Hayati Nizamoğlu

Hayati Nizamoğlu

GÜNDEM
Hayati Nizamoğlu ve diğer yazarlarımızın gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Gazetecilik

Eklenme : 20.07.2020 00:00:00
Görüntülenme: 3467

Hayati NİZAMOĞLU

"Gazeteciler, gördüklerini, bildiklerini samimiyetle yazmalıdırlar" diyen Atatürk'ün gösterdiği ilkeler bizim mesleğin formülünü açıklıyor.

Hamle kurulduğu günden bu yana gündemi belirleyen ve mesleki ilkelere uymaya söz vermiş bir gazetedir.

Bana siyasi makam karşılığı, gazetecilik ilkelerimden vaz geçmeyi teklif etseler, kabul edemem.

Ayrıca yazarlarımızın özgürlüğünü korurken, her yazılan yazının içeriğini desteklediğimi söyleyemem.

Yazıları ilgiyle okunan yeni yazarımız Gültekin Akça'yı zevkle okuyorum. Hatta Gültekin kardeşime, "Biz hizmet odaklı yazmalıyız. O il başkanı oluyormuş, bu ilçe başkanı oluyormuş diye takılmamalıyız. Biz eserlerin fikir babası olmalıyız. Nasipse siyaset bulur" demişimdir.

Yine bir örnek, kalemi ve yazı tekniği kabul görmüş Özcan Özgür arkadaşımıza Muğla Ticaret Borsası Kurucu Başkanlığını yaparken "başkanlığımla ilgili" yazdığı bir yazı için resmi tekzip gönderdim. Farklı düşünmemiz bizim zenginliğimizdir. Çocuklarımıza güzel bir ülke bırakacaksak, birbirimizi anlamaya çalışmak, toplumsal birlik kültürünü geliştirmek amacımız olmalı.

Yine bir anım. Bir gün sayın Özgür'ü arayıp "Beş isim vereceğim, bunları da hallet." dedim. Şaşırdı. "Hayati bey, benim yazılara karışmazdın." cevabını verdi. "Sayende selam veren beş kişi kaldı, onlardan da kurtuluvereyim." dedim. Ama arkadaşımızın yazısını her gün merakla okudum. Gazete sahibi olarak yanında durdum.

Mesela MUÇEV konusu. Bu ilde ne zaman sahillerdeki yerler için ihaleler açılsa, silahlar konuşurdu. Katılımcıların birbirini vurduğunu bile gördük. MUÇEV'den sonra bu işler düzene girdi. Eksikler günün ihtiyaçlarına göre giderilir. Ama huzuruyla öğündüğümüz bu ilin, kısa yoldan para kazanmak isteyen yasa dışı güçlerin oyuncağı olmasına gönlümüz razı olmaz.

Hamle'ye bir sandık koysanız dört partiye oy çıkar. Ama bu insanların arasındaki kardeşlik bağı çok güçlüdür. İlimiz ve ülkemiz önceliğimizdir. Milli konulardaki dik duruşumuz, siyasetin esiri olmamamız yüzünden, ticari kayıplarımız bile olmaktadır.

Ama arkadaşlarımıza dediğim şudur: "Kaza yapacaksanız bile, kendi şeridinizde yapın. Doğruluktan ayrılmayın."

ÖNCEKİ yazı
SONRAKİ yazı
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft