Özcan Özgür

Özcan Özgür

ÖZGÜRCE
Özcan ÖZGÜR'ün ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Başkan Gürün'e bakılırsa "İşhanı yıkılacak"..!

Eklenme : 6.12.2021 00:00:00
Görüntülenme: 1389

Orgeneral Mustafa Muğlalı İşhanı'nın geleceği ile ilgili son noktayı Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün son noktayı koydu mu?

Bu konuda geçen hafta sonunda (3.12.2021) kaleme aldığım "Org. Mustafa Muğlalı İşhanı Yıkılabilir mi?" başlıklı yazımı şöyle noktalamıştım:

"Bakalım kasıtlı kasıtsız soruları ve yorumları ortadan kaldıracak bir açıklama gelecek mi?"

Yazımın paylaşıldığı gün akşam açıklama geldi... Ama bana veya Muğla basınına değil...

Denizli'den yayın yapan DRT (Denizli Radyo Televizyon) Genel Yayın Yönetmeni Cem Kaytan'ın hazırlayıp sunduğu "Yerel Dünya" programına konuk olan Başkan Gürün, Orgeneral Mustafa Muğlalı İşhanı hakkında da açıklamalarda bulundu. "Yapılan karot çalışmaları ile depreme dayanıklı olmadığı tespit edildi. Derenin de üzerinde bulunuyor. Menteşe Belediyemizin başka çaresi yok. Onu muhakkak suretle yıkacak" dedi...

xx           xx          xx

"Org. Mustafa Muğlalı İşhanı Yıkılabilir mi?" başlıklı yazımın altına gelen yorumlardan birinin sahibi AKP Muğla İl Başkanı Yardımcılarından Av. Barış Eğilmez olmuştu.

Av. Barış Eğilmez uzunca bir yorumda bulundu. Hepsini buraya alacak değilim.

Org. Mustafa Muğlalı İşhanı'nın yıkılması ile ilgili kararın perde arkasında Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş'ün bulunduğunu iddia eden Av. Barış Eğilmez özetle şu ifadelerde bulundu:

"Menteşe belediyesini yönetenler aslında kendileri de biliyor bu iş hanının teknik sebeplerle yıkılmasının mümkün olmadığını ama öyle bir strateji yürütüyorlar ki duyan da iş hanı çürük de ondan yıkılacak sanır. En son söyleyeceğimi en başta söyleyeyim. 'Eğer Org. Mustafa Muğlalı İşhanı riskli yapı olarak kabul edilip yıkılması gerektiğine karar verilirse Muğla Merkez'in yarısı yıkılmak zorunda kalınır'... Mesele Menteşe Belediyesinin tam bir şark kurnazlığı. Şöyle izah edeyim mülga Muğla Belediyesi'nin yapıp ihale yoluyla çok ciddi paralara sattığı bu iş hanındaki dükkanlar ortada iken, SGK borcu nedeniyle üst katındaki dükkanları tümüyle SGK'ya vermişken, hazine ile takaslar yapılmışken, bu binanın 'yıkılması' kararını kendi verseydi Menteşe Belediyesi tüm malvarlığını satsa tazminatları ödeyemezdi. Çürük-ayıplı mal satma gerekçesi ile açılacak tazminat davalarının bedeli ile bir mahalle kurulurdu. Ama şark kurnazlığı burada başlıyor. Menteşe Belediyesi 11 tane dükkanın mal sahibi sıfatıyla bir inşaat mühendisine ihale ederek bu binanın riskli yapı olup olmadığının tespitini istiyor. İddia odur ki bu çok bilen inşaat mühendisi aslında gereğinden sağlam binanın bir yerinde çürük bir parça bulup bu parçayı tahlil edip 'riskli yapı' olduğuna kendisi inanmasa da raporuna yazıyor. O inşaat mühendisi hakkında da suç duyurusunda bulunacağız."

xx           xx          xx

AKP İl Başkanı Yardımcısı Av. Barış Eğilmez'in iddiaları oldukça çarpıcı ve şaşırtıcı...

Av. Eğilmez, "Çürük-ayıplı mal satma gerekçesi ile açılacak tazminat davalarının bedeli ile bir mahalle kurulurdu." diyor... "Çürük-ayıplı mal" satan kim? Mülga Muğla Belediyesi Başkanlarından rahmetli Orhan Çakır mı, Osman Gürün mü?

Av. Eğilmez, "Eğer Org. Mustafa Muğlalı İşhanı riskli yapı olarak kabul edilip yıkılması gerektiğine karar verilirse Muğla Merkez'in yarısı yıkılmak zorunda kalınır" derken ne demek istiyor, bildiği bir şey mi var?

Av. Eğilmez, "Menteşe belediyesini yönetenler aslında kendileri de biliyor bu iş hanının teknik sebeplerle yıkılmasının mümkün olmadığını ama öyle bir strateji yürütüyorlar ki duyan da İşhanı çürük de ondan yıkılacak sanır." derken ne demek istiyor?

Bu soruların yanıtını elbette Av. Barış Eğilmez'in vermesi ve en önemlisi "bu çok bilen inşaat mühendisi aslında gereğinden sağlam binanın bir yerinde çürük bir parça bulup bu parçayı tahlil edip 'riskli yapı' olduğuna kendisi inanmasa da raporuna yazıyor. O inşaat mühendisi hakkında da suç duyurusunda bulunacağız." ifadeleri çerçevesinde o mühendisi de açıklaması gerekir...

Elbette bu konularda DRT'de Cem Kaytan'ın sorularını yanıtlayan Osman Gürün, AK Parti İl Başkanı Yardımcısı Av. Barış Eğilmez'in iddialarına da yanıt vermeliydi diyecek değiliz... Ancak Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş kayıtsız kalmamalıdır...

Belki yanılır şaşar yanıt vermeye kalkar, Bahattin Gümüş'e bir soru da ben sorayım:

"Org. Mustafa Muğlalı İşhanını yıkmakta muradınız nedir, yerine ne yapacaksınız?"

xx                     xx                         xx

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün DRT ekranlarında arkadaşımız Cem Kaytan'ın sorularını yanıtlarken, "İşhanı tamamen Menteşe Belediyemizin sorumluluğu altında." diyerek şu ifadelerde bulunmuş:

"Oldukça yaşlı, eski usullerle yapılmış bir bina. Depreme dayanıklı olmadığı tespit edildi. Derenin de üzerinde bulunuyor. Menteşe Belediyemizin başka çaresi yok. Onu muhakkak suretle yıkacak. Çünkü onun güçlendirilmesi ya da başka bir şey yapılması mümkün değil. Yıkım kararını Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü de onadı. Dolayısıyla şu an mal sahiplerine tebligat yapıldı. Yıkılmamasını isteyenler de oldu. Belediye gidip ben burayı yıkacağım demiyor. Fay hatlarında zaten bir hareketlilik var. Allah göstermesin. Bilimsel olarak depreme dayanıksız bir bina ile ilgili belediye yapması gerekeni yapmalı ve buna Menteşe Belediyesi tek başına karar vermiyor. Tespiti yapan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü. Şu an da mevcut mal sahiplerine ve kiracılara gerekli olan tebligatları yaptılar. Yani Muğla'da bu nadir görüldüğü için, hepimizin kullandığı bir bina olduğu için belediyenin 'gidip ben yıkacağım' demesi gibi bir şey söz konusu değil. Burası yıkılmak zorunda. Depremlerin artmış olması, yani hepimiz risk altındayız. Menteşe belediyemizin de tek başına yapmış olduğu bir karar değil. Bizim durup dururken burayı yıkalım dememiz söz konusu değil."

Benim bu sözlerde Başkan Gürün'ün "Bizim durup dururken burayı yıkalım dememiz söz konusu değil" ifadesi dikkatimi çekti... "İşhanı tamamen Menteşe Belediyemizin sorumluluğu altında." ise "Bizim" sözcüğü ne anlama geliyor?

xx           xx          xx

Başkan Gürün'ün ifadelerine bakılırsa bu iş hanı gözden çıkarılmış, yıkılacak...

Elbette Muğla ve Muğla'da yaşayanlar için doğru, bilimsel ve "toplumsal" yararı olan neyse o yapılmalıdır...

Bu arada AK Parti İl Başkanı Yardımcısı Barış Eğilmez'in "Ama asıl soru Menteşe Belediyesinin, neredeyse tüm Muğla ilinin en çok bilinen yapısını ortadan kaldırmak istemesindeki amacı ne?" sorusu ile "Bu soruyu Bahattin başkana, Osman Gürün'e, Kemal Kılıçdaroğlu'na da soracağız, ama en son HDP Genel Merkezi'ne de soracağız. HDP Genel Merkezine soracağımız soruyu buradan yazmakta bir sakınca görmüyorum; 'Son yerel seçimlerde Büyükşehir Belediye Başkan adayınızı resmî olarak ilan ettikten sonra seçimlere birkaç hafta kala geri çekerek Osman Gürün'ün kazanmasını sağladığınız pazarlıkta size vaat edilenlerin içinde kaçıncı sıradaydı bu Orgeneral Mustafa Muğlalı iş hanını yıkmak. Bu binayı kaldırmanın anlamı ile Kemal Kılıçdaroğlu'nun helalleşme fantezisinin anlamı aynı. Özetle bu mevzu çok su götürür." ifadelerini de paylaşmam gerekirdi. Yoksa "Neden sansürledin?" diye bana hesap sormaya kalkardı...

Valla bu mevzu bence de daha çok su götürür...

----------------------------------

GÜNÜN SÖZÜ: Unutmazsan senin, affetmezsen onun canı acıyacaktır. Unutma, affetmek ve unutmak sadece iyi insanların intikamıdır. --Seneca..

ÇİVİ

Arkadaşım "Kılıçdaroğlu TÜİK'ten sonra Mersin'i mi basmış" dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı:))))

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft