Özcan Özgür

Özcan Özgür

ÖZGÜRCE
Özcan ÖZGÜR'ün ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Belediye Başkanlarını Mansur Yavaş'a kursa göndermeli

Eklenme : 7.10.2021 00:00:00
Görüntülenme: 1337

"Acep şu yerde var mı ola / Şöyle garip bencileyin / Bağrı başlı, gözü yaşlı / Şöyle garip bencileyin

Gezdim Rum ile Şam'ı / Yukarı elleri kamu / Çok istedim, bulamadım / Şöyle garip bencileyin

Bendeler garip olmasın / Firkat oduna yanmasın / Hocam kimseler olmasın / Şöyle garip bencileyin

Bir garip ölmüş diyeler / üç günden sonra duyalar / Soğuk su ile yuyalar / Şöyle garip bencileyin

Söyler dilim ağlar gözüm / Gariplere göyner özüm / Meğer ki gökte yıldızım / Ola garip bencileyin

Nice bu dert ile yanam / Ecel ere bir gün ölem / Meğer ki sinimde bulam / Şöyle garip bencileyin

Emrem Yunus biçare / Bulunmaz derdine çare / Var imdi gez şardan şare / İste garip bencileyin"

Yusuf Kayacık'ın önceki gün yaptığı paylaşımı okurken, Yunus Emre'nin "Şöyle Garip Bencileyin" şiirinin dizelerini anımsadım.

"Bir garip ölmüş diyeler / üç günden sonra duyalar..."

Yok yoksulluk, sadece bu devrin mi, her devrin derdi...

Ama bugün garibin ölümü üç gün sonra değil, hemen duyuluyor...

xx           xx           xx

Ya internet, sosyal medya olmasaydı?

Malum pazartesi günü akşam saatlerinde WhatsApp, Facebook ve Instagram çöktü.

Dünyada milyonlarca kullanıcısı bulunan mesajlaşma uygulaması WhatsApp ile görsel içeriklerin paylaşıldığı Instagram ve Facebook uygulamasına o gün saat 18.44 itibariyle erişim sorunu yaşandı. Çöken 3 uygulamayla ilgili bakanlık, WhatsApp, Facebook ve Instagram'dan art arda açıklamalar geldi. Yaklaşık 7 saatin ardından uygulamalardaki sorun neyse giderildi.

Gece saat 2.00 gibi faaliyete geçtiler. O gece pek çok kullanıcı bilgisayarında sorun olduğunu sandı. Bir süre sonra işin farkına varanlar, WhatsApp, Facebook ve Instagram olmadan geçen zamanın tadını çıkardılar.

Pek çok insan da sudan çıkmış balığa döndü. Bir bakıma ilginç bir deneyim oldu...

Ertesi gün sabah erkenden yazımı Facebookta paylaşırken, gece sabaha kadar Hamle'nin internet sayfasında yazımın 25 kişi tarafından okunduğunu gördüm. Oysa sabaha kadar ortalama 300 kişi okurdu. Demek ki okurlarım Hamle'deki sayfama daha çok Facebookta paylaştığım linkten giriyor. Ben de bunu öğrenmiş oldum.

O gün sabah erkenden Hüseyin Anıl da Facebook sayfasından "Sosyal medyasız dünya nasıl bir şey?" diye sordu. Gelen yanıtlar ilginçti. Bir gün bakarız... Hüseyin Anıl'ın sayfasına yazmadım, ama benim yanıtım şöyle oldu:

"Menteşe'nin Kiramettin Mahallesinde 38 yaşındaki Salih Tiriç'in kendisini asarak yaşamına son verdiğinden haberimiz olmazdı"

xx           xx          xx

Önceki gün öğle saatlerinde Yusuf Kayacık, duvarına "üzgün hissediyor" ifadesi koymuş ve hep yaptığı gibi "GÜNCEL..." başlığı ile şu paylaşımı yapmıştı:

"Bugün Muğla'da, bir süredir işsiz olan, henüz 38 yaşında genç bir baba kendini asarak hayatına son verdi... Düşünün!!!

Eve ekmek götürememek! Kirayı, elektrik-su faturasını ödeyememek! En önemlisi ise 2 çocuğunun okul kıyafetini alamamak!

Çok üzgünüm, sana bütün bu sıkıntıları yaşatan düzene yazıklar olsun...

Mekanın Cennet Olsun Genç Baba..."

Yusuf Kayacık gayet güzel betimlemiş, özetlemiş... Eskiden böyle şeyleri yazanlara "Sana bütün bu sıkıntıları yaşatan düzene yazıklar olsun" türünden söz edenlere "Devrimci", hatta hızını alamayanlar "Komünist" derlerdi. O yüzdendir arabeskin Orhan babasına (Gencebay) "Batsın bu dünya" şarkısını yaptığında "Bu da devrimci" diyenler, sananlar olmuştu...!

İnsanı insanlığından utandıran bu acı olaya kahretmek için solcu, devrimci, muhalif olmak gerekmiyor tabii... İnsan olmak yeter... Yusuf Kayacık "Milliyetçi, mukaddesatçı ve demokrattır"... "Artık AK Partili değil" diyenleri duyar gibi oluyorum. Onu tanırım, fark etmezdi. Hala AKP'li olsaydı da böyle yazardı...

Ki AKP'den istifa etti, ama AKP'li olup olmadığını da bilmiyoruz.

xx           xx          xx

Gazeteler şöyle yazdı:

"Muğla'nın Menteşe İlçesi Kiramettin Mahallesi Dere Sokak'taki evde yaşayan 38 yaşındaki evli 2 çocuk babası Salih Tiriç kendini asarak intihar etti.

2 çocuk babası Tiriç'in bir süredir maddi sıkıntı yaşadığı iddia edilirken, cansız bedeni kesin ölüm nedeninin belirlenmesi için Adli Tıp Kurumu'na kaldırıldı.

Menteşe İlçesi Kiramettin Mahallesinde yaşayan 38 yaşındaki Salih Tiriç evinin bodrum katında kendini asarak intihar etti. Evli ve 2 çocuk babası Tiriç'in uzun süre işsiz kalması nedeniyle maddi zorluk çektiği ve yeni çalışmaya başladığı öğrenildi. Salih Tiriç'in evinin bodrum katında kendini astığını gören yakınları durumu hemen 112 Acil Çağrı Merkezine bildirdi. Sağlık ekiplerinin şahsın hayatını kaybettiğini belirlemesinin ardından olay yeri inceleme ekipleri bölgeye sevk edildi. Yapılan incelemenin ardından Salih Tiriç'in cansız bedeni Adli Tığ Kurumu'na gönderildi. Genç yaşta canına kıyan Tiriç'in ölümü sevenlerini yasa boğdu."

Herkesi yasa olmasa da üzüntüye boğdu. Üzüldük. Allah rahmetini esirgemesin. Acılı ailesine sabırlar dilerim. Sebep olanlar utansın.

Elimizden başka gelen yok...

xx           xx          xx

Bazıları için elden gelen var...

Aynı gün Bodrum'dan bir partinin ilçe başkanı arkadaşım aradı. Önce üzüntüsünü dile getirdi. Sonra "Senden ricam ailenin iletişim bilgileri ve adresi lütfen... Paylaşmadan, foto vermeden üstüme düşeni yapacağım" dedi.

Haberi yapan arkadaşlardan birini aradım. Ondan Kiramettin Mahallesi Muhtarı Hayrettin Akay'ın telefonunu alıp ilçe başkanı arkadaşıma verdim.

Evet böyleleri de var. "Paylaşmadan, foto vermeden üstüme düşeni yapacağım" diyor.

Nerede ne zaman sıkıntılı bir durum olsa kimi 'Devlet Baba'yı, kimi 'Devlet Ana'yı arar... Koro "Sosyal Devlet" der... Sosyal devlet oluyor da "Sosyal Belediye" olmuyor mu?

Elbette olur. Örnek; Mansur Yavaş...

Belediye Başkanlarını Mansur Yavaş'a kursa göndermeli. Muhtarları da...

Eskiden bir "mahalle bekçileri" bir de "mahalle muhtarları" o mahallede olup bitenden haberdar olurlardı. Bir de mahallenin kahvecisi, berberi...

Şu sosyal medya denilen mecrada her şeyden, yoksulluğun, işsizliğin kurbanı Salih Tiriç'in çaresizliğin sonucu ölümünden bile haberdar oluyoruz da O'nun ölüme gidişinden haberdar olamıyoruz!

Bu şehri yönetenler, baylar, bayanlar şöyle bir çevremizde ne olup bitiyor bakalım. Biraz Bodrum'daki ilçe başkanının duyarlılığından duyarlık gösterin...

---------------------------------

GÜNÜN SÖZÜ: Boş tencerenin yıkamayacağı iktidar yoktur. --Süleyman Demirel.

ÇİVİ

Arkadaşım, "4 Ekim Hayvanları Koruma Gününü de kutlandı bitti gitti. Artık normallere dönebiliriz değil mi?" dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı:)))))

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft