Fethiye'de Cansu Kaya davası sonuçlandı

Fethiye'de Cansu Kaya davası sonuçlandı
Eklenme : 12.04.2021 14:29:00
Görüntülenme: 1168

Muğla'nın Ortaca ilçesinde 14 Haziran 2015'te kaybolan ve 2 gün sonra Dalyan Kanalı'nda cesedi bulunan Cansu Kaya'yı öldürdükleri gerekçesiyle tutuklu yargılanan sanıklardan Necati D.'ye ağırlaştırılmış müebbet ve 28 yıl 8 ay 7 gün, Mehmet Poyraz Ç.'ye ise kasten öldürmeden 22, diğer suçlardan 18 yıl hapis cezası verildi.
Fethiye Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, sanıklar Mehmet Poyraz Ç. ve Necati D., tutuklu bulundukları cezaevlerinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Maktulün ailesi, taraf avukatları da duruşmaya katıldı.
Mahkemede Necati D., olayla ilgili anlattıklarını, adli tıp ile bilirkişi raporlarının ispatladığını iddia ederek, "Olaydan sonra eşyaları atmak ve jandarmaya bilgi vermemek dışında bir suçumuz yok. Bu kararımız bütün hayatımızı mahvetti. 6 yıldır tutukluyuz. Bu suçu gerçekten işlemedik" diye konuştu.
Mehmet Poyraz Ç. ise üzerine atılı suçlamaları kabul etmeyerek, Kaya'nın ölümüyle ilgisi olmadığını iddia etti.
Mahkeme heyeti dava sonucunda, Necati D.'ye "kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, "cinsel saldırıya teşebbüs" ve "kişiyi hürriyetten yoksun kılma" suçundan toplam 28 yıl 8 ay 7 gün, Mehmet Poyraz Ç.'ye ise "kasten öldürme" suçundan 22 yıl, "cinsel saldırıya teşebbüs" ve "kişiyi hürriyetten yoksun kılma" suçundan 18 yıl yıl hapis cezası verdi.
Duruşmanın ardından gazetecilere açıklama yapan Cansu Kaya'nın babası Osman Kaya, "İnşallah af çıkmaz, hak ettikleri bu cezayı yatarlar. Diyecek bir şey bulamıyorum" dedi.

Olayın geçmişi
Muğla'nın Ortaca ilçesinde 14 Haziran 2015'te kaybolan ve 2 gün sonra Dalyan Kanalı'nda cesedi bulunan Cansu Kaya'nın ölümü ile ilgili yapılan duruşmalarda sanıklara verilen ceza Yargıtay tarafından bozulmuştu. Yargıtay 1. Ceza Dairesi, Muğla'nın Ortaca ilçesinde kaybolduktan 2 gün sonra cesedi bulunan Cansu Kaya'nın ölümüne ilişkin yerel mahkemenin Necati D. için ağırlaştırılmış müebbet ve 36 yıl, Mehmet Poyraz Ç.'ye ise 42 yıl hapis cezası kararını bozdu. Öldürüldüğünde 18 yaşında olan Cansu Kaya'nın ölümüyle ilgili, tutuklanan Necati D., 4 Kasım 2016'da Fethiye Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada "kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, "nitelikli cinsel istismar" suçundan 27 yıl, "kişiyi hürriyetten yoksun kılma" suçundan 9 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Cinayetin diğer sanığı olan Mehmet Poyraz Ç. "kasten öldürme" suçundan 24 yıl, "cinsel istismar" suçundan 12 yıl, "kişiyi hürriyetten yoksun kılma" suçundan ise 6 yıl yıl hapis cezası verilmişti. Yargıtay 1. Ceza Dairesi, temyiz üzerine dosyada yaptığı incelemede sanıklar Necati D. ile Mehmet Poyraz Ç. hakkındaki yerel mahkeme kararını bozarak, eylemin gerçekleştiği tarihte Kaya'nın 18 yaşından büyük olması gerekçesiyle "Nitelikli cinsel istismar suçu" yerine "Cinsel saldırı" suçundan cezalandırılmaları gerektiği yönünde kararın bozulmasına karar vermişti. Yargıtay 1. Ceza Dairesi'nin bozma kararı üzerine Fethiye Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava yeniden ele alınmıştı.

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft