Özcan Özgür

Özcan Özgür

ÖZGÜRCE
Özcan ÖZGÜR'ün ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Belediye Muğla'da yaşayanları cezalandırıyor mu?

Eklenme : 15.10.2021 00:00:00
Görüntülenme: 1765

BEHÇET SAATÇI İYİ PARTİ DE

Fethiye eski belediye başkanlarından olmanın yanında son yerel seçimlerde Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na bağımsız aday olmak zorunda kalan Behçet Saatcı partisi İYİ Parti'ye geri döndü.

Behçet Saatcı'ya İYİ Parti rozeti partinin TBMM'de önceki gün yapılan Grup Toplantısı'nda bizzat İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener tarafından takıldı. Akşener'in, Saatcı'ya kendi rozetini hem de Grup Toplantısı'nda takması dikkat çekerken, değişik yorumlara neden oldu.

İki gün öncede Menteşe Belediye Meclisi toplantısında 2022 Yılı Evsel Katı Atık Ücret Tarifesini oy çokluğu ile onaylandı.

Behçet Saatcı'nın yuvaya dönüşü; kimlerin huzurlu kimleri huzursuz kıldı yarın bakarız.

Bugün Memleket Partisi Menteşe İlçe Başkanı Ferah Gümüş'ün, partisinin meclis üyesi olarak sorduğu "Belediye Muğla'da yaşayanları cezalandırıyor mu?" sorusunun yanıtını inceleyelim...

xx           xx           xx

EVSEL KATI ATIK BEDELİ ÖDEMEYE DEVAM

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş başkanlığında yapılan Menteşe Belediye Meclisi Ekim Ayı Meclis Toplantısı'nın 2'nci oturumunda 2022 yılı evsel katı atık bedeline Temizlik işleri Müdürlüğü ifadesiyle yüzde 30 zam oy çokluğu ile onaylandı.

Yani su parası ile birlikte zamlı 'evsel katı atık ücreti" ödemeye devam!

Ancak meclis toplantısında rakamlar Plan Bütçe Komisyonu raporundan dillendirilince 'evsel katı atık ücretine' yüzde 42 zammı duyunca Başkan Gümüş de şaşırmış, "Nerede Temizlik İşleri Müdürü?" diye sormuş. Tabi Temizlik İşleri Müdürü bütün müdürlerle birlikte orada... Kalkmış "Ortalama yüzde 30" demiş. Cevap CHP'li meclis üyeleri dahil herkesi gülümsetmiş!

Sanki yüzde 30 artış daha düşük ve makulmüş gibi...! Ki enflasyon artışı bile yüzde 20...

Bu 'evsel katı atık ücreti' artışında gerçekten Başkan Gümüş'ün de haberi olmayabilir, orada duymuş olabilir mi?

xx           xx           xx

SADECE MEMLEKET PARTİSİ MECLİS ÜYESİNDEN SESLİ İTİRAZ

Ben Başkan Gümüş'ün artıştan ilk kez orada Meclis Toplantısında rakamlar görüşülürken haberdar olduğunu sanmıyorum. Yoksa "Hayır şunu indirelim arkadaşlar" filan derdi.

Nitekim 'Evsel katı atık ücretine' yapılan yüzde 42 zam Başkan Gümüş dahil 20 CHP'li Meclis Üyesinin oyları ile kabul edildi. 7 AKP'li, 3 MHP'li ve 1 Memleket Partili Meclis Üyesi de evsel katı atık ücretine yapılan zammı kabul etmedi.

Ancak bu konuda mecliste aynı zamanda partisinin ilçe başkanı olan Memleket Partili Meclis Üyesi Ferah Gümüş dışında görüş belirten olmamış. O da oylamadan sonra konuşabilmiş. Meclis Üyesi Gümüş, "Cumhur İttifakı'ndan söz alan olursa ne diyecek bir görelim" beklentisi içinde tereddüt geçiriyor, oradan el kalkmayınca söz almak için el kaldırıyor, ama oturumu yöneten Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, "Siz geç kaldırdınız" diyor ve Ferah Gümüş oylamadan sonra konuşmak durumunda kalıyor.

Yaptığı konuşmada "Bir yıl önce yine bu konu görüşülürken konuşmamda kanunu çıkaran AK Parti'yi eleştirirken, bir yıl sonra bende hayır oyu verdim." diyen Memleket Partisi Meclis Üyesi Ferah Gümüş, aynı zamanda partisinin Menteşe İlçe Başkanı olan AK Parti Meclis Grup Başkan Vekili Eray Çiçek'i de "Bir yıl önce Eray Çiçek bu para fazla diyordu. Kanunu çıkaran parti olarak hem evet hem hayır diyorsunuz" diye eleştirerek şu ifadelerde bulunmuş:

"Zamma hayır dedim. Sadece fazla olduğu için değil. Hiç alınmaması gerektiği için. Araştırma yaptım, CHP'li, AK Partili başka illerde bu para alınmıyor. Eskişehir'de fatura bile yok. Sadece su tüketim kartı kullanıyorlar. Eğer biz bu sebepten soruşturma geçirecek, yargılanacaksak ben hazırım. Tüm Türkiye'de bu para alınıyorsa Muğla'dan da alınsın, biz bu parayı ödeyerek Muğla'da yaşadığımız için cezalandırılıyor muyuz?"

xx           xx          xx

FERAH GÜMÜŞ'TEN BÜYÜKŞEHİR MECLİSİNE ÇAĞRI

Memleket Partisi Menteşe İlçe Başkanı Ferah Gümüş'ün Meclis Toplantısı'nın 12.10.2021 tarihli ikinci oturumundan sonra bazı yerel gazetelerde yer alan basın açıklamasında da "Türkiye'deki belediyelerin çoğunluğunda henüz faturalara yansıtılmayan 'evsel katı atık ücreti' , iki yıldır Muğla'da yaşayanlara ceza niteliğinde uygulanmaktadır. Yetmezmiş gibi, belediye hudutlarındaki konutların evsel katı atık ücretine %40'ın üzerinde kabul edilemez zam yapılmıştır." diyerek şu ifadelerde bulunduğu görüldü:

"Bu paranın toplanması için Kanunu çıkartan AK Parti'nin meclis üyelerine ve sayısal çoğunluğu ile meclisten geçiren Cumhuriyet Halk Partisi'nin meclis üyelerine sesleniyorum. Diğer illerdeki belediyelerinizde halen uygulanmayan evsel katı atık ücretini büyükşehir meclisinden geçirmeyiniz. Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı belediye meclis üyeleri olarak halkın lehine karar alınız ve oy birliği ile ret ediniz."

Memleket Partisi İlçe Başkanı ve Menteşe Meclis Üyesi Ferah Gümüş şöyle devam etti:

"Bu partilerin ilçe başkanları; bırakınız birbirinizle uğraşmayı, özrünüz kabahatinizden büyüktür. Derhal ilçe yönetiminizi ve meclis üyelerinizi toplayınız ve halkın lehine oy vermeleri gerektiğini hatırlatınız. Aksi halde Muğla'da yaşamayı, ticaret yapmayı cezalandırarak, yönetmeliği Muğla halkının menfaatine yorumlamak yerine, pandemi döneminde geçim sıkıntısı ve ekonomik darboğazdaki vatandaşlarımıza katı atık bedelini ödetmeyi tercih ederseniz, bu meclis üyelerini ve yöneticileri Muğla halkının değerlendirmesine bırakacağız. Şimdi siz düşünün, yasayı çıkartan AK parti üyeleri olarak hayır oyu kendi kendinize çelişmiyor mu? Diğer illerde uygulanmayan bu ücreti Muğla'da uygulatmaya devam edecek misiniz? Ya da diğer belediyelerinizde uygulanmayan bu sorma ver parasını evet oyu vererek halkçı belediye olduğunuzu mu düşünüyorsunuz?"

xx           xx          xx

MENTEŞE MECLİSİ'NDEN BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ'NE "AL TAHSİL ET" DİYE GÖNDERİLEN TARİFE (KDV Hariç/TL Ay)

TİP 1 KONUTLAR: Kırsal Yerleşim Alanlarında 6.93; 31 Mart 2014 itibariyle Belediye Hudutlarında 9,96.

TİP 2 KONUT DIŞI ALANLAR (Kişi bazlı): Okullar, Yurtlar, Kreşler, Okul öncesi eğitim kuruluşları, her türlü eğitim kursları; 0,61; Üniversiteler 0,87; Resmi kurumlar, meslek odaları 7,80; Sanayi, İmalathaneler, Üretim Yerleri, İşletme geliştirme tesisleri 7,80; Özel okullar, yurtlar, kreşler, okul öncesi eğitim kuruluşları, her türlü eğitim kursları 0,61...

TİP 3 KONUT DIŞI ALANLAR (Yatak sayısı bazlı): 4 ve üstü yıldızlı oteller ve konaklama tesisleri 8,23; 4 yıldız (harç) altındaki her türlü konaklama tesisleri 6,50; 4 ve üstü yıldızlı oteller ve konaklama tesisleri (Sezonluk işletmeler) 6,50; Hastaneler 9,53...

Plajlar 4,33... Tekne ve yat gibi deniz araçlarının park dinlenme vb alanlar 13,86... Pazar yeri içerisinde belli süreli satış yerleri 17,32... Toptancı halleri 6,06... İnşaat 86,62...Ofisler, Bürolar, Dernekler, Lokantalar, STK'lar, İdari her türlü dernek 43,31... Tanımlanmayan diğer aboneler 43,31...

Katı atık bedeli burnumuzun dibindeki Denizli ve Antalya ile birlikte aralarında Tekirdağ, Giresun, Trabzon, Samsun, Gaziantep, Hatay, Ankara, Eskişehir illerinin yer aldı 50'den fazla ilde katı atık bedeli toplanmazken, Menteşe'de geçen sene 9,95 TL artı KDV olan katı atık bedeli bu sene yüzde 42 zamla 12,21 TL artı KDV olmuş bulunuyor.

Menteşelilere ve Menteşe'yi muhtemelen emsal alacak olan ilçelerin yaşayanlarına hayırlı olsun...

-----------------------------------

GÜNÜN SÖZÜ: En kötüsü nedir bilir misiniz; Erkeğin o...pu halleri?!!!

ÇİVİ

MUTSO Başkanı Mustafa Ercan ile Vali Yardımcısı Caner Yıldız Charter sefer yapacak hava ulaşımını konuşmuşlar. Arkadaşım da "Kötekli sorununu çözdüler artık uçuşa geçebiliriz." dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft