Girgin, Göcek Tüneli'ni gündemden düşürmüyor

Girgin, Göcek Tüneli'ni gündemden düşürmüyor
Eklenme : 25.03.2021 12:07:00
Görüntülenme: 1424

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin "Deli Dumrul Tüneli" olarak adlandırdığı Göcek Tüneli'ni 3 kere soru önergesi vererek ve üyesi olduğu Plan ve Bütçe Komisyonu'nda dile getirerek TBMM gündemine taşımıştı. Göcek Tüneli ile ilgili olarak açıklama yapan Girgin, "Göcek Tüneli'ni her fırsatta dile getirmeye devam edeceğiz" dedi.

Muhittin Direk

En son Ocak ayında Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun yazılı olarak yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesini; Bakan Karaismailoğlu, 9 Mart tarihinde, tek cümleyle şöyle yanıtlamıştı:

"Yap-îşlet-Devret (YİD) modeliyle ihalesi yapılan Göcek Tüneli'nin yapım işi sözleşmesinde herhangi bir araç garantisi bulunmamakta olup, YİD projelerinde tüm iş ve işlemler; mevzuatına uygun olarak, Uygulama Sözleşmelerinde yer alan hükümler çerçevesinde yürütülmektedir."

Bu cevabı gayriciddi olarak değerlendiren Girgin, "Ulaştırma Bakanı Göcek Tüneli ile ilgili sorularımıza yuvarlak yanıtlar vererek, geçiştirmektedir. Fakat biz, halk adına denetim yetkisini elinde tutan TBMM'de, Göcek Tüneli'ni her fırsatta dile getirmeye devam edeceğiz" dedi.

2025'e kadar Göcek Tüneli soygunu devam edecek

Muğla ve Antalya'yı birbirine bağlayan, 2006 yılında açılan Göcek tüneli Yap-İşlet-Devret modeliyle 13 milyon dolar harcanarak tamamlandığına dikkati çeken Girgin, "900 metrelik bu tünel için hem geliş hem de gidiş yönünde iki defa ücret ödemek zorundasınız. Göcek Tüneli yalnızca 960 metre olmasına karşın, bu tünelden geçişten 11 lira gibi afaki bir ücret alınmaktadır. Buna karşın, içerisinde Göcek Tüneli'nin 3 katı büyüklüğüne sahip Selahattin Tüneli bulunan 119 km uzunluğundaki İzmir-Aydın Otoyolu yalnızca 7.5 liradır. Bu iki farklı fiyat politikasının hiçbir mantıki gerekçesi bulunmamaktadır" dedi.

Tünelle ilgili "ücretsiz olacak" sözlerini hatırlatan Girgin, "Tünel geçişinin ücretsiz olacağı ilan edilmesine rağmen devlet tarafından yapılan ikinci tünel de ilk sözleşmenin bitim süresi olan 2032 yılından 7 yıl mahsup edilerek şirkete devredilmiştir. Yani soygun 2025'e kadar sürecek. Son zamlarla birlikte, yeni ücretler birinci sınıf araçlar için 9 liradan 11 liraya, ikinci sınıf araçlar için 15 liradan 19 liraya, üçüncü sınıf araçlar için 20 liradan 25 liraya, dördüncü sınıf araçlar için ücret 30 liradan 38 liraya, motosikletler için ise 3 lira yerine 4 liraya yükseltildi" diye konuştu.

Seçim döneminde AKP'nin 'Müjdeler olsun Dalaman Ücretsiz Göcek Tüneli' diye pankart asıldığını hatırlatan Girgin, "O pankartları asan iktidara soruyorum. Verdiğiniz sözleri niye yerine getirmiyorsunuz? Günübirlik siyaset anlayışıyla bol kepçeden seçim vaadi verip, ilk fırsatta vatandaşı zamlara boğuyorsunuz. Cumhuriyetin 2. Yüzyılında bu anlayıştan vatandaşlarımızın ferasetiyle kurtulacağız" dedi.

 

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft