Özcan Özgür

Özcan Özgür

ÖZGÜRCE
Özcan ÖZGÜR'ün ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Çimentocuların bir açıklaması olsun onu da paylaşırım

Eklenme : 14.01.2022 00:00:00
Görüntülenme: 1112

Yerel seçimlerde "Muğla'yı birlikte yöneteceğiz" deyip, Osman Gürün'den daha çok oy alan Bahattin Gümüş'ün 'Keşanlı Ali Destanı'nda olduğu gibi "seçim bitti demokrasi de bitti" dercesine kimselere sormadan çimentoculara verdiği yapı inşaat ruhsatı yüzünden bir haftadır köşem de çimentonun tasallutu altında! "Bir deli kuyuya taş atmış, 40 akıllı çıkaramamış" derler ya işte o hesap...

Bodrum'u, Marmaris'i, Köyceğiz'i, Menteşe'yi sel aldı ben hala çimento diyorum. Belki bu yazım son olur... Herkes üstüne düşeni yapar da yeniden üstüste yazmak durumunda kalmam...

Yazılarımdan birinde "Bu çimento daha çok su götürür" demiştim, götürüyor... Ki, ya ruhsat iptal edilinceye ya da var olduğu söylenen iki ÇED Raporu ile ilgili dava açılıp, yeniden ÇED ve SED Raporu hazırlanıncaya kadar da götürecek görünüyor.

Bu konuda İnşaat Mühendisleri Odası'nı saymazsak, Milletvekilleri ve Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün hariç bu konuda herkes görüşünü ortaya koydu. Ben hep Süleyman Girgin kalkar Bahattin Gümüş'ü destekleyen bir açıklama yapar diye bekledim, ama o bile sessiz kaldı. Tabii görüş belirtmek için Kadem Mete'nin, Yelda Erol Gökcan'ın ne diyeceklerini merak edip bekliyor da olabilir...

xx           xx          xx

En dikkat çekici olanı da Osman Gürün'ün seçimde "boynuz kulağı geçti" dedirten çırağını arenanın orta yerine benim gibi gazetecilerin ve "çevre mücadelesi ile demokrasi mücadelesini" birlikte yürütenlerin, içselleştirenlerin ve de siyasi rakiplerinin önüne bırakıverdi sanki...

Ayrıca kimse benim Bahattin Gümüş için "Kimselere sormadan, meslek odalarına, STK'lara danışmadan ruhsat verdiği" eleştirilerime bakmasın. Şahsen ben kendisinin Osman Gürün'den, Cumhur Çoban ve Mehmet Güven'den, Süleyman Girgin ve Kamil Gümüş'ten habersiz de hareket edebilir mi?

Umarım adı geçenler Bahattin Gümüş'ü ruhsatı iptal etmesi için cesaretlendirirler.

Ne olacak yani alınan ruhsat bedeli geri verilir, olur biter..!

Başkan Gümüş 2019 ve özellikle 2014 yerel seçimlerinde Harita Mühendisleri Odası Üyesi ve CHP İlçe Başkanı sıfatlarına da sahip olmuş olarak "özgürlükçü ve demokrat" söylemlerde bulunmuş bir siyasetçidir.

O zaman basın 28 Mart 2014 tarihinde "Gümüş: Menteşe'yi birlikte yöneteceğiz" başlığı atmıştı. O haberlerde "Menteşe halkının hizmetin en iyisini hak ettiğini belirten Gümüş, 'Menteşe'yi sizlerle beraberce yönetmek, devraldığımız bayrağı daha da yükseklere taşımak, Menteşe Halkına hizmet için aday oldum.' dedi." ifadeleri yer almıştı. Bu ifadeleri alkış almakla kalmamış, oyda almıştı.

Peki ne oldu? Menteşe, Menteşelilerle birlikte böyle onlara sormadan çimento ruhsatı vererek mi yönetilecekti?

xx           xx

Bu köşede Bayır/Deştin'de kamuoyunun tepkilerine rağmen kurulmak istenen ve Bahattin Gümüş'ten başka "evet" diyenin çıkmadığı entegre çimento tesisi ile ilgili hangi kişi ve kurum açıklama yaptıysa bu köşede paylaştım. Çimentocuların bir açıklaması olsun onu da paylaşırım.

Açıklamasını tam olarak yayınlamadığım bir tek Makina Mühendisleri Odası Başkanı Münnami Özyurt kaldı. Üstelik bu köşeye bir açıklaması da olmadı.

Ben yine de anti emperyalist, anti kapitalist ve demokrat kişiliğine sığınarak, açıklaması ile ilgili paylaşım ve değerlendirmeyi biraz geciktirdim. Umarım "Ben sana açıklama yapmadım, değerlendirme yapamazsın" demez.

Münnami Özyurt "Muğla İnşaat Mühendisleri odası ve diğer mühendislerde gitti vizesini yaptı bize de ruhsat aşamasına geldi" diyen Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş'e Yenigün Gazetesi'nde "Bizden ne yazılı ne sözlü görüş alınmadı" diyen açıklamada bulunarak şu ifadelerde bulundu:

"Sayın başkan 'Onayı odalar verir' diyor. Proje etik olarak Makine Mühendisleri Odası'na gelmesi gerekirdi. Ama gelmedi. Bizim itiraz edeceğimizi ve direneceğimizi bildikleri için proje Denizli Şubesi'ne göndererek onaylatıldı. Denizli Şube de bize sormadan, görüş almadan onaylıyor. Makine Mühendisleri Odası Muğla Şubesi olarak bunun sorumlusu biz değiliz. Projenin hiçbir süreci hakkında bizim bilgimiz yok. Bizden ne yazılı ne sözlü görüş alınmadı. Biz de bekliyoruz ki proje bizim önümüze gelecek. Etik olarak bu yapılması gerekirdi. Biz beklerken bir baktık ki projeye onay verilmiş. Oysa biz çok ciddi araştırmalar yaptık. Bu projeye itiraz edeceğimiz biliniyordu. Onlara projelere sadece teknik açıdan inceler, oysa belediyeler kentin geleceği ve o kentte yaşayan insanların sağılığını da göz önünde bulundurarak inceler. Fransa bu tür bütün çimento fabrikalarını kapattı. Bu ilerde bölgemizde yaşayan insanlar için çok ciddi sağlık sıkıntıları yaratır. Bu geri dönülmez bir hata olur. Süreç derhal durdurulmalıdır."

xx           xx          xx

Yazılarımdan birinde bu açıklamanın Münnami Özyurt'u affettiremeyeceğini söyledim. Belki de açıklaması samimi olabilir, ama bu süreçte sorumluluğu herkesten çok ve büyüktür. Nitekim kamuoyunun çimentoculardan ve "ruhsatın verildiğinden" sayesinde haberdar olduğu Ali Turbalıoğlu da şu paylaşımı yapmıştı:

"Çok değil bir hafta önce Menteşe Meclis Üyesi Ferah Gümüş Bayır Çimento Fabrikası ile ilgili paylaşım yapmıştı. Altına Münnami Özyurt abi 'Bu iş olmayacak. Bilmiyorsunuz biz her şeye hakimiz' diye yorum yapmıştı. Hatta 'yazık' diye yazmıştı. Bende 'Münnami abi Menteşe Belediye Başkanına güvenme, ölü balık gibi bakarsın boşa düşersin' demiştim. Bana Messenger den numarasını atıp konuşmuştuk.

Şimdi sıkı durun çimento fabrikası Muğla'mıza Bayır'ımıza hayırlı olsun. Menteşe Belediye Başkanı ruhsat için bir açıklama yapar mı? İnsanları kandırmaktan vazgeç artık Başkan çık adam gibi 'Arkadaşlar ruhsatı verdim, bu kadar da işçi çalışacak, Muğla'mıza milyon dolarlık yatırım gelecek' de kamuoyunu da yanıltmaktan vazgeç. Bu kadar para yatıracak insanlara da kanun çerçevesinde yardımcısı ol, onlarda halk sağlığına dikkat edecek şekilde fabrika kurmaya özen göstersinler herkes mutlu olsun."

Tabii herkesin mutlu olması zor.  Münnami Özyurt'un yukarıdaki açıklamayı yapmasına neden olan açıklamayı Bahattin Gümüş, Ali Turbalıoğlu'nun bu paylaşımı ile yaptı. Unutulmasın...

xx           xx          xx

Şimdi Münnami Özyurt'a soralım;

Mimarlar Odası açıklamasında "Söz konusu Odamız onayına sunulmuş olan proje, hazırlanmış olan bu raporla 01.10.2021 tarihinde çekinceli olarak onaylanmıştır." ifadesine yer verilmişti. Yani Mimarlar Odası geçen yıl 1 Ekim'de vizeyi vermiş. Makina Mühendisleri Odası Muğla Şubesi projenin önüne gelmesini kendi ifadesi ile "firmayı oyalamak için" beklerken Makina Mühendisler Odası Denizli Şubesi projeyi 20 Ekim'de imzaladı mı?

Çimentocuların projesi mimarlar tarafından "çekinceli", makinacılar tarafından nasılsa öyle Ekim ayında onaylanırken, Münnami Özyurt Aralık ayının son günlerinde Ali Turbalıoğlu ile olay patlayınca tartışanlara "Susun her şey kontrol altında" diye fırça atıyor. Şimdi yine soralım;

Münnami Özyurt Denizli'nin kendisine sormadan onay verdiğinden şikayet ediyor. Odasının onayından nasıl haberi olmaz? Odanın üyesi Ferah Gümüş'ü facebookta konuyu tartışırken görüp müdahale ediyorsun da, odanın Denizli Şubesini online görüp neden uyarmıyorsun... Olacak iş değil, hadi görmedin konu TMMMOB ikk'da tartışılırken Denizli'yi neden uyarmadın? Çimentocular Denizli'ye elden değil "online başvuru" yapmış. Online başvurular bütün oda başkanları tarafından görülürmüş. Münnami Özyurt görememiş olabilir mi?

Ben Münnami Özyurt'u samimi bulmuyorum. Samimiyetini oda başkanlığından istifa ederek gösterebilir.

Evet, "Münnami Özyurt projenin önüne gelmesini beklerken", çimentocuların Ankara Mimarlar Odası'ndan getirdiği onayı "Odalarla protokolümüz var. Onayı Muğla'dan alacaksınız" diyen Bahattin Gümüş'ün Özyurt'un dediği gibi Denizli'nin onayını kabul etmesi "etik" değildir. O'nun samimiyetine de inanmıyorum. Evet O da gereğini yapıp samimiyetini göstersin...

Yazımı baskıya gönderirken Münnami Özyurt telefonla aradı. Odasının şube başkanı değil, temsilcisi olduğunu belirten "Çimentoculara onay verildiğinden ne benim ne de Denizli'deki başkanımızın haberi yok. Oradaki teknik görevli sormadan projeyi onaylamış" dedi...! Ayrıntılar geldikçe paylaşırız. Ne diyebilirim? Pes...

------------------------------

GÜNÜN SÖZÜ: Din, hastalıklı yapılar içinde yaşanmaz. Çocuklarınızı bu yapılardan uzak tutun. -- İlahiyatçı yazar Ayşe Sucu

ÇİVİ

CHP il örgütleri Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için 81 ilde eş zamanlı olarak "EYT'LİLER lütuf değil kazanılmış haklarını istiyor" diyerek alanlara inecekmiş.

Beni Bi Gülmek Aldı:)))

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft