Hüseyin Nizamoğlu

Hüseyin Nizamoğlu

NERDE KALMIŞTIK
HüseyinNizamoğlu ve diğer yazarlarımızın gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Belediye Başkan Adayı Nasıl Olmalı

Eklenme : 26.08.2021 00:00:00
Görüntülenme: 587

1962 İsmet İnönü Başbakandır. Muğla Belediye Başkanı da Latif Sepil iken, Karamuğla Deresi kapanması başlatıldı. 60 dükkanlı hal binası yapıldı. Yağcılar Hanı ile Kocahan'ın hissedarları arasında anlaşma sağlandı ve inşaatları başlatıldı. 1963'de İnönü Hükümeti yerine Demirel Hükümeti gelince Latif Sepil çekildi. Seçimlerde AP'li Haluk Özsoy Başkan oldu. Ara seçim ile gelen Haluk Özsoy, AP Genel Başkanının gözdesi idi. Hemşehrimiz Haldun Menteşeoğlu'nun imar bakanı olması da, büyük avantaj idi. İmar Bakanlığı 775 sayılı kanunu çıkarmış ve bu sayede belediyelere arsa temin edilmesi sağlanmıştır. Muğla'da, Aydın Yolundan girişte Trafo ve Sabri Acarsoy İlkokulu ile Şeyh Muslihittin Camiinin bulunduğu binlerce dönüm arazi Vakıflardan belediyeye intikal etti. (Aynı arazi içine bir komünistin veya vatan haininin heykelini son yıllarda dikende maalesef Belediye başkanı idi) Orhaniye Mahallesindeki eski sanayi çarşısının yerleri de aynı kanunla kamulaştı. Patpat Tarlası denilen yerlerde yapılan yüzlerce evin arsaları ile Askeri Kışla ve civarı, doğu yatağı denilen yüzlerce dönüm arazide belediyeye intikal etti. Bugün oralar 720 evin birlikte ısındığı sebebi ile dillerdedir. İşte bu arsaları kimler kimlere miras bıraktı bunlar bilinmelidir.

Haluk Özsoy döneminde Düğerek Mahallemizin ortasından geçen dere yatağının üzeri örtülerek orada geniş bir Menderes Caddesi doğmuştur. Karamuğla Deresi Öğretmen Evinden yukarı doğru Belediye Fırınına kadar kapatıldı. Yağcılar Hanındaki belediye arsalarına mağazalar ve bürolar yapıldı. Menteşe adında bir sinema yapıldı. (Birileri zamanında, bu sinema yandı) Bahçeyaka yer altı suyu ve Kozağaç Soğukdere suyu getirildi. Akyol gecekondu önleme evleri yapıldı. Kendileri yapmak isteyene arsa verildi, yardımda yapıldı. Hiç ev ümidi olmayanlara mutlu bir mahalle doğmuş oldu. 1973'de Belediye CHP'ye geçti. Bol miktarda satmaya elverişli arsa olduğu için hizmette zorluk yoktu. İşhanı, Yeni Sanayi Dükkanları ve Hastane Caddesi dükkanları bu dönemde yapıldı.

Bu dönemin en büyük hatası SİT tespitleridir. Çarşı içinde SİT tespit edilen binaların sahipleri AP'li idi. Aynı şartları taşıyan hatırlı binalar göz göre göre SİT dışında kaldı. Yazımın uzun olmaması gerektiğinden kısa kısa veriyorum. CHP'li Belediyelerin ilk icraatları cadde ve sokak adlarını değiştirmek olmuştur. Muğlalı olmayan, Muğla'ya hizmet vermeyen ideolojik veya politik isimler seçilmiştir.

Muğlalı Mustafa Paşa Caddesi ve İşhanı yerinde bir karardır. Zihni Derin Caddesi, Recai Güreli Bulvarı gibi isimler takdir edilmiştir. Öte yandan Nazım Parkı, Tonguç Caddesi, H. Ali Yücel Cad., Uğur Mumcu Caddesi, Apdi İpekçi Caddesi gibi Muğla ile hiç ilgisi olmayan ve CHP'nin de solundaki kişilerin Muğla'da yeri olamaz. (Uğur Mumcu'yu solcu sanıyorlardı)

Öyle Adayım olmalı ki, Üniversite Caddesi, Atatürk Parkı, Karamuğla Bulvarı veya Meydanı gibi ses getiren isimleri yerli yerine oturtmalıdır. AP dönemi gibi, şimdi de, AK Parti dönemi gibi önemli bir şansımız vardır. Her Muğlalı, Muğla'nın gelişmesi için söz birliği etmelidir. Siyaset yapılacak ise milletvekili seçiminde yapmalıyız. Diyorum ki, AP'den kalan mirası 30 seneden beri sata sata hava atanlar, birazda Muğla için düşünseler ve istirahata çekilseler.

 

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft