Beçin Kalesi öğrencilere tanıtılıyor

Beçin Kalesi öğrencilere tanıtılıyor
Eklenme : 10.03.2021 22:22:00
Görüntülenme: 4499

Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Milas İlçemizde yer alan Beçin Kalesi'ni, öğrencilere Harezmî eğitim modeliyle tanıtıyor. 

 

İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde kurulan  "Muğla Öğretmen Akademisi" Harezmî Modeli ışığında dijital kale turu ve farklı etkinlikler düzenleyerek çevrim içi ortamda öğrencilere Beçin Kalesi'ni tanıtıyor.

 

6 Şubat 2021 tarihinde Muğla Valiliğinin, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü başta olmak üzere İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği, Muğla Turist Rehberleri Odası, Milas Müze Müdürlüğü iş birliği ile Beçin Kalesi ve Ören Yeri için imzaladığı destek protokolü kapsamında çalışmalar başladı.

 

İl Milli Eğitim Müdürlüğü bu kapsamda, ilimizin tarihi ve kültürel varlıklarının tanıtımını sağlamak, tarih ve kültür değerlerini sevdirmek amacıyla öğrenci eğitimlerine başladı. Uygarlıkların Başkenti Beçin Kalesi, geliştirilen Harezmî Modeli projesiyle çevrim içi platformda öğrencilere tanıtılıyor.

 

Tanıtımların ilki ilkokul öğrencileriyle gerçekleştirildi. Öğrenciler tarafından büyük bir ilgiyle izlenen tanıtım programı zoom üzerinde yapıldı. İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ferman Akbulut, öğrencilere projenin amaçları ve içeriği hakkında açıklamalarda bulundu. Beçin Kalesi Kazı Başkanı Prof. Dr. Kadir Pektaş'ın da konuk olduğu programda, Beçin ve Beçin Kalesi dijital turla tanıtıldı. Masal etkinliği, dikkat oyunu, soru-cevap bölümünün ardından öğrenciler ekran başında tuz seramiğiyle birbirinden farklı figürler yaparak Beçin Kalesi'ni eğlenerek ve öğrenerek tanıdılar. Harezmî Eğitim Modeli sayesinde öğrenciler, birden fazla disiplinden yararlanılarak bilgi üretme, yorumlama ve sorunları tanımlama becerilerinin geliştirme imkânı buldular.

   
Muğla'daki tarihi kültürel değerlerin önemine vurgu yapan İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, "İlimiz tarihi ve kültürel zenginlikleriyle adeta açık hava müzesi. Birçok antik kent ve ören yerimiz UNESCO Kültürel Miras Geçici Listesi'nde yer almakta. Milas İlçemizde yer alan Uygarlıkların Başkenti olan Beçin ve Beçin Kalesi de ülkemizin önemli arkeolojik alanları arasında. Yaklaşık 3000 yıllık tarihe sahip olan Beçin ören yerini ve Beçin Kalesi'ni gerek ulusal gerekse uluslararası tanıtımına ve gelişimine daha geniş katkı sağlamak adına Muğla Valisi Sayın Orhan Tavlı himayelerinde protokol imzalandı. Bizim de İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak yer aldığımız bu protokolde AR-GE birimimiz  çalışmalarına başladı. Harezmi Eğitim Modeliyle yarınlarımızın teminatı olan çocuklarımıza uygarlık başkentimizi tanıtmayı, sevdirmeyi amaçlıyoruz" dedi Tanıtım etkinliklerinin ortaokul ve lise öğrenci ile devam edeceği öğrenildi. 

 

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft