Gültekin Akça

Gültekin Akça

Görüş

Birlikte Güçlüyüz

Eklenme : 13.08.2021 00:00:00
Görüntülenme: 558

Muğla olarak, Temmuz ayı sonundan beri orman yangınları ile mücadele ediyoruz. Çok şükür yangınlar büyük oranda kontrol altına alındı ve gerek Muğlalılar olarak ve gerekse milletçe rahat bir nefes aldık.

Antalya'nın Manavgat ilçesinde başlayan ve daha sonra da Muğla'nın farklı ilçelerinde başlayan yangınların, sayısal olarak çokluğu ile ülkemizde bir ilk olduğunu söyleyebiliriz. İklim ve hava koşullarının yangınların çıkması ve büyümesinde etkili olduğu ise bilimsel bir gerçektir. Bilim insanları iklim değişikliklerinin bundan sonra da farklı olumsuz sonuçlarının olabileceğini ve bu sebeple de bunlara yönelik önlem alınması gerektiğini belirtmektedirler.

Yangınların çıkış zamanı ve saatleri ile sayısal olarak çokluğu ise çıkış sebebine ilişkin başkaca soruların sorulmasına neden olduğu da bir gerçektir. Bu konuda gerekli inceleme ve araştırmayı ise yargı makamları yapmaktadır.

Yaşanan bu yangın olaylarından sonra başta orman teşkilatı olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlar bundan sonra yaşanacak benzer durumlarda yapılabileceklere ilişkin olarak kapsamlı bir değerlendirme yapacaktır.

Ancak, yangınlar devam ederken bazı siyasiler tarafından gerek kurumlara ve gerekse hükümete yönelik yapılan haksız eleştiriler ise zamanlama itibari ile doğru olmamıştır. Zira, birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyulan zamanda yapılan siyasi içerikli eleştiriler yangınla mücadeleye fayda değil zarar vermektedir. Yangınların tamamen bitiminden sonra değerlendirme yapmaları daha doğru olurdu.

Yangınla mücadelede gerek Muğla'da ve gerekse diğer illerde devlet millet dayanışmasını ise hep birlikte alkışlamamız gerekmektedir. Orman köylülerinden gönüllü vatandaşlara, sivil toplum kuruluşlarından sendikalara, siyasi partilerden belediyelere, orman teşkilatından devletin diğer kurumlarına kadar tüm kurum ve kuruluşlar yangınla birlikte mücadele ettiler. Bunun yanında başta AFAD ve KIZILAY olmak üzere birçok kurum ve kuruluş da yangın bölgesine ve yangın mağdurlarına gıda ve eşya desteği verdiler.

Türkiye'nin değişik yerlerinden gerek yangın söndürmeye gelen ve gerekse yardım gönderen vatandaş, kurum ve kuruluşlara Muğlalılar olarak müteşekkiriz.

Yangın dönemi Türk milletinin zor zamanlarda birlikte hareket edebildiğinin güzel bir örneği olmuştur. Sosyal medyada, birlik, kardeşlik, vatandaşın özveri ve mücadele ruhunu yansıtan çok güzel örnekler paylaşıldı. Umuyorum, ilerleyen günlerde bu kareler bir fotoğraf sergisinde sergilenir.

Millet olarak ne kadar büyük olduğumuzu tekrar gösterdik. Milletimizle ne kadar güçlü olduğumuzu ve gurur duymamız gerektiğini de gördük.

Milletimizin zor zamanlarda düne dair tüm farklılıklarını unutarak bir ve beraber olarak canı ve malı ile yaptığı mücadele tüm dünyaya örnek olmuştur.

Kardeş ülke Azerbaycan'dan gelen araç ve personel desteği ise tüm dünyaya TEK MİLLET İKİ DEVLET olduğumuzu tekrar göstermiştir.

Bundan sonra yapılması gereken ise, yangınların değerlendirmesini yapıp yeni durumlara ilişkin olarak yarınlara hazırlanmak olacaktır.

Teşekkürler Muğla, teşekkürler Türkiye, teşekkürler Azerbaycan.

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft