Hayati Nizamoğlu

Hayati Nizamoğlu

GÜNDEM
Hayati Nizamoğlu ve diğer yazarlarımızın gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Ciğerlerimiz Yanıyor

Eklenme : 4.08.2021 00:00:00
Görüntülenme: 943

Bu yazıyı kaleme aldığımda 144 yangının 134 ü kontrol altına alınmıştı.

Toplum olarak bu yangınlara çok üzülüyoruz. Muğla ili olarak konuşursak, turizm sezonunun en yüksek döneminde büyük bir afet yaşıyoruz. Karşıdan bakarak gördüklerimizle, yangınla mücadelede yapılacaklar arasında büyük bir görüntü farkı var.

Öncelikle hava araçları, yangının başlangıcında ve soğutma çalışmalarında çok etkililer. Yangın büyüdükten sonra etkilerinde azalma oluyor. Yukarıdan boşaltılan suyun yere ulaşmadan önemli kısmı buharlaşıyor.

Orman Genel Müdürlüğü 181 yıl önce kurulan, ast üst ilişkisi gelişmiş, son derece bilgili ve tecrübeli vatansever kadrolara sahip bir kurumumuzdur.  Bilimsel verilere göre çalışma kültürleri vardır. Nitekim her yıl hava aracı sayısını belirlerken, önceki yılların istatistiklerini dikkate alıp,  üzerine opsiyon koyarak karar verirler. Son dönemde yaşadığımız yangınlar ise, bütün istatistikleri aşan sayıdadır. Üstelik havanın en sıcak, nemin en düşük olduğu dönemde, rüzgarın şiddetli ve değişken yönlü olması ile çok sayıda noktada yangın sayısının fazlalığı mücadeleyi zorlaştırmıştır.

Ülkemizin bulunduğu enlemdeki tüm ülkeler orman yangınlarına maruz kalmaktadırlar. Bu coğrafyalarda maalesef yangınlar hep olacak. Önemli olan başlangıç anında hızla müdahale etmektir.

Peki bundan sonra ne yapmalıyız?

Birkaç tespitimizi paylaşmak istiyorum.

1- Yangın eylem planlarını gözden geçirmeli, en kötü senaryoya göre, yeniden hazırlamalıyız.

2- Büyük yangın senaryolarına göre yangın şeridi sayısı ve genişliği arttırılmalıdır.

3- Riskli alanlarda su kaynakları tekrar planlanmalıdır.

4- Hava araçlarının su kapasitesi, müdahale hızı, kullanım kolaylığı dikkate alınarak teknik şartnameler gözden geçirilmeli, bakım ve konuşlanma bölgeleri gözden geçirilmelidir.

5- Yangın başladığı andan itibaren Orman Teşkilatı, kamu araçları, yerel yönetim itfaiyeleri tek ve yerel merkezden yönetilmelidir. (Bakan Pakdemirli adeta çırpındı. Ancak Orman Teşkilatının ast-üst kültürü nedeniyle, bakanın her sözü emir kabul ediliyor. Halbuki yangını tek yetkili olarak Orman Bölge Müdürleri yönetmelidir. Bakan denetleyen rolde olmalıdır.)

6- Mümkün olan yerlerde ağaç çeşitliliğine gidilmelidir.

7- Yerel yönetimler böyle bir afette yerleşim yerlerini korumak için alt yapılarını güçlendirmelidirler. (Örneğin kent-orman sınırlarında yangın vanaları çoğaltılmalıdır.)

8- Aynı deprem için belirlenen toplanma merkezleri gibi, halkın korunabileceği yangından korunaklı toplanma bölgeleri belirlenmelidir.

9- Orman İşletmeleri, sınırları içindeki özel kişi ve kuruluşlara ait iş makinası, arazöz gibi araçların listesine sahip olmalı, emekli olmuş ve istifa etmiş orman mühendislerinin, yangın işçilerinin listesi yapılmalı, acil durumlarda göreve çağrılmalıdır.

10- Orman Mühendisleri tayinlerinde deneyimli oldukları bölgeler dışına atanmamalıdırlar.

Bu gibi çalışmalar önümüzdeki dönemde çıkacak yangınlara karşı elimizi güçlendirecektir.

Özellikle Marmaris Ticaret Odası'nı kutluyorum. Yangının başından itibaren alarm ilan ederek, yangınla mücadelede aktif rol aldılar. Söylemediniz ki, söyleyeyim ya da ben yukarıya ilettim mantığını aşarak, meslek kuruluşları, yangın, deprem, savaş ve terörle mücadelede devletin ve halkın yanında yer almalıdırlar. Birlik beraberliğin pekişmesinde sorumluluk hissetmelidirler.

 Böyle günlerde siyaset yapılmaz. Herkes el birliği ile mücadele etmelidir. Muğla ili bu sınavı başarıyla veriyor.

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft