Çaybükü Mahallesi'nde çıkan yangın kontrol altına alındı

Çaybükü Mahallesi'nde çıkan yangın kontrol altına alındı
Eklenme : 29.09.2020 15:26:00
Görüntülenme: 3166

Ormancı Türküsü'nün yakıldığı Çaybükü Mahallesi Esenlik mevkiinde öğle saatlerinde çıkan yangın korku dolu anların yaşanmasına neden oldu. Yaklaşık 2 saatlik müdahalenin ardından kontrol altına alınan yangında 2 ev ile 1 ahır, yaklaşık 8 dönüm üzümlük alan ve 20 dönüm zeytinlik alan zarar gördü.

Muhittin Direk

Edinilen bilgiye göre, Çaybükü Mahallesi Esenlik mevkiinde saat 13.15 sıralarında tarım arazilerinin bulunduğu bölgede yangın çıktı. Rüzgarın etkisi ile büyüyen yangına Muğla Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri tarafından havadan ve karadan müdahale edildi. Söndürme çalışmalarına Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Yatağan Belediyesi'ne bağlı itfaiye ekipleri de destek verdi. Yerleşim alanına doğru ilerleyen alevler yönünü değiştirmesi ile bu kez ormanlık bölgeye yöneldi.  


20 dönümlük alan zarar gördü

Yaklaşık 2 saat karadan ve havadan süren söndürme çalışmalarının ardından alevlerin önü kesildi. Kontrol altına alınan yangın bölgesinde bulunan ekipler soğutma çalışmalarına başladı. Yangında yaklaşık 8 dönümlük üzümlük ve 20 dönümlük zeytinlik alan ile 2 ev ve 1 ahırın zarar gördüğü öğrenildi.


Alevlerin yerleşim alanına doğru yöneldiği sırada vatandaşlar büyük panik yaşadı. Bölgede bulunan bazı vatandaşların söndürme çalışmalarına kendi imkanları ile katıldıkları görüldü. Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz, yangın bölgesine gelerek çalışmaları yerinde inceledi.

Gazetecilere açıklamada bulunan başkan Toksöz, "Yangın ormancılar ve jandarmadan aldığımız ilk bilgilere göre kesin olmamakla birlikte enerji nakil hattından kaynaklandığı söyleniyor. Yangının şiddetli yağışın ardından rüzgarında şiddetini arttırdığı sırada meydana geldiğini öğrendik. Yangına Orman Bölge Müdürlüğümüz teşkilatına bağlı söndürme ekipleri, Büyükşehir ve Yatağan Belediyemize bağlı itfaiye ekipleri ile hep birlikte ortak müdahale ettik. Bizde sınırımızda olan yangın bölgesine gelerek söndürme çalışmalarımızı takip ettik.  Yoğun bir müdahalenin ardından yangın kontrol altına alındı ve soğutma çalışmalarına başlanıldı. Ancak yanan evlerimiz ve damlarımız var. Bölgede şiddetli bir rüzgar var. İnşallah kısa sürede soğutma çalışmalarını da tamamlarız" diye konuştu.   

 

   

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft