "müsaadenizle" diyerek oturmak ise nezakettir.

Ast kişi imza için makama girdiğinde, evrakları makam masasının karşısında ayakta durarak ve sağ eliyle yöneticinin önüne bırakması, mümkünse bir adımdan fazla masaya yaklaşmaması ve yönetici istemedikçe masanın yanına veya arkasına geçmemesi görgüdür/protokolün gereğidir.  Makam masasına daha da yaklaşma veya arkasına geçme zorunluluğu olduğunda, "Yaklaşabilir miyim?" ya da "müsaadenizle." gibi bir ifade ile izin alarak masanın yanına veya arkasına geçmek ise nezakettir.

25.08.2021

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft