Gültekin Akça

Gültekin Akça

Görüş

Bizim Kulübümüz, Bizim Takımımız

Eklenme : 26.03.2021 00:00:00
Görüntülenme: 633

Muğla, bulunduğu konum itibari ile dünyanın ve ülkemizin en güzel coğrafyalarından birisi ve burada yaşayanlar da her şeyin de en iyisine layık. Bu bağlamda Muğla'nın takımları da en iyi ve en başarılı takımlar olmalıdır.

Şehir takımları, şehirlerin ortak değeri ve paydalarıdır. Muğlaspor da Muğla'nın en önemli ortak paydası ve değeridir. 2016 yılı Bal ligindeki şampiyonluk sürecinde Muğlaspor'un tüm Muğla'yı aynı potada birleştirdiğine hepimiz şahit olduk. Muğla'daki farklı siyasi parti yöneticilerinin maç sonlarında stadyumdaki kucaklaşması bugün dahi hepimizin gözünün önündedir. Aslın da bu tablo sporun ve özelinde ise Muğlaspor'un gücü ve değeriydi.

Muğlaspor geçen yıl bugünlerde play off hesapları yaparken bugün ise matematiksel olarak olmasa bile bir alt ligi konuşur duruma geldi. Gelinen nokta ile ilgili olarak hepimiz farklı görüşler ortaya koyabiliriz, bu durumun sebebine ilişkin de farklı tespit ve eleştiriler getirebiliriz. Ancak, bütün bunlar Muğlaspor'u bulunduğu durumdan farklı bir yere getirmeyecektir.

Spor kulüplerinde hiç kimseye zorla yöneticilik yaptırılmamaktadır. Kongre zamanlarında adaylar çıkarlar ve aday olurlar. Daha sonra yönetim olarak belli bir plan ve program dahilinde kulübü yönetirler.

Ancak, Muğlaspor da yöneticilik yapmak gerçekten çok zor ve özveri gerektirmektedir. Zira, sporun ve özellikle de futbolun her alanında başarıda temel unsur ekonomidir. Yeterli ekonomik kaynağı bulamadığınız zaman sportif yönden başarılı olmanız mümkün değildir.

Muğlaspor her yıl bütçesinin yarısından çoğunu dışarıdan finanse etmek zorunda olan bir kulüptür. Yönetim ise bu miktar parayı bulmak için her sezon olağanüstü gayret etmektedir. Bu ise bir kurum için sürdürülebir bir durum değildir ve sürdürülememektedir.

Muğla Merkez'in sosyal ve ekonomik durumu da dikkate alındığında kurumsal destek dışında kulübün ekonomik olarak başarılı olması mümkün değildir.

İşte bu noktada en başta akla gelen iki kurum Menteşe ve Büyükşehir Belediyeleridir. Ancak, bu iki kurum Muğlaspor'a yeterince destek oluyorlar mı sorunusun cevabını ise en iyi Muğlalılar verecektir.

Ancak, bu iki belediyenin yanı sıra Ticaret Odası gibi diğer kurum ve kuruluşların da kulüp için işbirliği içerisinde olması gerekmektedir. Kısacası, hepimizin bir öz eleştiri yaparak kulübe ne kadar destek oluyoruz sorusunu kendimize sormamız lazım!

Özellikle Erol Kapiz'in başkanlığı bırakmasından sonra Muğlasopr'un durumunu bilerek yöneticilik yapan başta Kulüp Başkanı Hüseyin Nizamoğlu olmak üzere yönetim kuruluna teşekkür ediyorum.

Bundan sonra yapılması gereken Muğlaspor'un başarısı için dün yapılan hatalardan ders çıkartmak, geleceğe ise umut ile bakmak olmalıdır.

Hepimiz Muğlasporluyuz.

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft