Gültekin Akça

Gültekin Akça

Görüş

Dostlar Sağ Olsun

Eklenme : 5.08.2022 00:03:00
Görüntülenme: 414

Her canlı gibi insanoğlu da bu dünyada doğup, büyüyüp ve sonunda da ölmektedir. Her ölüm erkendir yakınları için, her ölüm, ölenin yakınlarına, çocuklarına, dostlarına ve çevresine hüzündür.

Allah her kula bir ömür bahşetmiş ve bu dünyada kulluk görevleri vermiştir. Allah tarafından bahşedilen bu sürenin ne bir saniye uzatılması ne de bir saniye kısaltılması mümkündür. Önemli olan ise bu dünyadan ayrılırken iyi şeyler bırakarak ayrılabilmektir, iyi hatırlanmaktır.

Günümüzde insanlar, daha çocukluk evresi bitmeden iyi bir eğitim, iyi bir kariyer ve iyi bir gelecek adına mücadele etmektedirler. Bu çalışmayı çoğunlukla da bu kişilerin ebeveynleri planlanmakta ve yönetmektedir. Bu çalışma, planlı ve programlı ise ve biraz da şansınız varsa amacına ulaşılmış olarak mutlu sonla bitmektedir. Yani, bu mücadele sonunda önemli bir iş adamı, önemli bir doktor, ünlü bir avukat ya da ünlü bir sanatçı olabilirsiniz.

Ancak, bu mutluluk genelde daha sonra ki dönemlerde devam etmemektedir. Birçok kariyerli geçmişi olan kişinin hayatlarının son zamanlarını yalnız, kimsesiz ve mutsuz olarak geçirdiğine çok fazla şahit olmaktayız.

Oysa, asıl önceliğimizin bu dünyada kariyer, makam ya da iyi bir maddiyat sahibi olmak değil, iyi bir çevre, iyi dostlar ve iyi arkadaşlar edinmek olduğunu genellikle çok sonra anlamaktayız. Hatta bunu anladığımız da çoğu zaman iş işten geçmiş de olmaktadır.

İnsan hayatında acılar ve mutluluklar hep birlikte olmuştur. Bazen sevinirken bazen de üzülmekteyiz. Kazandığımız da sevinirken, kaybettiğimiz de üzülürüz. Ancak, acılar, hüzünler paylaşılarak azalırken mutluluklar da paylaşılarak çoğalmaktadır bu hayatta. İşte bu sebeple de, insanın acılı gününde acılarını azaltacak/paylaşacak akrabaları, dostları ve arkadaşları olmalıdır.

Geçen hafta Pazar günü babamız Recep Akça'yı kaybettik. Kendisi, okuma yazması olmayan bir kişiydi. Çocukluğundan itibaren çalışmış, çabalamış birisiydi. Bütün amacı her baba gibi çocuklarına iyi bir gelecek hazırlayabilmekti. Çocuklarının geleceğini onların okumalarında gören ve bu nedenle de çocuklarının milli ve manevi değerlerine sahip olup iyi bir gelecek kazanması için okutmuş birisiydi. Bu bağlamda da çevresine de örnek bir kişilik olmuştu.

Babamın vefatı sonrası her kesimden arkadaşlarımız, dostlarımız ya bizzat gelerek ya sosyal medya hesaplarından ya da arayarak taziyelerini iletip acımızı paylaştılar. Her siyasi partiden, bürokrasinin her kademesinden, sivil toplum örgütlerinden, Muğla'nın her kesiminden, Muğla'nın ve Türkiye'nin her yerinden arayarak acımızı paylaşan dostlarımız vardı. Önemli olan da buydu aslında dost biriktirebilmek. Bu nedenle de acı günümüzde bizleri arayıp acımızı paylaşan her bir arkadaşımıza her bir dostumuza teşekkür ediyor ve babama tekrar Allah'tan rahmet diliyorum.

Bu dünyada dost biriktirmek maddiyat biriktirmekten her zaman çok daha değerlidir.

"Sona eren dostluk aslında hiç başlamamıştır!"

Mevlana

SONRAKİ yazı
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft