Özcan Özgür

Özcan Özgür

ÖZGÜRCE
Özcan ÖZGÜR'ün ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

FETÖ yurtları ne oldu ve Muğla'da barınma sorunu...

Eklenme : 2.10.2021 00:00:00
Görüntülenme: 1190

FETÖ YURTLARI

FETÖ yurtlarına/apartlarına doğal olarak Devlet el koydu. Bu yurtların toplamda 5 bin kişilik olduğu söyleniyor. Tabi bu rakamı doğrulatamadım. Dün bu köşede Devlet yurtları ile ilgili bilgileri paylaştık; Devletin kendisi 5 bin kişilik yurdu henüz yeni yaptı, yapıyor.

Menteşe/Kötekli'de FETÖ yurtlarının en ünlüsü "Julyen"di. Julyen'i FETÖ'cüler yapmamıştı. Duyumlarımıza göre, apart olarak ilk yapanların üç bloktan ikisini kaçak yaptıkları anlaşılmış ve iki bloka mülga Muğla Belediyesi yıkım kararı vermişti. Tam da bu sırada Bodrum'dan gelen birileri tarafından FETÖ adına satın alınarak yurda dönüştürülmüş ve her ne olduysa iki blokta yıkımdan kurtulmuştu! Şimdi bu yurt Diyanet'e verilmiş.

Menteşe Sanayi Sitesi'nde Kireç Sanayi karşısında Hilmi Giresun'un mu, Seyfi Terzibaşıoğlu'nun mu hangisinin verdiği arsa ise üzerine FETÖ'nün kız yurdu yapılmıştı. O yurt şimdi, TÜGVA (Türkiye Gençlik Vakfı) erkek yurdu olmuş. Akyol'daki kız yurdu da İlim Yayma Cemiyeti erkek yurdu haline gelmiş. Atatürk Bulvarı'ndaki kız yurdu binası ise kullanılmıyormuş.

Neden hepsi de KYK'ya devredilmemiş anlamıyorum. Tabi ben bunların hepsinin ruhsatının mülga Muğla Belediyesi tarafından verilmiş olmasını da anlayamıyorum...

xx           xx          xx

BESLENME MESELESİ

Şehrimize okumaya gelen gençlerin sorunu sadece "barınma sorunu" değil, aynı zamanda "beslenme sorunu" da... Kızılay eski Muğla Şube Başkanı Yusuf Kayacık önceki günkü "Bahattin Gümüş ve Osman Gürün'ün 'barınma' açıklamaları" başlıklı yazımın altına şu yorumunu koymuş:

"Üstat, işin barınma boyutu evlere şenlik, öyle belediyenin filan çözebileceğini de sanmıyorum. İşin sıcak çorba (yemek) kısmı için müsaadenle diyeceklerim var... Kızılay Başkanı olduğum gün Muğla'nın bir 'İkram Aracına' ihtiyacı olduğunu görmüş ve bunun için Kızılay Genel Merkezi nezdinde çalışmalara başlamıştım... Hatta son aşamaya da getirmiş, Muğla Şube adına bir aracın tahsisini de sağlamıştık ama ömrümüz yetmedi. Şimdi o araç 'Türk Kızılay Muğla Şubemizin' emrine verildi. Yani benim de hayalim olan C-Kapı önünde gün boyu sıcak çorba dağıtabilecek bir aracımız var artık... Tabi buna Muğla Şubenin maddi gücü yetmez, valilik, belediye ve diğer STK'ların da desteği gerekecektir, selamlar..."

İyi niyetli bir öneri. Ancak yerel yönetimler çorba verecek olduktan sonra Kızılay'ın 'İkram Aracına' gerek olmayacaktır. Menteşe ve Büyükşehir Belediyesi bir 'İkram Aracı' alamayacak kadar aciz değildir... Ki Milas Belediyesi'nin de var. Hangi amaçla aldıklarını bilmiyoruz, ama orman yangınları sırasında çok işe yaradı. Dünyanın bin türlü hali var. 'İkram Aracı'na Milas Belediyesi gibi Menteşe ve Muğla Büyükşehir Belediyesi'nin de sahip olmasında yarar var.

Kızılay Muğla Şubesi o yangınlar sırasında Köyceğiz'de kazanlarla ev yemekleri yapıp servis etti. Sabahları çorba ikramında mı bulunamayacak? Kızılay Muğla Şubesi'nin yeni Başkanı Şadi Pirci bunu sever. Üstelik kendisi hayır hasenat işlerinin insanıdır.

Olmadı Muğla Valiliği 'Muğla'ya Hizmet Vakfı' çorbayı kaynatır, Türk Kızılay Muğla Şubesi servis eder. Böylelikle Muğlalılar da bu vakfın Muğla'ya bir hizmetini görmüş olur. Biri yapsın da kim yaparsa yapsın...

xx           xx           xx

ASLINDA SORUN, 4 KİŞİ BİR DAİRE TUTAMAMA SORUNU

Türkiye'de yaşananlarla Muğla'da yaşananları bir tutmamalı. Önceki yazılarımda da vurguladım. Türkiye "barınma sorunu" ile bu boyutta yeni yüzleşiyor. Muğla ise bu sorunu her kayıt döneminde yaşıyordu.

Yaşanan sorunda elbette KYK yurtlarının kapasite yetersizliği de var. Ancak asıl sorun "Kiraları kim neye göre belirliyor?", "Sizde vicdan yok mu?" dedirten apart ve kiralık daire sahiplerinin fiyat politikasından kaynaklanıyor.

Muğla'da genellikle yeni gelen öğrenciler kapağı yurtlara atar (atabilenler) ve bir süre sonra arkadaş edinirler, birbirleriyle anlaşanlar bir daire tutarlar ve rahat ederler. Ancak pandemi nedeniyle yüz yüze eğitime ara verilince, öğrenciler su, elektrik, doğal gaz aboneliklerini sonlandırıp kaldıkları daire ve apartlarla da ilişkilerini kesip gittiler. Yüzyüze eğitime geçilince yeni gelenler aynı zamanda yurt sorunu ile karşı karşıya kalırken, üst sınıflardaki öğrenciler "fahiş kira bedelleri" ile karşı karşıya kaldılar.

Ki Kötekli'de Yoğurtçu Parkı'nda pankart açan öğrenciler birinci sınıf öğrencileri değillerdi. Kimse bana bilmedikleri bir yere üstelik çoğu aileleri ile gelip, yurt ve ev bulamadıkları gibi, otel odası bile bulamayan çocukların tanımadıkları insanlarla bir araya gelip eylem yapabileceklerini inandıramaz.

xx           xx           xx

Şu anda durum nedir bilmiyorum, sorun patladığında ilk anda Kötekli'de 1+1 daire kirası 2 bin liraydı. 2 bin lira depozito istenirken, 2 bin lirada emlak komisyoncusu alıyordu. Toplam 6 bin lira. Buna bir de elektrik, su, doğalgaz aboneliklerini ekleyin. Bir aylık beslenme gideri ile birlikte 3 bin lira daha eklediniz mi ilk anda 9 bin, yuvarlak hesap 10 bin lira harcamak gerekiyor. İki kişi anlaşabilen 5 bin lira...

Cebinde parası olan kaldı, olmayan gitti...

İlerleyen günlerde sosyal medya paylaşımlarından birinde "İnsaf be yeterrrr... Kötekli'de şimdi aldığım habere göre 35 metrekare odaya, 2 yatak! Kira 2 bin + 2 bin = 4 bin" yazıyordu. Demek ki ev sahibi, dairesini, pardon odasını bir kişi kiralarken iki kişi kalacağını görmüş veya ev değil, yatak kiraya vermeye başlamış. Hemen altına bir başkası "Temizliğine gittiğim bir çocuk 2+1 3 bin TL kiralamış." diye yazmış. Odası bin TL'ye geliyor... Birkaç gün sonra "Ev arkadaşı aranıyor" diye duyuru yapar. Bu köşenin takipçilerinden Metin Arıcı da 22 Eylül'de "Bin 500 TL maaş alan emekli 12 TL'ye; 650 TL burs alan KYK'lı yurtta 4 TL'ye; 30 bin TL maaşlı milletvekili mecliste 2 TL'ye çorba içiyor. Ha bir de 2002 yılında 5 bin 279 TL olan Cumhurbaşkanı maaşı 2021 yılında 88 bin TL olmuş. Bu kadar..." diye paylaşımda bulundu. Arıcı haklı. Çalışanların maaşlarına yapılan zamlar, genel zamların çok gerisinde kalıyor...

Belki de apart ve daire kiraları o kadar da çok değildir, ama herkesin "ödeme gücü" yok...

xx           xx          xx

VALİLİK KONTEYNERLERİ NE YAPTI?

Sorunun en yakıcı günlerinde Emlak Danışmanı Hasan Balı arkadaşımızın paylaşımlarından biri balyoz gibiydi. "En iyi emlakçı; En uygun konutu, en uygun fiyata, en çok öğrenciye sağlayabilendir." diye başlayan Balı şöyle devam etmişti:

"Fırsatçılara yancılık yapanlar ise çakaldır... Bu ülke ne çektiyse; bu çakallardan çekti. 15 Temmuz'un üzerinden 5 yıl geçti, ama pırıl pırıl gençler halen tarikat yurtlarına ya da, Emlak avcılarına kurban ediliyor... Vatanın geleceği olan gençlerimizin, barınma ihtiyacını karşılayamayanlar, geleceğimizi tehlikeye atıyor. Ekonomik alanda imkânı olan herkes ve her kurum acilen yurt yapmalı, yaptırmalı ve geleceğimizi koruma altına almalıdır. Balı."

Hiç te haksız değil... Menteşe Kaymakamlığı'nın karşısında üniversitemizin matbaaları var. Orada üniversitemize ait iki katlı 4 daireli boş bina var. Burada 20 öğrenci barınabilirdi. Araştırsak benzer çok bina ortaya çıkacaktır.

Şubat 2013'te Van depreminde depremzedelerin kalıcı konutlara yerleştirilmesi ile boşa çıkan konteynerler deprem riski fazla olan illere dağıtılmış ve bunların 450'si Muğla il merkezine, 46'sı Fethiye'ye gönderilmişti. Ben en çok bunlardan neden yararlanılmadığını düşünüyorum. Valilik veya Büyükşehir Belediyesi ya da ikisi birlikte bunları öğrencilerin kullanımına açabilirdi, ama...

xx           xx          xx

"OSMAN 22 YIL NE YAPTIN?"

Son il genel meclisi üyelerinden Dursun Kaplan da "Süleyman Girgin'in kanun teklifi kabul edildi mi tamamdır." başlıklı yazımın altına "1999 ve 2021 aynı kişi Muğla'da Belediye Başkanı ve üniversite yeni kurulmadı. CHP Genel Başkanı bir yılda yurt sorununu çözecekmiş, beni bir gülmek tuttu. Süleyman bey bir önergede Valilik kanalıyla Büyükşehir Belediyesine verse iyi olur; 22 yılda kaç adet yurt yapmış, bilgi sahibi oluruz. Bu yurt işini başkanın gizli tuttuğunu duydum da." diye yazmış.

Menteşe ilçemizin girişinde "Menteşe Evleri"nin bulunduğu yerde Büyükşehir Belediyesi'ne ait 17 dönüm arazi varmış. Belki de oraya yurt yapımı hazırlığı vardır. Eğer öyleyse Kılıçdaroğlu'na teşekkür ederiz de, Kılıçdaroğlu acaba Başkan Gürün'e "Osman 22 yıl ne yaptın?" diye sorar mı?

Ha bir de Üsküdar'da Taksim civarında seneler önce bir "Muğlalının" öğrenciler için yurt yapılmak üzere mülga Muğla İl Özel İdaresi'ne bağışladığı 500 m2 arsa vardı. Bu arsa İl Özel İdaresi kapanırken Büyükşehir Belediyesi'ne devrolmuştu. Acaba akıbeti ne oldu?

---------------------------------

GÜNÜN SÖZÜ: Sıfır'ın gücü yoktur, ama unutma ki, sıfırın kaybedecek bir şeyi de yoktur. --Bob Marley

ÇİVİ

Tepkiler artınca elektrik zammı şimdilik ertelendi. Arkadaşım "Herkes Ekim ayını kutluyor, kutsuyor. Ondan mı?" dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft