Özcan Özgür

Özcan Özgür

ÖZGÜRCE
Özcan ÖZGÜR'ün ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Çiçek Pasajı'nda Kötekli'deki olanlar oluyor mu?

Eklenme : 1.12.2021 00:00:00
Görüntülenme: 1784

Kaç gündür Kötekli ile ilgili yazmam bekleniyor. Telefonla arayanlar bile oldu. Oradan biliyorum. Birine de "Ben çok yazdım. Yazdıklarıma inanmaz hale geldim. Kanıksadık... Biraz da başkaları yazsın. Memleketin yönetenleri 'Başka yazan var mı?' diye sorup, olmadığını öğrenince rahatlayıp, 'O zaman önemli değil, köyün delisi yazsın' demeye başladılar." dedim.

Evet böyle... Kulağıma geliyor. Onlara acıyorum...

Geçenlerde bir dostum http://blog.milliyet.com.tr/don-kisot/Blog/?BlogNo=144126 diye link attı.

M. Refik Barlas imzalı bir "Donkişot" metni. Okunmasını tavsiye ederim. Metnin son paragrafı şöyle:

"Her dönemde her toplumun Don Kişot'lara ihtiyacı vardır. Deli de olsa, zayıf da olsa, güçsüzde olsa, fakirde olsa. Çünkü herkes için bir Dulsinya vardır. Amaç belli, hedef belli, fikir belli olsun. Kişilik sağlam, mücadele sürekli, azim eksilmeyen ve yılmayan olsun. Yenilgi, kazanma öncesi oluşan isteklendirme olsun. Yeter ki dönenler yalnızca yel değirmenleri olsun. Ve Don Kişot'lar Dulsinya'sı için onurlu, medeni ve çağdaş kurallarda savaşsın."

Bu kentin bir yazarı olarak bir kere daha gaza geldim...

xx           xx           xx

Bir yazımda "Sanki her gün buza yazı yazıyoruz" demiştim. Yazdığımı okuması gerekenler okuyuncaya kadar sanki o buz tablet eriyor.

Bütün yazılarımı anımsatacak değilim. Daha yakın zamanda 3 Kasım tarihinde "Kötekli de kovboyculuk mu oynuyorlar???" başlıklı yazımda "Menteşe'nin Karabağlar Yaylasında, bağ evinde boğularak öldürülüp, cesedi varilde yakılan 27 yaşındaki Pınar Gültekin'in cinayet zanlısı Cemal Metin Avcı'nın yargılandığı davada, önceki gün 7'nci duruşma görüldü." dedikten sonra şöyle devam etmiştim:

"Duruşmadan bir gün önce pazar gecesi Kötekli Mahallesi'nde silahlar konuşuyordu. Barlardan birinin önünde silah atılmış. Detay yok. Ertesi gün Pınar Gültekin cinayet davası var. Ne olacak bu mahallenin hali dercesine o gece saat 21.00 sıralarında 'Kötekli de kovboyculuk mu oynuyorlar???' diye paylaşım yaptım."

Pınar Gültekin'in cinayet zanlısı Cemal Metin Avcı'nın yargılandığı davanın 7'nci duruşmasını ele aldığım bu yazımda genç meslektaşlarımızdan birinin "Kötekli'ye Karakol ve Zabıta kuruluyor" başlıklı haberini de paylaşmıştım.

Hani nerede...?

xx           xx           xx

Kötekli'de 31 Ekim'de bir polis memuru bara alınmayınca havaya ateş açmıştı. Ben de o gün sosyal medya hesabımdan "Kötekli de kovboyculuk mu oynuyorlar???" diye paylaşım yapmıştım.

O gün Adliyeye sevk edilen genç polis adli kontrol şartı ile serbest bırakılmıştı. Sonra ne oldu bilmiyoruz...!

O "Kötekli de kovboyculuk mu oynuyorlar???" paylaşımım 3 Kasım tarihli yazımın da başlığı olmuştu. 3 Kasım tarihli yazıma şöyle devam etmiştim:

"Mehmet Baltacı 'Kötekli değil Teksas' derken, Sadet Ayhan 'Texsas olan yerde ne oynanır abim. Tabii kovboyculuk... Her türlü pislik var orada... Orası ayrı bir yer.' demiş. Ramazan Yetim '4 yıllık Barlar Sokağı. Dikey geçiş ücretsiz. Ha gayret memleketin içine ediyorsunuz. Kral çıplak' ifadesinde bulunmuş. Bunu anlamadım... Ramazan Yetim '2 gün sonra unutulur' diye kaydetmiş. Doğru söz..."

Gerçekten de iki gün sonra unutuldu, ama 22 gün sonra anımsadık. Kötekli orada yerli yerinde duruyordu, unutanlar bu defa bir "erkek cinayeti" ile anımsatıldı...

Kötekli batağının kurbanı çok... Kurban olmanız için ille de öldürülmeniz gerekmiyor. Öldürülmese de kurban edilen ve önlem alınmazsa kurban edilecek o kadar çok genç var ki... 33 yaşındaki Menteşe'nin Göktepe bölgesinden bir çocuk babası lisanslı futbolcu Samet Demir elinde bıçak dahi olmadığı halde bir bar önünde adeta üzerine şarjör boşaltılarak katledilerek kurban edilen ilk erkek kişi oldu...

Kötekli de o gece bir "hesaplaşma" yaşandı besbelli... Bu neyin, kimin hesaplaşması şimdilik bizim için meçhul.

Olayın hemen ardından Demir'in ölümüne ilişkin Glock marka ruhsatsız tabanca ile yakalandığı belirtilen Şuayip.K.'nin ilk ifadesinde suçunu kabul ederek, "Samet ile aramızda daha önceden husumet vardı" dediği öğrenilmiş ve sonra Kötekli'de kadın arkadaşı Ö.A. da "yardım ve yataklık" iddiası ile gözaltına alınmıştı. Dün de Şuayip.K. ve Ö.A. ile birlikte azmettirici oldukları sanılan Ö.İ. ve Y.İ.,'nin tutuklandığı, İ.İ. ve R.Ş.'nin ise adli kontrol şartı ile serbest bırakıldığı kaydedildi.

Samet Demir'in cenazesi hafta sonunda gözyaşları arasında toprağa verildi. Cenaze törenine Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş de katılmış. Cenazenin başında dinelirken ve Demir ailesine taziyede bulunurken ne düşünüyordu acaba?

xx           xx           xx

Bu talihsiz ve şaşırtıcı olmayan üzücü olaydan bir kaç gün önce Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş Kötekli'deydi. Masa masa dolaşıp üniversite gençlerine "İkametlerinizi Menteşe'ye Alın" çağrısında bulundu. Bu konuda belediye çalışanlarından birinin paylaşımında yer alan "Kötekli mahallesinde öğrencilere ve işletme sahiplerine ikametgâh değişikliği ile ilgili bilgilendirici broşür dağıttı." ifadesi beni benden aldı..!

Demekki Kötekli'de sadece öğrenciler değil, onlardan para kazanan işletme sahipleri de "yabancıymış"... Zaten Kötekli'de "yaban"..!

Yaptıkları "planlamanın, imar uygulamasının" sonucu ortada... Bir de çıkıp belediye başkanı broşür dağıtıyor...! Senin "Halkla İlişkilerin" yok mu? Var da sözün mü geçmiyor? Yoksa vizyonun mu bu kadardı?

Kötekli'deki gençlere ne verdiniz de onlardan "hemşeriniz" olmalarını bekliyorsunuz?

Aklıma seneler önce üniversitenin mezuniyet törenlerinde rektör mezun gençlere diplomalarını verirken, Osman Gürün'ün de mülga Muğla Belediye Başkanı olarak yakalarına "Muğla Hemşerisi" rozeti taktığı geldi. Sonraki yıllarda bu uygulama unutuldu... Aklıma bir de Marmaris, Bodrum, Fethiye Başkanları geldi; onlarda çıkar kafe barlarda turistlerden ikametlerini ilçelerine almalarını rica ederler mi?

Tabii şimdi "Ne alaka turistle öğrenci bir mi?" diyenler olacaktır, ama öğrenciler de zaten Menteşe'de "turist" değil mi?

xx           xx           xx

Bu arada AKP Yöneticilerinden birinin "Kötekli Sözleşmesi yaşatır!" başlıklı paylaşımı da ilginçti. Paylaşımda yeralan "Kötekli kan ağlıyor, kadınlar şiddete ağlıyor." ifadesi ile ikamet transferi broşürü dağıtan başkana yönelik özetle "Bence öncülük etsin, ikâmetini Kötekli'ye aldırsın. ?? Ana cadde üzerinde, olaylara yakın bir yerde yaşasın. Bizler de destek olalım. Birlik olup derhal bir sözleşme hazırlayalım. Öğrencileri koruyan bir sözleşme: Kötekli Sözleşmesi... Olmaz mı? Yapmaz mı? Neden? Menteşeli olmak kolay ama Teksas'ta yaşamak 'güç' istiyor!" ifadesi şaşırtıcı olmuş. Rahmetli Samet Demir Köteklili değil, Göktepe bölgesinden... Demir ailesi ve Samet'in dostları kan ağlıyor. Gerçekten de "Teksas"ta yaşamak bir 'güç' istiyor!

İyi de "Devlet gücü" nerede? Teksas'ta bile "Şerif" var...

Bahattin Gümüş ile ilgili sözler ise gayet yerinde... Gerçekten de Bahattin Gümüş gitsin Kötekli'de ikamet etsin. Sadece o mu? Sayın Valimiz, sayın İl Emniyet Müdürümüz ve yeni Menteşe Kaymakamımız da orada yaşasın... En önemlisi Kötekli'yi planlayan, planlaması ile kentten soyutlayan, tarihi Arasta'dan barları, meyhaneleri söküp çıkaran Osman Gürün orada yaşasın... Eseri ile gururlanarak...

Çözüm mü? Öncelikle o karakol bir an önce faaliyete geçirilmeli... Pek eskisine benzemedi, ama yeniden yapılan tarihi "Yağ Hali"ne "Müzikli Kafe Bar Restoran" ruhsatı verilmeli. Arasta eğlence merkezi haline getirilerek, Saatli Kule (Mustafa Muğlalı) ve Kocamustafendi Caddeleri barlara, meyhanelere açılmalı...

İstanbul'da ailelerinde gidebildiği Çiçek Pasajı'nda Kötekli'deki gibi olaylar oluyor mu?

Tarihi Arasta düne kadar "Çiçek Pasajı" gibiydi. Yine öyle olmalı...

xx           xx           xx

Bu köşenin takipçilerinden Erdal Şahin 25 Kasım'da sosyal medya hesabından şu paylaşımı yaptı:

"Bilindiği üzere Kötekli'nin eski adı Hacıaraplardı. Hacıaraplılar, hayvancılık ile geçimini sağlarlardı. Develerle yük taşımacılığında söz sahibi insanlardı. Zamanla şartlar malumunuz değişti. Yüz yıllar sonra Kötekli höyüğünde yapılan arkeolojik kazılarda muhtemelen ilk önce en üst katmanda Jack Daniels şişeleri, uyuşturucu haplar, cinsel objeler ve silahlar bulunacak. Arada tek tük T cetveli ve stetoskop gibi buluntular arkeologların kafasını karıştıracak. Bir sonraki katmanda yüksek ihtimal deve çanları, semerler, heybeler ve at nalları çıkarılacak?? Arkeoloji böyle bir şey işte.. Yazılı kaynaklar, döneme el feneri ile ışık tutar, Arkeoloji tavşan projektörüyle..."

Bu kadar güzel anlatılırdı. O "yazılı kaynaklardan" biri de bu köşe... Sosyologlarda bu köşede Osman Gürün, Bahattin Gümüş ve iktidarın gücünü Muğla için kullanma becerisinden yoksun, kifayetsiz AK Partilileri bulacaklardır...

----------------------------------

GÜNÜN SÖZÜ: Cemaat ve tarikatlar emperyalizmin tescilli karargahıdır. --Mareşal Fevzi Çakmak.

ÇİVİ

Ne ormanda çakal, ne cehennemde şeytan kaldı, hepsi aramızda...

Beni Bi Gülmek Aldı:))))

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft