Dünyanın en etkili bilim insanı listesine girdiler

Dünyanın en etkili bilim insanı listesine girdiler
Eklenme : 7.12.2020 13:44:00
Görüntülenme: 1958

Amerika Birleşik Devletleri ve Hollanda'dan bilim insanlarının yer aldığı ekip tarafından, bilimsel makalelerin sayısı, atıf sayısı, yazar sırası, yazar sayısı, kendine atıf oranı gibi değişkenlerden oluşan ve kompozit indikator bilimsel etki endeksi kullanılarak oluşturulan dünyanın en etkili bilim insanları listesi yayımlandı. 7 milyon araştırmacı üzerinde yürütülen araştırmada listeye Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'den 3 öğretim üyesi girme başarısı gösterdi.

Kadir Tamer

Yaklaşık 7 milyon araştırmacı üzerinde yürütülen ve dünyanın en etkili 159 bin 684 bilim insanının 22 anabilim dalı ve 176 alt bilim dalında listelendiği çalışma, Stanford Üniversitesinin koordinasyonunda yürütüldü ve "Plos Biology" isimli bilimsel dergide yayımlandı.

Çalışmada, 1996-2019 yılları arasında en az 5 makale yayımlamış olan yaklaşık 7 milyon araştırmacının tüm akademik kariyerleri boyunca yaptığı çalışmalar incelenerek 161 bin 442 bilim insanı listelendi.

Üniversiteden 3 isim

161 bin 442 bilim insanı arasında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'den Teknoloji Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Keçebaş, Fen Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Öztürk ve Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Doç. Dr. Akın Taşçıkaraoğlu "Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları" arasında gösterildi.

Prof. Dr. Ali Keçebaş, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ve kendi adına gurur duyduğunu söyleyerek "Dünyanın ve Türkiye'nin en etkili bilim insanları arasında gösterilmekten çok mutlu oldum. Bu başarı, bilim yolculuğumdaki heyecan ve motivasyon kaynağım olacak. Aynı zamanda bilimsel araştırmalarım süresince zamanlarını çaldığım aileme de çok teşekkür ederim" dedi.

Prof. Dr. Mehmet Öztürk ise "Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları Listesinde yer almaktan ve dolayısıyla ülkemizin ve üniversitemizin ismini bilimsel çalışmalarla duyurmaktan onur duyuyorum. Bilimsel çalışmalarımıza katkılarından dolayı öğrencilerime, çalışma arkadaşlarıma ve üniversite yönetimine; TÜBİTAK ve TAGEM'e çok teşekkür ederim. Her konuda her zaman arkamda durarak bana destek veren aileme sonsuz teşekkür ederim. İleriki çalışmalarımızda insanlık adına bir buluşa imza atabilmeyi ümit ediyorum" sözleriyle listede yer almanın gururunu dile getirdi.

Doç. Dr. Akın Taşçıkaraoğlu da, "Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları Listesinde yer almaktan dolayı büyük bir onur ve mutluluk duydum. Çalışmalarımda bana her zaman destek olan aileme ve katkılarından dolayı çalışma arkadaşlarıma ve Üniversite yönetimine çok teşekkür ederim" diyerek bu sıralamada yer almaktan duyduğu mutluluğu ifade etti.

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft