Namık Açıkgöz

Namık Açıkgöz

Namık Açıkgöz ve diğer yazarlarımızın gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Ey Koca Yûnus, Muğla Adına Senden Özür Diliyorum

Eklenme : 15.06.2021 00:00:00
Görüntülenme: 1069

Yûnus Emre medeniyetimizin temel taşlarından birisidir ve kültürümüz Yûnus Emre'siz çok eksik kalır. O, hem Türkçe'yi şiir ve edebiyat diline dönüştürmesiyle önemli bir şahsiyettir, hem de tasavvuf zihniyetinin Türk'çe yorumlanmasında ve kitlelere mâl olmasında önemlidir. Yesevî'nin dilinde bir kıvama erişen ama mükemmelleşmemiş bir dil ve tasavvuf anlayışı, Yûnus Emre ile Batı Türkçesi (Oğuz grubu)'nde mükemmel bir kıvama erişmiştir. Bugün bir şiir dilimiz varsa ve "dil zevki, dil hazzı" diye bir his yaşıyorsak. Bunu besleyen önemli şahsiyetlerden birisi Yûnus Emre'dir. Farsça'nın çok etkin olduğu bir dönemde o herhangi bir "dil tokuşturma" sevdasına düşmeden içinden geldiği gibi bir dil kullanarak yakaladığı samimî dili, bu milletin medeniyet temellerinden biri hâline getirmiştir. Yûnus olmasaydı, bu dil ve medeniyet çok eksik kalırdı ve meselâ Karacaoğlan, Fuzûlî, Aşık Veysel olmazdı. Sadece dil ve edebiyat değil, mimarî ve mûsikîde de bir mesafe katedemez, ortalarda bocalayan bir toplum olurduk. Yûnus Emre, bu milletin kültürünü birkaç tık yükselterek medeniyet çizgisine ulaştıran bir şahsiyettir.

Bundan 30 sene öce 1991 yılı da Yunus Emre'ye hasredilmişti ve "Yunus Emre Sevgi Yılı" adıyla bir yıl geçirilmişti. Yunus Emre'nin vefatının 700. Yılında da benzer bir anlayışla Yunus Emre ve Türkçe Yılı" olarak anılmak üzere kararlar alındı. Başta UNESCO Millî Komitesi olmak üzere Cumhurbaşkanlığı ve bazı devlet kurumları böyle bir uygulama için kolları sıvadı. Güzel toplantılar yapıldı. Sempozyumlar, konferanslar, panellerle  dolu bir 6 ay geçirdik. Şahsen ben dördü panel ve konferans, ikisi sempozyum olmak üzere 6 toplantıya katıldım; iki Yunus Emre kitabında bölüm yazdım; bir sempozyuma daha katılacağım. Ayrıca daha önce yazdığım Yûnus Emre yazılarımı "Yûnus Deyi Göründüm" adıyla 700. Yıl için bastırmıştım.

Yûnus Emre ile ilgili olarak birkaç arkadaşımızın daha çalışmaları oldu.

Pekiiii!...

Muğla bu koca şair ile ilgili olarak ne yaptı?

Hatırladığım kadarıyla ben 31 Mart günü üniversitede bir konuşma yaptım. O kadar!... Muğla 6 aydan beri Yûnus Emre konusunda kılını kıpırdatmadı.

Hani nerede devletimizin kurumları?

Üniversite, Vilayet, Kaymakamlıklar, Büyük Şehir Belediyesi, İlçe Belediyeleri neredeler?

Sivil Toplum kuruluşları neredeler?

Sendikalar, meslek kuruluşları neredeler?

Yûnus Emre kültürünü nispeten yansıtan Şâhidî gibi bir önemli şahsiyetin şehri Muğla'da Yûnus Emre ile ilgili "bir şeyler yapalım" diyen bir kurum ve bir Allah'ın kulu yok!...

Oysa bu yıl bütün kurum ve kuruluşlar Yûnus Emre ile yatmalı, Yûnus Emre ile kalkmalıydı. Temsil özelliği taşıyan kişiler, konuşmalarında mutlaka Yûnus Emre'ye işaret etmeli, onun birkaç mısraını konuşmalarının zeminine yerleştirmeliydi.

Ne oldu?

Kocaman bir "HİÇ"!...

Haaa. Ben bu yazıyı yazdıktan sonra davrananlar olacaktır!...

Geçtiiii!...

Ben bu yazıyı yazmadan, biri sizi iteklemeden, kendiliğinden olacaktı bu işler. Bundan sonra yapacağınız faaliyetler (Bizim bir kuruluşumuzun yapacağı faaliyet dışında) Yûnus Emre'ye verilen değerden dolayı değil, benim hatırlatmam üzerine gerçekleşir ve büyük kısmı durumu kurtarmak üzere dostlar alışverişte görsün hesabı yapılır. Onlarında önemi zaten yok.

Neyse.

Hey koca Yûnus!...

Ölümünün 700. yılında Muğla senin adına layık bir şeyler yapmadı maalesef; Muğla adına senden özür diliyorum.

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft