Cumhurbaşkanına suikast davasında yeniden yargılanan Cumhurbaşkanı eski Başyaveri Ali Yazıcı, müebbet hapis cezasına çarptırıldı

Cumhurbaşkanına suikast davasında yeniden yargılanan Cumhurbaşkanı eski Başyaveri  Ali Yazıcı, müebbet hapis cezasına çarptırıldı
Eklenme : 17.07.2020 22:56:00
Görüntülenme: 3387

Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen Cumhurbaşkanına suikast davasında aldıkları cezalar Yargıtay tarafından bozulan Cumhurbaşkanı eski Başyaver'i Ali Yazıcı ve Dalaman Deniz Hava eski Üs Komutanı Cenk Bahadır Avcı yeniden hakim karşısına çıktı. Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada Ali Yazıcı Cumhurbaşkanına suikaste teşebbüsün asli faili olarak ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alırken, Cenk Bahadır Avcı Cumhurbaşkanına suikast suçlamasından beraat etti. Avcı, anayasal düzeni ortadan kaldırılmasına teşebbüse yardımdan ise 13 yıl 4 ay hapis cezası aldı.

Kadir Tamer

Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde sabah saatlerinde başlayan davada karar akşam saatlerinde çıktı. Gün boyunca görülen davada Ali yazıcı ve Cenk Bahadır Avcı, SEGBİS aracılığı ile son savunmalarını mahkeme heyetine yaptı. Sanık avukatlarının savunmalarını da dinleyen mahkeme heyeti akşam saatlerinde karar için duruşmaya ara verdi. Yaklaşık yarım saatlik aranın ardından mahkeme heyeti kararı açıkladı.

Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesi eski Başyaver Ali Yazıcı'yı Cumhurbaşkanına suikaste teşebbüsün asli faili olması nedeni ile ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırırken, Cenk Bahadır Avcı'nın ise cumhurbaşkanına suikast girişimi suçundan beraatine, anayasal düzeni ortadan kaldırılmasına teşebbüse yardımından ise 13 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırdı.

Dava sonunda Muğla Adliyesi önünde gazetecilere açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı Avukatı Halit Çokan, "Ali Yazıcı ve Cenk Bahadır Avcı ile ilgili olarak bugün sayın mahkeme vicdani kanısını ifade eden kararını açıkladı. Bu karara göre Cenk Bahadır Avcı Cumhurbaşkanına teşebbüs suçlamasından beraat etti. Ancak anayasal düzeni ortadan kaldırılmasına teşebbüsten yani darbeye teşebbüsten yardım eden sıfatı ile mahkeme tarafından suçunun sabit olduğunu değerlendirerek 13 yıl 4 ay hapis cezası aldı. Yine yüksek mahkemenin yani Yargıtay'ın bozma kararına uygun biçimde mahkeme Cumhurbaşkanı eski Başyaveri Ali Yazıcı'nın Cumhurbaşkanına suikaste teşebbüsün asli faili olarak kabul edilip ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi. Bugünkü kararın sonuçları bu şekilde tecelli etmiştir. Bu kararın milletimiz, demokrasimiz ve devletimiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum. Umarım bu karar demokratik düzene karşı, kötü niyet besleyenlere karşı caydırıcı bir etki ve sonuç doğurur. Bu karar inşallah bir daha böyle kararların tecelli etmemesi içinde milletçe dua ediyoruz" dedi.

Çokan açıklamasına şöyle devam etti:

"Gördüğünüz gibi bugünkü savunmada da yine Ali Yazıcı hedef saptırıcı, çelişkili, tutarsız ve birbiri ile uyuşmayan, meselenin özünden uzak, meselenin özü üzerinden değerlendirme yapmaktan kaçınan bir tavırla yine karartma ve örgütü kollama çerçevesinde hareket etmiştir. Ancak güneşin balçıkla sıvanmasının mümkün olmadığı gibi mızrağın çuvala sığmasının mümkün olmadığı gibi kanun, hukuk, adalet ve vicdan Ali Yazıcı'nın bütün hezeyanlarını berheba olduğunu, yersiz, temelsiz ve dayanıksız olduğunu ortaya koydu. Sayın mahkeme son derece isabetli bir şekilde Ali Yazıcı'nın Cumhurbaşkanı'na suikaste teşebbüsün asli faili olarak değerlendirerek mahkum edilmesi sonucuna varmıştır. Milletimiz için hayırlı olsun."

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft