Hayati Nizamoğlu

Hayati Nizamoğlu

GÜNDEM
Hayati Nizamoğlu ve diğer yazarlarımızın gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Bilgi Çağı

Eklenme : 30.07.2020 00:00:00
Görüntülenme: 3141

 21. yüzyıl bilgi çağıdır. Dijital iletişimin gelişimi nedeniyle bilgiyi paylaşmada büyük avantaj yakaladık.  Bilgi çağını, idare yapılanmamızda kullanmalıyız. Bazı fikirlerimi paylaşmak istiyorum. Son yerel seçimlerde Büyükşehir için 4 adayı tartıştık.

Sayın Osman Gürün ipi göğüsledi. Ancak bu il için fikir üreten, proje hazırlayan, ter döken Mehmet Nil Hıdır'ın, Behçet Saatçı'nın, Mehmet Kocadon'un çalışmaları, seçimi kaybettikleri için heba oldu.  

Halbuki şöyle olsaydı; Büyükşehir'e aday olanlar, önce meclis üyesi olsalardı, Büyükşehir Meclisi kendi içinden başkanlarını seçseydi, aday olup, ipi göğüsleyememiş hemşehrilerimizin proje ve düşüncelerinden daha çok faydalanmaz mıydık? Büyükşehirlerdeki yerel yapılanmanın, önümüzdeki dönemde tartışılması gerektiğine inanıyorum.

 Örneğin Muğla'da Başkan Gürün yine seçilirdi. Ama büyük emek harcamış rakipleri de Büyükşehir Meclisi'nde görev yaparlardı. Denetim güçlenir, fikir üretmede daha zengin bir Meclisimiz olurdu. Adayın şahsına oy vermiş seçmenlerin iradesi de Mecliste karşılığını bulurdu. Olabilecek sıkıntılar demokrasi kültürüyle aşılabilir.  

Başka bir alana geçelim. Üniversitelerimizde iyi bilim insanı olan, meslektaşlarıyla diyaloğu gelişmiş, profesör olmuş bir akademisyeni rektör atıyoruz. Rektörün tüm bilimsel çalışmaları duruyor ve idari bir görev gerçekleştiriyor. Ülkenin ve üniversitenin bence büyük kaybı oluyor. Bilim insanlarını idari görevlerde çalıştırmak, bilim adına büyük kayıptır.

Bir kamu lisesini düşünelim. Öğrencilerin bir derste çok iyi bir öğretmene ihtiyacı var. Lisede oluşturulacak yönetim kurulu,  farklı ücret vererek, aradığı öğretmeni işe alabilmeli. Yönetim, devlete olan toplam maliyeti kamudan almalı ve bu kaynak ile bahsettiğim çalışmaları yapabilmeli. Okullarının başarı basamağını yükseltebilmeli.

Madem bilgi çağındayız. Madem (Z) Kuşağı 15 yıl içinde etkin rol oynayacak. Onların önünü açmalıyız. 

Bayramınız kutlu olsun.

 

ÖNCEKİ yazı
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft