Sıtkı Davut Koçman'ın adı bile yetiyor

Sıtkı Davut Koçman'ın adı bile yetiyor
Eklenme : 14.10.2021 12:22:00
Görüntülenme: 1331

Adının verildiği Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'ne yaklaşık 100 milyon dolarlık yatırım ile üniversitenin hamisi durumuna gelen ve 2005 yılında hayatını kaybeden hayırsever işadamı Sıtkı Davut Koçman, ölümünden sonrada öğrencilere ve üniversiteye kurduğu vakıf ile destek olmaya devam ediyor. Muğla Sıtkı Koçman Vakfı Başkan Yardımcısı ve emekli Emniyet Müdürü Mustafa Acar, 1999 yılından itibaren vakfın bugüne kadar öğrencilere ve üniversiteye verilen desteğin 31 milyon 413 bin liraya ulaştığını söyledi.

Kadir Tamer

Yapılan yardımların toplam tutarının küçümsenemeyecek bir boyuta geldiğini kaydeden Mustafa Acar, "Vakfımızın hamisi merhum Sıtkı Davut Koçman, eğitime ve sağlığa önem veren bir kişiydi. Vergilendirilmiş kazancından elde ettiği geliri Vakıf bünyesinde toplamış, kendisine başka bir yerde yatırım yapması söylenmesine karşın 'Ben Muğla'da kazandım, Muğla'ya ve üniversiteye destek olacağım' diyerek Muğla sevdalısı olduğunu bir kez daha göstermiştir. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'ne 100 milyon dolar civarında bir harcama yaparak kampüsün içinde ve ilçelerde 100 bin metrekarelik kapalı alanı üniversiteye kazandırmıştır. Her yıl ortalama devlet üniversitelerinde okuyan en az 500-600 başarılı öğrenciye vakfımız tarafından karşılıksız burs verilmektedir. Merhum Sıtkı Davut Koçman Vefatından sonra da kurduğu vakıf vasıtasıyla eğitime katkıda bulunmanın en güzel örneğini sergilemektedir" dedi.

Muğla Sıtkı Koçman Vakfı Başkan Yardımcısı ve emekli Emniyet Müdürü Mustafa Acar,  1999 yılından bugüne kadar Sıtkı Koçman Vakfı'nın üniversite öğrencilerine ve üniversiteye yönelik yaptığı 31 milyon 413 bin lirayı bulan desteğin ücretsiz yurt dışı ve yurt içi bursları, yurt içi ve yurtdışı sempozyumlara katılan öğretim görevlileri ve öğrencilerinin masraflarının karşılanması, öğretim üyelerine akademik yayınları, üniversite ve vakfa ait binalarda tadilat bakım onarım giderleri, üniversite kongrelerine destek, yurt içi ve yurt dışı bilimsel çalışmalara maddi destek, öğretim görevlilerin araştırmaları ve makalelerine destek gibi yardımlardan oluştuğunu kaydetti.

Muğlalı öğrencilere de destek veriliyor

Sıtkı Koçman Vakfı'nın il dışındaki üniversitelerde okuyan Muğlalı öğrencilere de yardımda bulunduğunu kaydeden Mustafa Acar, "Vakıf olarak sadece Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'ne destek vermiyoruz. Muğlalı olup başka illerde okuyan başarılı öğrencilere de ücretsiz burslar veriyoruz. Bu sayede il dışında bulunan öğrencilerimizi öğrencilik hayatlarında iyi bir eğitim alabilmesine yardımcı oluyoruz. Bu yıl Muğlalı öğrencilerimiz için başvurular 1 Ekim tarihinde başladı ve 28 Ekim tarihine kadar devam edecek. Başvuruların ardından belirlenen öğrencilerimiz burslardan yararlanabilecek " dedi.

Fransa'ya öğrenci gönderimi

2013-2014 eğitim öğretim yılından itibaren Fransız Büyükelçiliği ile yaptıkları protokol ile her yıl başarılı erkek ve kız öğrencinin yurt dışında burs almaya başladığını kaydeden Mustafa Acar, "2013-2014 eğitim öğretim yılında Fransa Büyükelçiliği ile yapılan protokol kapsamında her yıl Mühendislik Fakültesi'nden 3 yüksek lisans, 1 doktora ve 1 postdoc öğrencisi olmak üzere 5 öğrencimiz Fransa Konsolosluğu ile ortak bütçeli olarak Fransa Poiters Üniversitesine eğitime gönderilmektedir" diye konuştu.

Vakfın diğer çalışmaları

Vakfın yaptığı diğer çalışmalar hakkında da bilgiler veren Mustafa Acar şunları söyledi:

"Bu yıldan itibaren başlamak üzere her sene Sıtkı Davut Koçman adına, 'Sıtkı Davut Koçman Bilim Ödülleri' düzenlenecek olup, bu kapsamda Sıtkı Koçman Anma Etkinliği'nin yapıldığı 14 Ekim'de verilmek üzere ulusal düzeyde her yıl belirlenecek bir tema (bu yıl madencilikte yeni yaklaşımlar teması) üzerinde Başarılı Bilim İnsanı Ödülü düzenlenmiş, birinciye 40 bin lira ödül verilecektir. Yine aynı amaca yönelik olarak üniversiteyle ortaklaşa değişik dallarda üniversitemizde okuyan öğrenciler arasında ödül yarışması düzenlenmiş, birinciye 15 bin lira, ikinciye 10 bin lira, üçüncüye 5 bin lira olmak üzere toplam 30 bin lira ödül belirlenmiştir. 2013 yılından bu yana eğitim-öğretimin devam ettiği dönemlerde her gün öğrencilerimize üniversitenin C Kapı ve yurt giriş kapılarında 500 kişilik makarna dağıtılmaktadır. 146 kız öğrencimiz, öğretim üyesinin barındığı apartımıza ilaveten, üniversitemize yakın bir yerde yeni bir arsa alımı yapılmış ve tüm işlemlerden sonra ruhsat aşamasına gelinmiştir. Ruhsat alımından sonra temel atılarak 11 odalı, 22 bayan öğretim üyesi ve öğrencimizin barınabileceği bir apart yapımına başlanacaktır."

Koçman Muğla sevdalısıydı

Mustafa Acar, merhum Sıtkı Davut Koçman'ın bir Muğla sevdalısı olduğunu belirterek, "Vakfımızın hamisi rahmetli Sıtkı Davut Koçman sağlığında işlettiği iş kollarında her çalışanının sigortasını yaptırarak geleceğini güvence altına aldırmıştır. Bugün hala onun iş yerinde çalışarak emekli olmuş çok sayıda hemşerimiz bulunmaktadır. Merhum Sıtkı Davut Koçman sahip olduğu işletmelerde öncelikle devletin çıkarlarını düşünmüş ve kazançlarını vergilendirdikten sonra kalan geliriyle eğitime, sağlığa ve ihtiyacı olan kurumlara yardım etmiştir. Bu amaçla kurulan ve halen eğitime ve diğer kurumlara Vakfımız kanalıyla yapılan yardımlarla ölümünden sonra da anılmaya devam etmektedir. Her yıl 14 Ekim'de adına üniversite de ve diğer kurumlarda anma etkinliği yapılmaktadır. Vakfımızın hamisi, kurucusu ve vefat edene kadar başkanlığını yapan hayırsever iş adamı Merhum Sıtkı Davut Koçman bir Muğla sevdalısıdır. Muğla'mıza yatırım yapmıştır ve vefatından sonra da yapmaya devam etmektedir. Kendisini saygıyla ve minnetle anıyorum. Ruhu şad olsun" dedi.

Koçman'ın üniversiteye kazandırdıkları

Hayırsever işadamı Sıtkı Davut Koçman isminin verildiği Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'ne Ula Ali Koçman Meslek Yüksekokulu, Fethiye Ali Sıtkı Mefharet Koçman Meslek Yüksekokulu, Mefharet Koçman Kız Öğrenci Yurdu, Sıtkı Koçman Öğrenci Sarayı, Yabancı Diller Yüksekokulu, Sıtkı Koçman Köprüsü, yerleşke içi yollar, çevre ve aydınlatma, Teknik Eğitim Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, jeneratör ve kesintisiz güç kaynakları, Sıtkı Koçman Spor Tesisleri, Milas Sıtkı Koçman Meslek Yüksekokulu, lojmanlar Fethiye Sağlık Yüksekokulu ile İktisadi İdari Bilimler Fakültesi'ni kazandırdı.

Adı üniversiteye verildi

Ölümüne kadar yaptığı yardımlar ile üniversitenin gelişmesinde başrol oynayan Sıtkı Davut Koçman 14 Ekim 2005 yılında İsviçre'de tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Muğla Üniversitesi'nin ismi 2012 yılında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi olarak değiştirildi. Muğla Üniversitesi`ne heykeli dikilen Sıtkı Davut Koçman, Muğlalılar tarafından takdirle karşılanan ve sevilen bir işadamıydı. Atatürk`ün sınıf arkadaşı Jandarma Generali Kuruşçuoğlu Ali Kemal Bey ile saray doktorlarından Albay İsmail Hakkı Bey`in kızı Behice Hanım'ın çocuğu olan Sıtkı Davut Koçman emekli Tümgeneral Nazif Kayacık'ın kızı Fatma Mefaret Koçman ile evliydi. Sıtkı Koçman TÜSİAD eski başkanlarından Ali Koçman ve Okşan Perese'nin de babasıydı.

Geçmişi ödüllerle dolu

2005 yılında hayatını kaybeden Sıtkı Davut Koçman, 1973 yılında İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth tarafından `Üstün liyakat nişanı` ile onurlandırılmış, 2000 yılında da Türkiye`ye yaptığı katkılarından dolayı `Devlet Üstün Hizmet Madalyası` ile ödüllendirilmişti. Sıtkı Davut Koçman, iş hayatı boyunca Banvit, BMC, Koçtuğ Denizcilik, Köyceğiz Krom, Topkim, Med-İlaç ve Güneşli Tavuk gibi farklı sektörlerden birçok şirketi hayata geçiren isim oldu.

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft