Özcan Özgür

Özcan Özgür

ÖZGÜRCE
Özcan ÖZGÜR'ün ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Bir "serseri gazeteci" cemiyet başkanlığına aday..!

Eklenme : 5.05.2021 00:00:00
Görüntülenme: 1695

Muğla Gazeteciler Cemiyeti'nde kongre varmış. Bodrum'dan Fatih Bozoğlu adaymış.

Şaşırdım... Rahmetli Ünal Türkeş'in başkanlığında karşısına kimse aday çıkmamıştı. Çıkan kaybederdi çünkü.. Nedenine niçinine ise girmeyelim.. Mevcut Cemiyet Başkanı Süleyman Akbulut'un da bu kaçıncı kongresi bilmiyorum. Bugüne kadar O'nun karşısına çıkabilen de olmadı...

Süleyman Akbulut henüz adaylığını açıklamadı. En azından açıkladıysa açıklaması bize gelmedi. Bodrum Gündem Gazetesi sahibi Fatih Bozoğlu'nun adaylığını açıklayan iletisi geçtiğimiz günlerde geldi. Daha önce rahmetli Türkeş'in başkanlığında yönetim kurulu üyeliği de yapmış olan Bozoğlu beni gerçekten şaşırttı. Başkanlık yapamayacağından değil, yapar, gayette güzel yapar, akılımdan bile geçmemişti...

"Arena Bodrum Gazetesi" sahibi Abdülkadir Sevindik'in aday olduğu duyumunu da aldık. Bu adaylığa da şaşırdım. "Bodrum'a bak" dedim. Fatih Bozoğlu'nun adaylık açıklaması Arena Bodrum'da da yer almış. Eğer adaylığı doğru ise insan rakibinin adaylığının duyurusunu yapar mı diye de şaşırıyoruz..

Abdülkadir Sevindik'i de alkışlıyorum...

xx          xx          xx

Bir insan nerede bir yere aday olursa olsun bölgesinde sahip çıkılması lazım. Fatih Bozoğlu'nun bölgesi Bodrum-Milas.. Başta Nevzat Çağlar Tüfekçi olmak üzere bölgesindeki gazeteciler tarafından desteklendiğini gözlüyorum. Burada Abdülkadir Sevindik'in gazetesi başta olmak üzere yerel gazetelerin neredeyse tamamı Bozoğlu'nun adaylık haberini yapmış.

Tabi bu bir ölçü değil, ben Süleyman Akbulut'u şanslı buluyorum.

Fatih Bozoğlu'nun adaylığı beni bu yüzden de şaşırttı...

Tabi Bozoğlu'nun adaylığını sadece bölgesindeki gazeteler değil, başta Cumhuriyet ve Sözcü Gazeteleri olmak üzere yaygın basında başka gazetelerde yazmış.

Sözcü'de şu ifadelere yer verilmiş:

"Gazeteci Fatih Bozoğlu, Muğla Gazeteciler Cemiyeti başkanlığına aday olduğunu duyurdu. Adaylık açıklamasında Bozoğlu, 'Çok önemli bir sorumluluk aldığımın farkındayım. Muğlamızda gazeteciliğin saygınlığı ve güvenirliliğinin tesisi ve devamı için arkadaşlarımızla birlikte gazetecilik mesleğimize, cemiyetimize ve meslektaşlarıma katkı sağlayacağıma inanıyorum' dedi."

xx          xx          xx

Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür gazeteci Fatih Bozoğlu benim Bodrum'da Zeki Özkeskin, Yaşar Anter, Miyase Hakalan, Hüseyin Anıl, Alp Arbak, Selda Öztürk, Fikret Hıdır, Rezzan Şebin'in ardından tanıdığım ve bugün yeni kuşak meslektaşlarıma il genelinde örnek gösterebileceğim sayılı meslektaşlarımdan biri... Sadece o değil, işleri birlikte yürüttükleri eşi sevgili Çiçek de...

Bir de Fatih ile ortak yanlarımız var. İstanbul'da gazeteciliğe ara verdikten sonra 1995 yılında Dünya Gazetesi'nde Nezih Demirkent'in asistanı olarak yeniden çalışmaya başlamış. Hayır, bu ortak yanımız değil... Mesela İzmir Milletvekili ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu Onursal Genel Başkanı Atilla Sertel ile İzmir eski Milletvekili Cumhuriyet Yazarı Mustafa Balbay ve Milliyet Yazarı Yalçın Bayer ortak arkadaşımız. O 1987 yılında İstanbul'da Cumhuriyet Gazetesi'ndeki ilk kısa deneyimini yaşarken, ben Cumhuriyet Gazetesi İzmir Bürosuna bağlı Muğla Muhabiri idim.

Sonunda yolarımız Muğla'da kesişti... En önemli ortak yanımız da "gazeteci dediğin serseri olur" diyenlerdeniz. Şimdi yanlış anlayanlar çıkabilir, "serseri"den kastımız "cahil serserilik" değil ha...

Ben Ünal Türkeş ile dost olamadım. Mesleğe, hayata bakışımız farklıydı, ama duayenimizdi de..

Cenazesinde olmak isterdim, ana mazeretim vardı.. Cenaze kortejinin en önünde fotoğrafını taşıyan cemiyet yönetiminden biri değil de rahmetlinin yönetiminden Fatih Bozoğlu olmuştu. Duayene saygı..

Fatih beni o zaman da şaşırtmıştı...

xx          xx          xx

Fatih Bozoğlu, Bodrum'da İstanbul'da da satışı olan bir yerel gazeteye sahip, ama herkes onu daha çok "sokakta çalışan bir gazeteci" olarak tanıyor. Çünkü gazete sahibi olmasına rağmen ne gazete sahibi ne de çalışanı olarak masasında haber bekleyenlerden değil.. Hala sokakta haber kovalayan bir "gazeteci"...

Ki 30 Aralık 2013 tarihli çok beğendiğim bir yazısında "gazeteci"yi şöyle tarif etmiş:

"... Dedim ya; gazetecilik önemli ve ciddi bir iştir. .. Hiç kimse durup dururken ya da eğitimini almadan 'Ben kasabım, yada marangozum, mühendisim, doktorum' diyemiyor. Lakin eline fotoğraf makinasını alan, iyi-kötü internet kullananlar, sosyal ağlarda (sosyal medya diyorlar) akıl, fikir yürütenler hemen 'Ben gazeteciyim'  diyebiliyor. Bu kadar kolay mı acaba? Gazeteci bilgi sahibi olmalıdır, sonra da fikir sahibi. Gazeteci taraftır, lakin gerçeklerin tarafındadır. Amma velakin dönem değişti, artık herkes gazeteci. İşte şimdi tehlikedeyiz hepimiz de. Çünkü artık bilgi sahibi olunmadan fikir sahibi olunmaz felsefesi ile haber yapan gazeteciler yerine, 140 harf ile devrim yapabileceğini sanan gazeteciler var. 140 harf ile ve müthiş bir hızla dünyanın tüm haberleri elinizin altında. Araştırılmadan, doğruluğu kanıtlanmadan 140 harf ile dünyayı haberdar edebiliyorsunuz. Sosyal ağlara bile sosyal medya denilir oldu. Dedim ya şimdi herkes gazeteci. Önemli olan gazeteci olmak değil, önemli olan serseri gazeteci olabilmek. Serseri gazeteciden Altan Öymen filan olunuyor çünkü.

Dedim ya gazetecilik önemli ve ciddi bir iştir. Bilmem anlatabildim mi?"

Ben anladım... Ve bayıldım. Çünkü sevgili Fatih bana da tercüman olmuş...

xx          xx          xx

Fatih'in adaylığını kendi gazetesi "Bodrum Gündem Haber" de haber yapmış. "Gazeteci Fatih Bozoğlu Muğla Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığına Adaylığını açıkladı" başlıklı haberde şöyle denilmiş:

"Bodrum Gündem ve BG Dergi Kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni Gazeteci Fatih Bozoğlu Muğla Gazeteciler Cemiyetine adaylığını açıkladı. Bozoğlu'nun adaylık açıklamasında 'Sokaklarda haber peşinde koşturan birçok meslektaşım ve Muğla Gazeteciler Cemiyeti üyelerimizin 'Cemiyetimiz ve mesleğimiz için artık sorumluluk almalısın. şeklindeki söylemleri ve Muğla Gazeteciler Cemiyeti üyesi olan meslek büyüklerimizin de cesaret vermesi ile bu yola çıktım."

28 Nisan 2021'de yapılacak genel kurulun, İçişleri Bakanlığı genelgesi uyarınca Covit-19 önlemleri kapsamında ileri bir tarihe ertelenmiş. Açıklanmış kesin bir tarih yok. Bozoğlu bana gönderdiği iletide, "Umuyorum ki tam kapanmanın bittiği 17 Mayıs 2021'in hemen ardından, uygun olan en kısa sürede ertelenen ilk Genel Kurul toplantımızı yapabiliriz." demiş...

Adaylığının nedenini anlatırken ise şu ifadelerde bulunmuş:

"Öncelikle gazetecilik mesleğime, yaşadığım ve ekmeğimi kazandığım Muğlamıza olan sorumluluğum gereği ve sorumlu bir yurttaş, bir gazeteci olarak; Babıali'nin ustalarından öğrendiklerimi, yıllardan bu yana kazandığım deneyimlerimi, ilmek ilmek oluşturduğum çevremi ve vizyonumu meslektaşlarımın bir araya geldiği Muğla Gazeteciler Cemiyetinde etkin bir şekilde paylaşmak istiyorum."

xx          xx          xx

Biz gazetecilerle paylaştığı iletisinde 23 Mayıs 2012'den bu yana üyesi olduğu Muğla Gazeteciler Cemiyeti'nde meslektaşları için elinden geldiğince katkı vermeye çalıştığını ve seçim sonucu ne olursa olsun yine katkı vermeye devam edeceğini sözlerine ekleyen Bozoğlu şu ifadede bulunmuş:

"Bu bağlamda Mayıs ayında gerçekleştirilmesini beklediğim Muğla Gazeteciler Cemiyeti Genel Kurulunda yönetime talip arkadaşlarımızla birlikte aday olduğumuzu üyelerimize ve kamuoyuna duyurmaktan onur duyuyorum. Muğla Gazeteciler Cemiyeti'ni başkanlığını yaparak değil, siz meslektaşlarım ile birlikte el ele daha ilerilere, olması gereken yere taşımaya talibim."

Çok önemli bir sorumluluk aldığının farkında olduğunu da kaydeden Bozoğlu açıklamasına şu ifadeler ile devam etmiş:

"Muğlamızda gazeteciliğin saygınlığı ve güvenirliliğinin tesisi ve devamı için arkadaşlarımızla birlikte gazetecilik mesleğimize, cemiyetimize ve meslektaşlarıma katkı sağlayacağıma inanıyorum. Önümüzdeki süreçte sahada çalışan meslektaşlarımızdan, gazete sahiplerine ve özellikle duayen gazeteci büyüklerimin önerileri doğrultusunda oluşturduğumuz projelerimizi ve cemiyetimizin itibarını arttırmak adına neler planladığımızı sizler ve kamuoyu ile paylaşacağız. Hedefimiz; sadece yönetime seçilenlerle değil, tüm üyelerimizin katılımı ile hep birlikte bu projeleri hayata geçirmektir. Özellikle seçim sürecinde bizlere yakışan bir şekilde hareket edecek, ailemizden ve ustalarımızdan aldığımız edepten ayrılmayacağımıza da söz veriyorum. Ben değil, biz olacağız ve hep birlikte başaracağız."

xx          xx          xx

Peki ben kime destek olurum?

Bu soruya yanıt vermem doğru olmaz. Çünkü ben Naim Kılıç ve Ünal Türkeş başkanlıklarında Muğla Gazeteciler Cemiyeti'nde "Sekreter" olarak görev yapmış olmakla birlikte Muğla Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti "kurucu" üyesiyim. O nedenle bir kere oyum yok. Ayrıca üyesi olmadığım cemiyetin  genel kuruluna müdahil olamam. Şık olmaz...

Sevgili Fatih'e başarılar dilerim. Öteki adayların da açıklamaları olursa değerlendiririz...

------------------------------               -----------------------------

GÜNÜN SÖZÜ: Bir siyaset adamını antipatik kılan şey, üzerine dökülen takvim yapraklarıdır. -Montesquieu

ÇİVİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, İl Hıfzıssıhha Kurulu'nu eleştirdi. Arkadaşım "Oynayamam yerim dar dermiş." dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft