CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: Vatandaş elini cebine atmayacak

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: Vatandaş elini cebine atmayacak
Eklenme : 27.08.2021 17:05:00
Görüntülenme: 1254

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Muğla'da meydana gelen orman yangınlarında zarar gören vatandaşların TOKİ ve AFAD'ın yardımlarından sonra kendilerine çıkarılacak herhangi bir geri ödeme koşulu olması durumunda, "11 Büyükşehir Belediyesi olarak belediye başkanlarımız vatandaşa yüklenen bu borcun tamamını karşılayacak. Hiçbir vatandaşımız elini cebine atmayacak" dedi.

Kadir Tamer

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından düzenlenen Orman Yangınları Çalıştayının ikincisine katılmak için Muğla'ya gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 9 Büyükşehir Belediye Başkanı ile yaptığı toplantının ardından bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Açıklamasında Muğla'da 29 Temmuz tarihinde başlayan ve yaklaşık 2 hafta süren yangınların büyük bir felaket olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, bu felaketin dayanışma kültürü ile önlendiğini söyledi.

Yaşanan olayın Türkiye'nin ortak acısı olduğuna dikkati çeken Kılıçdaroğlu, "Bir anlamda Türkiye'nin ciğerleri yanıyordu. Acı sadece bu bölgede yaşayanların acısı değil bütün Türkiye'nin ortak acısı konumuna geldi. Yangını söndürmek için bütün Türkiye ayağa kalktı. Ellerinden gelen tüm çabaları vatandaşlarımız gösterdiler. Dolayısıyla orman yangınlarının söndürülmesinde başta itfaiyeciler olmak üzere sıradan vatandaşlar, askerlerimiz, polislerimiz, güvenlik görevlilerimiz, hepsine yürekten teşekkür ederiz. Büyük bir felaketi sonlandırdık. İnşallah böyle bir felaketi bir daha yaşamamış oluruz. Bugün yangını yaşayan, acıyı yaşayan, orman köylülerimizi ziyaret ettik. Onlarla konuştuk dertleştik. Bizden beklentileri nedir kendilerine bunu sorduk. Gittiğimiz yerdeki bütün muhtarlarımız belediye başkanlarımızın yapmış olduğu katkılardan son derece mutlular. Çünkü onlar olayların başlarından itibaren tüm çabayı gösterdiler. Neredeyse 24 saat boyunca yangının söndürülmesi için mücadele ettiler. Vatandaşlarımızın belediye başkanlarımıza karşı teşekkürü beni son derece memnun etti. Güzel Muğlamızın 13 ilçesi var. 13 ilçenin 11'inde orman yangınıyla ilgili sıkıntılar var. Yangınlarımızın söndürülmesinde 19 Büyükşehir Belediye Başkanımız olmak üzere toplam 85 belediyemiz söndürme çalışmalarına katkı verdi. 85 belediye başkanımıza yürekten teşekkür ederiz. Her partiden belediye başkanımız var. Herkes gücünün yettiği derecede orman yangınlarının söndürülmesi için elinden gelen çabayı gösterdi. Bir dayanışma kültürü sergilendi. Bu dayanışma kültürü aslında bizim hasletimizde vardır. Bu dayanışma kültürünün bundan sonra da devam edeceğini düşünüyorum" dedi.

THK ayağa kaldırılmalı

Açıklamasında Türk Hava Kurumu'na da değinen Kılıçdaroğlu, "THK maalesef kendi tüzüğünde olmasına karşın görevini yerine getirmemiştir. Bu irade bu beyan THK'nın görevini yapmamasından kaynaklanmıyor. THK'nın işlevsiz hale getirilmesinden kaynaklanıyor. Dolayısıyla biz THK'nın yeniden Orman Genel Müdürlüğü ile ve kendi yangın söndürme filolarını belirli yerlerde hazır bulundurarak çıkacak yangına süratle müdahale edebilmesini alt yapısının oluşturulmasını istiyoruz. THK şu anda bir kayyum heyeti tarafından yönetiliyor. Davalar açılmış vaziyette, genel kurul talebi var. Umarız mahkeme bir an önce genel kurul yapılması kararını verir. Genel Kurul yapılır ve THK yeniden ayağa kalkar. THK'nın yeniden ayağa kalkması için biz elimizden geleni yapacağız. Yargı sürecinin sonlanmasını bekliyoruz. Bu arada belediye başkanlarımız şunu taahhüt ediyorlar. Telef olan hayvanlar varsa tümü karşılanacak. Diğer ihtiyaçları bugün dahil olmak üzere şu anda karşılanıyor. Beyaz eşya ihtiyaçları varsa onlarda tahsis ediliyor karşılanacak. Küçük, büyük baş hayvanları, arı kovanları karşılanacak. Zeytin fidanı, keçiboynuzu fidanı talepleri var bu taleplerin tamamı belediye başkanlarımız tarafından karşılanacak" diye konuştu.

11 Büyükşehir Belediyemiz vatandaşa elini cebine attırmayacak

Yangın bölgesinde zarar gören vatandaşlara TOKİ ve AFAD aracılığı ile zararlarının karşılanacağını ancak vatandaşların borçlandırılacağı yönünde bilgiler bulunduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu böyle bir durumda 11 Büyükşehir Belediye Başkanlığının devreye gireceği sözünü verdi.

Kılıçdaroğlu, "TOKİ ve AFAD kendi üzerlerine düşen görevi verilen talimat ile yerine getirmeye çalışıyor. Ama bu görevi yaparken vatandaşlara belirli bir belge imzalatıyorlar. Bunu da gayet doğal karşılıyoruz. Ve dolayısıyla belli bir bedel ödüyorlar. Ama daha sonra vatandaşların belli bir miktar borçlandırılacağı yönünde bir bilgi var. Buradan bütün vatandaşlarıma sesleniyorum. İster TOKİ ister AFAD vatandaşı herhangi bir şekilde borçlandırdığında örneğin 'yanan veya yıkılan binası yeniden yapıldığında 20 yıllık bir taksit süresinde paranın belli bir miktarını geri istediğinde' biz 11 Büyükşehir Belediyesi olarak belediye başkanlarımız vatandaşa yüklenen bu borcun tamamını karşılayacak. Hiçbir vatandaşımız elini cebine atmayacak. Ama bunu da hükümet yaparsa mutlu oluruz. Yapmazlarsa da tamamını biz karşılayacağız. Bu kadar büyük acılar yaşamış, bu ülkenin kalkınmasına hizmet vermiş, orman yangının söndürülmesi için elinden gelen çabayı göstermiş ve bir şehit vermiş bir ilde vatandaşın elini cebine atmasını istemiyoruz. Bunu biz sağlayacağız. Önümüz kış, AFAD ve TOKİ ne yapıyorlarsa süratle yapsınlar. Vatandaşın beklemeye tahammülü yok. Bir an öce evlerin konutların tamiri, bakımı ve yapımı bir an önce yapılsın. Yapamayacaklarsa bunu açıklasınlar. Yapacaklarsa derhal başlasınlar. Çünkü vatandaşlarımız daha çok mağdur olabilir. Bunun hayati bir önemi var" dedi.

 

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft