Hayati Nizamoğlu

Hayati Nizamoğlu

GÜNDEM
Hayati Nizamoğlu ve diğer yazarlarımızın gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Bayram Umuttur

Eklenme : 12.05.2021 00:00:00
Görüntülenme: 7263

Bu bayrama da pandemi ile girdik. Hepimiz her gün açıklanan; vakalar, hastalar ve vefat sayısına kilitlendik.

Muğla olarak önceki yazılarımda da bahsettiğim gibi ülke ortalamasının altında rakamlarla corona ile mücadele ediyoruz.

Yüz bin nüfustaki vaka sayılarında komşu illerin düşük çıkmasını anlayamamış, temaslılara test yapılmadığını yazmıştım. İş sıkı tutulunca, komşuların da rakamları yükseldi. Uşak bile bizim düzeyimize geldi.

Muğla'da geçici yerleşiklerin adeta yok sayılarak yerleşik nüfus içinde görülmeleri vaka sayılarımızı yükseltti. Ancak ülke ortalamasının çok altında rakamlarımız oldu. Tam kapanma öncesi ilimize gelen özellikle İstanbullu insanlarımızda pozitif oranı bir hayli yüksek. Buna rağmen yüz bin nüfusa denk gelen vaka sayılarımız 280'lerden, 130'lara düştü. Önümüzdeki hafta 80'lere düşeceğimizi tahmin ediyorum.

Muğla' da ekonomi ise çok parlak durumda değil. Kısa Çalışma Ödeneği ile bir nebze nefes alan KOBİ'ler, geçen yıl uygulandığı şekliyle, stopaj, KDV ve SGK primlerinin ötelenmesi ile rahatlayabilir.

Bu Ramazan' da hoşuma giden uygulamalar oldu. Örneğin Bursa Büyük Şehir Belediyesi, Ramazan paketi dağıtmadı. Onun yerine 50 TL'lik çekler dağıttı ama bu çekler sadece temel gıda maddelerini içerdi ve sadece mahalle bakkallarında geçerli oldu.

Tam kapanmada zincir marketler Pazar günleri kapatıldı. Böylece yerel esnafa destek verildi.

İyi Parti İl Başkanlığı ise farklı bir uygulama yaptı. Ramazan paketindeki her bir ürünü farklı bir yerel marketten aldı ve yerel esnafa destek kültürüne ortak oldu.

Kızılay ise, Şadi Pirci başkanlığında güzel çalışmalar yapıyor. Bu yıl Ramazan yardımları için çok hassas programlar gerçekleştirdiler.

Hepimiz biliyoruz ki, ne kadar tedbir alırsak alalım, coronayı aşı ile yenebiliriz. Bağlantısı yapılan 240 milyon doz aşı ne kadar erken getirilip, uygulanırsa, hastalıkla mücadelede o kadar başarılı olacağız.

Bu bayramın dönüm noktası olmasını gönülden diliyorum. İyi günlerde,  iyi bayramlarda buluşmak dileğiyle.

 

 

 

ÖNCEKİ yazı
SONRAKİ yazı
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft