Özcan Özgür

Özcan Özgür

ÖZGÜRCE
Özcan ÖZGÜR'ün ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Başkan Gürün sonunda isyan etti, ama neye yarar?

Eklenme : 3.05.2021 00:00:00
Görüntülenme: 1594

Oturduğum daire ile karşımızdaki yeşil alanın arasında bir tek cadde var.

Oraya gidip oturamıyorum. Orada yürüyemiyorum. "Tam kapanma" nedeniyle yasak.

Buna karşılık geçen hafta Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri Bodrum'dan Fethiye'ye; Ölüdeniz'den Dalyan'a, Akyaka'ya akıp geldiler... Siz deyin çekirgelerin istilası, ben diyeyim korona istilası...

Galiba daha doğrusu "Kovid gönüllü mülteci ilticası"...

Üstelik İstanbul'dan bütün Anadolu'ya aktılar. Tıpkı geçen Kurban Bayramı'nda olduğu gibi. O zaman da virüs Anadolu'ya taşınmıştı. Bütün Türkiye "bulaşık" olmuştu.

Evet, bugünde bütün Anadolu "bulaşık" ve "kıpkırmızı", ama İstanbul'un dışında "Hindistan mutasyonu" yok gibi.. Bu yazı baskıya girmeden önce yoktu. Bugün, bugünden sonra Marmaris'te, Bodrum'da da ortaya çıkmayacağının garantisi yok..!

Ramazan Bayramı'ndan sonra Bodrum Mutasyonu, Çeşme Mutasyonu, Alaçatı Mutasyonu, Antalya Mutasyonu da olursa şaşırmam...

xx          xx          xx

Muğla Tabip Odası Başkanı Cafer Şahin "Tam kapanma kararının üç gün önceden duyurulmasıyla vatandaşların göç etmelerine fırsat verildiğini" söyledi. Galiba öyle oldu...

"Bu şekilde bir tam kapanma olmaz. Üç gün önceden duyuru yaparak insanların sahil kesimlerine göç etmelerine fırsatı verdiler, bunun adı olsa olsa tam kapanmama olur." diyen Başkan Şahin şu ifadelerde bulundu:

"Nüfusumuz 1.1 milyondan, 2 milyona dayandı. 2020 Haziran da ki rahatlama sürecini yaşıyoruz. 11 Mart 2020 tarihinden sonraki en tehlikeli sürecin içerisindeyiz. Tam kapanma dedikleri bu olamaz. 55 işyeri ile ilgili yetkiliyim. Şu anda tamamı açık. Her yerde dolaşıyor, geziyorlar. Muğla ili ve ilçelerindeki hastaneler, yoğun bakım üniteleri şu anda yüzde 70 dolu diyorlar. Covid-19 ile ilgili yoğun bakım yataklarının tamamına yakını dolu. Büyükşehirlerden akın akın gelenler hastalık popülasyonunu buraya yaymaya başlayacaklar. 10 gün sonra Muğla olarak büyük bir sağlık krizinin içerisinde olabiliriz. Ayrıca aşılama çalışmalarıda çok yavaşladı ve adeta durdu. Bu gidişle 2021'i bırakın 2022 ve 2023 yılında bu salgınla mücadeleye devam ediyor olacağız."

Muğla'da yoğun bakım üniteleri bugün, yarın dolmuş olabilir...

xx          xx          xx

Pandemi mültecileri Büyükşehirlerden akın akın kıyı yerleşmelerimize gelirlerken Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras'ta isyan etti. Artan nüfus yoğunluğu nedeniyle Bodrum'da kaos yaşandığını açıkladı. Tam kapanma açıklamasının Büyükşehirlerden Bodrum'a gelinmesinin önünü açtığını belirten Başkan Aras şu ifadelerde bulundu:

"Yoğunlukla mücadele etmek için elimizden gelen bütün gayreti gösteriyoruz. Son 3 günde çok giriş oldu. Ancak biz bu yoğunluğu zaten yaşıyorduk. Bunun nüfusa yüzde yüz yansıdığını düşünmüyorum, ama nüfus 500 bini aştı diyebiliriz. Normalde bu nüfusa 2025 yılında ulaşacağımızı öngörüyordum. Ancak salgın bu işi 4 yıl öne çekti. Biz hazırlıklarımızı yapamadan birden bire bu kaosla karşılaştık. Şu anda Bodrum'da gerçek bir kaos olduğunu hepimiz kabul ediyoruz"

Varsayalım bu 'kapanır kapanmaz vaziyetlerini' yaşamadık. Bodrum bu kaosla karşı karşıya kalmadı.

Doğrusu çok merak ediyorum, Ahmet Aras 4 yıl sonra 500 bin nüfusu sorunsuz ağırlayabilecek bir Bodrum yaratmış olabilir mi?

Bunu ayrıca konuşalım...

xx          xx          xx

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün de "Gelenler kontrol edilmedi, virüs salgınını tetikleyebilir" demiş. Başkan Gürün bir televizyona yaptığı açıklamada, "kapanmadan" önce son üç gün Muğla'ya 600 bin misafir geldiğini kaydetmiş. Böylece Muğla Tabip Odası Başkanı Cafer Şahin'in "Nüfusumuz 1.1 milyondan, 2 milyona dayandı." ifadesini desteklemiş.

Muğla 1 milyon nüfusa hizmet edebilecek bir altyapıya bile sahip olamamanın yanında sağlık altyapısına da sahip değilken bakalım şu kapanma sürecinde 2 milyona yakın nüfusla ne yapar?

Dua edelim bir patlama yaşanmaz... Yaşanmaz da zaten yorgun ve bezgin sağlık çalışanlarımız isyan etmez!

Yaptığı açıklamada, Muğla'ya gelenlerin kapanmak değil tatil amacıyla geldiğini belirten Başkan Gürün şöyle anlatmış:

"Sanki tatilmiş gibi büyük bir akın oluştu. Bunları daha önce bayramlarda yaşardık. İstanbul'un önemli bir bölümü buraya göçerken girişlerde test yapılmadığı için covit taşıyıp taşımadığını bilmiyoruz. Bunların mutlaka teması olacaktır. Bulaş olan insanlar, 10 gün içinde geri dönüşü olacak ve dolayısıyla hem burada ve hem de döndükleri yerlerde vakalarda artış olacaktır. Kapanmadan amacımız ne? İnsanlar oldukları yerde kalsınlar, test yapılmadan başkalarına bulaştırma imkanı olmasın. Ama biz 2-3 günde seferberlik ilan ettik. O şehirden bu şehre intikaller çok oldu."

xx          xx          xx

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün'ün kaygılarına, tepkilerine katılmamak mümkün değil.

Bilindiği gibi Başkan Gürün Muğla İl Hıfzıssıhha Kurulu Üyesi.. Bu "gönüllü mülteciler" ile ilgili olarak o kurulda uyarıda bulunması gerekirdi.

Mesela "İlk dalgada geçen sene bayram tatiline gelenlerin ilimize girişlerinde ateşleri ölçülmüştü.  Şimdi test yapılabilirdi. Hiç değilse HES kodu sorgulamaları yapılmalı. Eğer böyle bir şey düşünülmüyorsa biz Büyükşehir Belediyesi olarak yapmak isteriz." diyebilirdi.

Şehrin eminine bu yakışırdı...

İlimizin atanmış yöneticisi Muğla Valisi Orhan Tavlı ile seçilmiş yöneticimiz Başkan Gürün aynı kuruldalar. Vali Tavlı İl Hıfzıssıhha Kurulu Başkanı...

Bilindiği gibi bu kurulda Muğla'nın kendine özgü "yerel kararlar" da alınabiliyor. Şu ana kadar Muğla'nın durumuna özel bir karar alınmadı. Bu sözüm ona "tam kapanma" da sadece Muğla'ya değil, tatil merkezlerine dönük bir karar alınabilirdi...

Acaba Muğla İl Hıfzıssıhha Kurulu'nda bunlar tartışıldı mı?

Başkan Gürün olan olduktan sonra yakınacağına, bu önemli konunun kurulda tartışılmasını sağlamalıydı. Yok önerdi de gündeme alınmadıysa, aynı zamanda bir sağlıkçı olarak Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün 'şehrin emini' olarak olması gerekeni yapabilirdi... O zaman kamuoyuna açıklamada bulunabilirdi... Hem "Belediye başkanları HES kodu sorgulayamaz, test yapamaz" diye bir kanun mu var?

xx          xx          xx

Osman Gürün nedense bir basın toplantısı düzenleyerek kamuoyunu bilgilendirmesi gerekirken, gerçekleri gecikmeli olarak bir televizyona açıklamış. Açıklamasında "Bana göre bu seyahatlerin yasaklanması, herkesin bulunduğu kentte kalması gerekiyordu. Şu anda olan olmuş. Bundan sonrasına bakmalıyız" diyen Başkan Gürün, giriş-çıkışlarla ilgili örtülü olarak Vali Orhan Tavlı'yı eleştirerek şu ifadelerde bulunmuş:

"Şu anda üzülerek söylüyorum ben bir hekimim ve pandemi kurulunda validen sonra ikinci kişiyim. Bizim karar alma imkânımız yok.  Ben şu anda resmi olarak Muğla'da hangi ilçede kaç tane hasta var, yoğun bakımda kaç tane hasta var bu bilgiye sahip değilim. Bilgilendirilmiyorum. İl pandemi kurulları duruma göre, o ilin özelliklerine ve yaşadığı duruma göre hasta adedine göre, ilçe vakalarına göre, 'ilçe giriş çıkışlarını kapatalım' diye karar alabilme yetisine sahip. Yetki var pandemi kurullarında. Ama biz bu yetkinin hiç birisini kullanmadık şimdiye kadar. Kullanamadık. Sadece yaptığımız üzülerek söylüyorum. İçişleri Bakanlığı'ndan gelen genelgeyi olduğu gibi İl Hıfzıssıhha Kurulu kararına dönüştürüyoruz ve imzalayarak onu uygulamaya veriyoruz."

xx          xx          xx

Başkan Gürün tepkisinde yerden göğe kadar haklı. Keşke bu açıklamasını çok daha önce paylaşsaydı. "Söylenme söyle" sözünü ilk kendisinden duymuştum. Şimdi kendisinin söylendiğini görerek üzülüyorum... Evet "Bundan sonrasına bakmalıyız".. Bundan sonrası ne bari onu açıklasaymış...

Veriler başından beri açıklanmıyor. Açıklanması pandemi mücadelesine nasıl bir zarar verebilir bilmiyoruz, ama pek çok yararı olabilirdi. Herkes hafta başında ilin toplam vakasını öğrenmek için TV haberlerine kilitleniyor. Oysa ilçelerde verilmeliydi. Şehrin yerel yöneticisinin elinde verilerin olmaması her yönüyle tartışmaya açık ve eleştiriyi hak eden bir durum...

Ancak sayın başkan "ilin toplam vaka sayısı" ile de hareket edebilirdiniz. Bunun yanında il genelinde mezarlıklar elinizde. İlçe ilçe vaka sayısı yok, ama günlük ölüm sayısı elinizin altında olmalı. Ayrıca ilçe ilçe verileri gayri resmi olarak bu köşeden biz de verdik..!

Niyetiniz olacak. En önemlisi alnınızda haklı olduğunuzda kullanabileceğiniz "kavga" sözcüğü olacak...

------------------------------               -----------------------------

GÜNÜN SÖZÜ: Politika demek, kazığı ararken söylediğin nutukları, kazığı yiyenlere alkışlatmak demek. - Çetin Altan

ÇİVİ

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Muğla İl Pandemi Kurulu'nda il ve ilçelere özgü kararlar alınmadığını, vaka sayılarının da kendileriyle paylaşılmadığını açıkladı. Arkadaşım "Açıklansa ne yapardı acaba?" dedi

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft