Gültekin Akça

Gültekin Akça

Görüş

Bayramı Bayram Gibi Yaşamak

Eklenme : 19.07.2021 00:00:00
Görüntülenme: 1105

Toplumların ortak paydaları ve değerleri vardır. Bunlardan en önemlileri de dini ve milli bayramlarımızdır. Bu günler, toplumların farklılıklarını unuttukları, ortak sevinç ve kıvançta bir araya geldikleri günlerdir.

Yarın Kurban Bayramı ve tüm İslam alemi gibi bizler de kurbanlarımızı kesip bayramımızı kutlayacağız. İslam Aleminin, Türk Milletinin ve Muğlalıların Kurban Bayramını tebrik ediyorum.

İnsanlar ve dolayısı ile de toplum özellikle son yüzyılda önemli bir değişim yaşamaktadır. Bu sebeple de toplumsal değerler de ciddi bir değişim içerisine girmiş ve bazıları da yok olmaya yüz tutmuş durumdadır. Aslında toplumsal değerlerin değişimi ve yok oluşu aynı zamanda bazı toplumsal sorunları da beraberinde getirmektedir.

Şöyle ki, Türk toplumunun en önemli değerlerinden birisi ailedir. Aile toplumun çekirdeğini oluşturur. Ailenin sağlamlığı, bir birine tutkunluğu belli bir sosyal grubun/ailenin sosyal ve ekonomik sorunlarının da çözümü anlamına gelmektedir.

Oysa, bireyselleşen toplumla beraber her bir bireyin sorunu devletin çözmesi gereken bir sorun olmaktadır. Toplumdaki huzurevi ihtiyacının artışı ve talebi aile ilişkileri ile doğrudan ilişkilidir.

Bugün, dini bayramlarımızdaki uzun resmi tatiller, bayramlaşmak, aile, eş dost ziyareti yapmak için değil, tatil ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılmaktadırlar.

Toplumsal değişim ile beraber bayram geleneklerimiz de ciddi bir değişim ve yok oluş yaşanmaktadır. Aslında yok olan sadece bir gelenek değil aynı zamanda geçmiştir, geçmiş ile gelecek arasındaki köprüdür. Kaybolan bir geleneğin toplumda tekrar yerleşmesi ise uzun bir zaman almaktadır. Oysa, dünden bu güne gelen bu gelenekler, millet olmanın en önemli unsurlarındandır.

Bu sebeple de, bugün ailelerin bayram geleneklerini yaşatmak adına ciddi gayret sarf etmeleri gerekmektedir. Zira, dün aileler hep bir arada yaşarken bugün, şehirleşme ile beraber aileden her birey farklı bir yerde yaşamaktadır. Dolayısı ile de bugün toplum olarak bayram geleneklerini yaşatmaya daha çok ihtiyacımız vardır.

Yaşatılan her bir gelenek hem kişiye, hem aileye, hem de topluma katkı sunmaktadır. Babanın oğlunu yanına alıp bayram namazına götürmesi bu işin başlangıcı ve en kolay olanıdır. Zira, çocuklarımıza öğreteceğimiz bu gelenekler yine çocuklarımız tarafından bir sonraki kuşağa aktarılacaktır.

Bunun yanında, toplumda kişiler değişik sebeplerden dolayı bir birleri ile bir çok kez karşı karşıya gelmektedir. Bu karşılaşmalar bazen, kişisel, bazen ailevi, bazen ticari ve bazen de siyasi nedenlerle olmaktadır. Bu beşeri ilişkiler her zaman istediğimiz düzeyde olumlu sonuç vermemekte ve dolayısı ile de dargınlıklar meydana getirmektedir.

İşte bu beşeri ilişkiler sırasında yaşanan, dargınlıkların son bulması toplumun birlik ve beraberliği için önemlidir. Bunu kendimiz için yapabileceğimiz gibi başkaları adına da yapabiliriz ve yapmalıyız. Özellikle aile büyüklerinin ve toplumun kanaat önderlerinin bu görevi yapması gerekmektedir. Zira, bayramlar, dargınlıkların sonlandırılabileceği en güzel günlerdir.

Kısacası, bayramı bayram gibi yaşayalım. Hasret giderelim, dostlukları pekiştirelim, dargınlık, küskünlükleri bir tarafa bırakıp kardeşçe kucaklaşalım.

"Bugün bayram,erken kalkın çocuklar

Giyelim en güzel giysileri

Elimizde taze kır çiçekleri,

Üzmeyin bugün annenizi..."

Barış Manço

 

ÖNCEKİ yazı
SONRAKİ yazı
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft