Özcan Özgür

Özcan Özgür

ÖZGÜRCE
Özcan ÖZGÜR'ün ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Ayaz bebeğin tedavisinde son gün 1 Haziran'dı..

Eklenme : 9.06.2021 00:00:00
Görüntülenme: 1030

AYAZ BEBEĞİ AMERİKA'YA GÖNDEREMEDİK, BARİ DUBAİ'YE GÖNDERELİM

SMA hastası Marmarisli Ayaz bebeğin tedavisi için son gün 1 Haziran'dı... Süre doldu.

SMA Tip-2 hastası, 22 aylık Ayaz bebek, tedavisi için ABD'ye gidemedi.

Ayaz bebeğin ailesinin avukatı İYİ Parti Genel İdare Kurulu Üyesi Sevin Çağlayan'ı aradım. "Ayaz bebeğin durumu nedir?" diye sordum.

"Amerika'ya gönderemedik. Dubai'ye göndereceğiz." dedi.

Üzüldüm...

Ayaz bebek "kur farkı kurbanı" olmuş!

Çok daha üzüldüm...

Av. Sevin Çağlayan'a göre, toplanması gereken paranın yüzde 85'i toplanmış, ama bazı hayırseverlerin döviz olarak bağışları TL'ye geçince kur farkı nedeniyle değer kaybına uğramış.

Ayaz bebek için Muğla Valiliği izinli "iban; TR95 0004 6013 2188 8000 0478 10 Akbank / Alıcı: Sinan Ünen" açılmış ve "Hedef 1 Haziran" olarak duyurulmuştu. Şimdi hedef Temmuz sonu...

xx           xx           xx

Antalya'dan 2,5 yıl önce Marmaris'e yerleşip, bir otelin muhasebe bölümünde çalışmaya başlayan Mehtap ve Sinan Ünen çiftinin Ayaz adını verdikleri bebekleri dünyaya geldi. Sağlıklı doğan Ayaz, 6 aylıkken bacaklarını hareket ettirememeye başladı. Daha sonra hareketleri kısıtlanan bebeğe, 'Kalıtsal Spinal Musküler Atrofi Tip-2' tanısı kondu.

Ünen ailesi, 22 aylık olan Ayaz için yurt dışında uygulanan ve bedeli Amerika'da 2 milyon 325 bin dolar olan tedavi için bağış kampanyası başlattı.

Ailenin İYİ Parti Genel İdare Kurulu (GİK) Üyesi Sevin Çağlayan ve Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay öncülüğünde kampanyalar düzenlendi. Siyasi parti üyeleri, iş insanları, turizmciler, sanatçılar dahil çok sayıda kişi, sosyal medya hesaplarından duyurulan banka hesaplarına bağış yaptı.

Kampanyayı duyan Türkiye'den ve yurt dışından binlerce kişi de 1 milyon 125 bin dolar topladı. Bir süre durdurulan kampanya, Valiliğin onayı ile geçen Mayıs ayında tekrar başlatıldı. Paranın kalan kısmı 1 Haziran'a kadar tamamlanamazsa ABD'nin tedavi için Ayaz'ı kabul etmeyeceği duyuruldu.

xx           xx           xx

Amerika'da gerçekleştirilecek tedavi için 24 ay kriteri bulunan SMA hastası Ayaz'ın kampanyası 14 ay önce başlatılmıştı. Ara verildikten sonra Mayıs ayında bağış kampanyası yeniden başlatılırken, bu sürede 22 aylık olan Ayaz'ın bir an önce tedavisi için eksik parayı toplamak amacıyla Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay öncülüğünde Armutalan Atatürk Kültür Merkezi'nde etkinlik yapıldı.

Ayrıca "1 top dondurma 50 lira" sloganıyla canlı yayında kampanya gerçekleştirildi.

Marmaris Kent Konseyi, ÇYDD, ADD ve gönüllülerin destek verdiği kampanya, Marmaris Belediyesi'nin sosyal medya hesaplarından canlı olarak yayınlandı. Siyasetçiler, yerel yöneticiler, turizmciler, küçük esnaf, sanatçılar, sporcular yayına katılarak Ayaz'a desteğini açıkladı. Marmarisli yerel sanatçılar da Ayaz için sahne aldılar.

Canlı yayına telefonla bağlanan Belediye Başkanı Mehmet Oktay "Bugüne kadar Ayaz için çok fazla etkinlik gerçekleştirdik. Ufak bir yanlış anlamadan dolayı kampanyanın tamamlandığını düşünürken yeniden başladık. Ama bu durum bizim asla umudumuzu yok etmedi. Şimdi hızımızı arttırıp SMA'ya karşı kazanacağız. Ayaz'ı Amerika'ya göndereceğiz" diye konuştu.

Canlı yayına Türkiye'nin dört bir yanından destek geldi. Ünlü sanatçılar Onur Akın, Fatih Erkoç ve Cemal Hünal da canlı yayına bağlanarak Ayaz'ın yanında olduklarını açıkladı ve destek istedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcıları Mehmet Aslan, Burak Akburak, Ayşe Sibel Yanıkömeroğlu, Berna Sukaş, İYİ Parti GİK Üyesi Sevin Çağlayan, CHP PM Üyesi Gizem Sayar Özcan, CHP Muğla Milletvekilleri, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar canlı yayına katılarak bağışta bulundu. Toplanması gereken paranın yüzde 75'i toplanabildi.

Olmadı...

xx           xx           xx

Ünen ailesinin gönüllü avukatı Sevin Çağlayan gelinen noktayı şöyle anlattı.

"Amerika'ya gidebilmek için gerekli para toplanamadı. Yüzde 85'i toplanabildi. Ayaz bebeği Amerika'ya kalan parayı toplayabilsekte gönderemiyoruz. Bu konuda çok katılar. Yaş sınırları var. O sınırı bir iki hafta geçmiş bulunuyoruz. Söz konusu tedavi Dubai'de de yapılabiliyor. Aşağı yukarı aynı parayı alıyorlar. Ancak yaş sınırlamasında Amerika kadar katı değiller. Bu ayın sonuna kadar süremiz var. Valilik onayı ile başlayan bağışta aynı iban kullanımda. Toplanması gereken gerçekten çok az bir şey kaldı. Marmaris olarak, Muğla olarak bunu başarmalıyız. Başaracağız da."

Gerçekten çok az bir miktar kalmış.

Pandemi koşullarında kimsenin durumu da çok iyi değil... Üstelik Ayaz bebek tek olmadığı gibi, yardıma muhtaç çok insanımız var.

Yine de eğer Marmaris, Muğla bu çocuğumuzu, 1 Haziran'da Amerika'ya gönderemediğimiz Ayaz bebeği Temmuz ayı sonuna kadar Dubai'ye gönderemezsek bu hepimizin utancı olacaktır..!

Oysa Muğla Valiliği'ne bağlı Muğla'ya Hizmet Vakfı ve bu vakfın sermayesinin, dolayısıyla kazancının yarısına sahip olduğu MUÇEV var... Acaba diyorum, Muğla Valiliği ve Marmaris Belediyesi açığı kapatıp, Ayaz bebeği Dubai'ye Temmuz'u beklemeden bu ay gönderemez mi?

xx           xx           xx

YATAĞANLI AİLE DE YARDIM BEKLİYOR

Yatağan'dan Mustafa Aktaş arkadaşımız "Baba epilepsi hastası kızının saçları çıkmıyor" başlığı ile haber yaptı.

Aktaş "Muğla'nın Yatağan İlçesi Gökpınar Mahallesinde yaşayan 41 yaşında7 yıldır epilepsi hastası malulen emekli olup 2 kez beyninden tümör ameliyat olan Adem Güleç, 10 yaşındaki kızı Ayselnur'un saçları bilinmeyen bir hastalıktan dolayı çıkmıyor, anne rahatsızlığı dolaysıyla bakıma muhtaç." diye yazdı.

Mustafa Aktaş arkadaşımızın haberine göre, Adem Güleç, şu ifadelerde bulunmuş:

"Kendim özel bir şirkette çalışırken epilepsi hastası olduğum için malulen emekli oldum. Bu sürede iki kez kafamdan tümör ameliyatı oldum. Halen biri depresyon olmak üzere 6 çeşit hap kullanıyorum. Bin 620 lira emekli maaşı alıyorum. Durduğumuz miras evin bakıma ihtiyacı var. Ev rutubetli bir takım masraf yapılması gerekiyor. Üç çocuk annemle birlikte bu evde 6 kişi kalıyoruz. 10 yaşındaki kızım Ayselnur'un saçları bilinmeyen bir hastalıktan dolayı çıkmıyor. Doktorlar şu ana kadar çare bulamadılar. Saç ekimi de baya pahalı bizim gücümüz yetmez.  Eşim anneme bakıyor bakım parası için yaptığımız müracaattan sonuç alamadık. Yine de bu halimize şükür ediyor, Yetkililerden ve hayırseverlerden destek bekliyoruz."

xx           xx           xx

Mustafa Aktaş'ın haberine yapılan yorumlara baktım.

Beklediğim gibi biri şöyle yazmış:

"Allah yardımcıları olsun. Zor durumdalar. Allah kimseye psikolojik rahatsızlık vermesin. Saç dökülmesi zor yaşamın işaretidir. Saç dökülmesi kız ve erkek çocukları için zor. Kızlar için daha da zor."

Hemen hepimiz aynı ruh hali ve söylem içindeyiz.

Burada üç mesele var. Bir; ailenin tamamının sağlık kontrolünden geçirilmesi ve gereğinin yapılması. İki; oturulamayacak hale gelmiş evin bakımdan geçirilmesi. Üç; Talihsiz Ayselnur'un çıkmayan saçlarının çaresine bakılması.

İkisi de Muğla Ortak Akıl Birliği (MOAB) Üyesi; Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz o evin bakımını üstlenebilir. İl Sağlık Müdürü Dr. İskender Gencer de birinci ve üçüncü sorunların çözümüne bakacaktır.

Ben buna inanıyorum...

----------------------------------------

GÜNÜN SÖZÜ: Politikacı kalbinin diliyle konuşabildiği gün, devlet adamı olmuş sayılır. -Ali Fuat Başgil

ÇİVİ

CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay "Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu TBMM CHP grup toplantısında Ülke gerçeklerini gündeme getirdi." paylaşımda bulundu. Arkadaşım, "Artık siyaset böyle mi yapılıyor?" diye sordu.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft