İsmail Zorba

İsmail Zorba

SÖZÜN EŞİĞİNDEN
İsmail Zorba'nın ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Bir Sonbahar Düşü

Eklenme : 21.09.2021 00:00:00
Görüntülenme: 1076

"Bahar neredesin? Hangi gönülleri eylemektesin.

Oysa şimdiki zamanlarda sadece yaz ve kış var.

Bir de içine bahar kaçmış bir sonbahar."

İçine bahar kaçmış bir mevsimi arıyorum. Gözlerim hep arayışta. Uzak mesafeler yakınlaşıyor. Hayâl edilenin gerçeğine kaptırıyorum kendimi, yürüyorum. Yürüyorum, her adımımda hazanı arıyorum. Kulaklarımda rüzgârın sesi, burnumda yaş çimenlerin kokusu ve gözlerimde hâlâ yaza dair hatıralar.

Oysa baharı kaçıralı ne vakitler oldu. O kadar uzaklaştı ki hatıraları bile silik kaldı. Ve ona dair sararmış siyah beyaz fotoğraflar. Bak fotoğraflardaki yüzüme nasıl ışıl ışıl bakıyor ufka. Yüzüme nakşolunmuş gençliğin tazeliği ve heyecanı.

Bahar neredesin? Hangi gönülleri eylemektesin. Oysa şimdiki zamanlarda sadece yaz ve kış var. Bir de içine bahar kaçmış bir sonbahar. Aylar sonra rahmete erdik biliyor musun? Bütün âlem şükre durdu. Dışarıda yağmur, içeride hasretliğe kavuşmanın gözyaşları vardı. Bu yağmur tatlı bir bahar esintisi getirdi sanki.

Bir sonbahar düşüne daldım. Rüzgârlar esip savuruyor yaşanmışlık adına ne varsa. Üzerimizdeki tüm ağırlıklardan sıyrılıyoruz hatta arınıyoruz. Saldıkça yüklerimizi hafifliyoruz. Yeni doğumlara hazırlanıyoruz. Ağaçlar gibi aslımıza dönüyoruz.

Bu sonbahar düşü ışıklar altında, her yer aydınlık. Bütün griler, siyahlar elini eteğini çekmiş. Sadece beyazın saflığı ve toprağın sarısı sarmakta düşleri. Gökyüzünün mavisi ise en çakır hâlinde. Sanki billur bir zamana denk gelmişiz. Bahçelerde ayvalar, narlar perişan; ıhlamur kokuları sarmış her yanı.

Hazanın huzurunda sesler duyuyorum. Yağmur çiseliyor. Adımlarım sürüklüyor beni yollara. Islandıkça toprağın kokusuna bulanıyorum. Sarı güllerle sarınıyorum. Bir sonbahar düşünde sevdiklerim çıkıyor karşıma. Bana hem çok uzak hem de çok yakın sevdiklerim. Öyle bir özlem var ki yüreğimde sımsıkı sarılmak, kalplerinin atışında huzura ermek istiyorum. Bir dost yüreğinin huzurunda teslim olmak istiyorum.

Bir sonbahar düşü nereye kadar götürür ki hayâllerimi. Sarı çiğdemler boynunu büküyor. Bütün hayâllerimi hüzünle selamlıyor. Bir yanımda düşlerim bir yanımda hasretim, gerçeğim. Oysa düşlerimin mevsimine ne kadar uzaktayım. Bir ses duyuyorum. İsmimi çağırıyor. Sımsıcak, içimi ısıtan bir ses. Bir bahar meltemiyle sesleniyor. "Bahar seninle oysa, unutan sensin." diyor.

Ben unutanlardan olsam baharı, hiç düşe yatar mıyım? Düşünüyorum. Yağmur damlalarını salıyor üzerime. Üşüyorum, kendime geliyorum. Baharları kaçıran bizler, hazan mevsiminde bir sonbahar düşüne yatar mıydık? Yağmur yağmaya devam ediyor, ben pencereden kayıp giden zamanı düşlüyorum. Mevsim hazana durmuş, her yerde hüzün. Sonra genç yüzler görüyorum. Ruhlarında gençliğin tazeliği var. Gözlerine bakıyorum, şavkı vuruyor gözlerime heyecanlarının, canlarının. Fotoğraflar renkleniyor.

Gençlerin gözlerinde bir sonbahar düşü kuruyorum. Damarlarımda gençliğin ateşi alevleniyor. Renkler griden yeşile, sarıdan kırmızıya çakıyor. Bir hanımeli kokusu duyuyorum sokak başında. O çok uzakta kalmış tanıdık sesler içime işliyor. Hasretin yaktığı tüm özlemlerime kavuşuyorum. Bir sonbahar düşünde çocukluğumu yaşıyorum.

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft