Namık Açıkgöz

Namık Açıkgöz

Namık Açıkgöz ve diğer yazarlarımızın gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Aşılarımı Oldum, Ders Dönemine Hazırım

Eklenme : 13.07.2021 00:00:00
Görüntülenme: 584

Yerel ve genel gündemde yazılacak pek çok konu var ama salgın her şeyin önüne geçtiği için sık sık ondan bahsetmek gerekiyor. Keşke, başından beri bütün insanlık gereken hassasiyeti gösterseydi de bugünlerde bu konuyu kapatmış olsaydım. Ama olmadı. Covid-19 hâlâ gündemde. 2021 Ocak ayından itibaren aşı uygulamasına başlandığı halde gündemde.

Covid-19'a karşı baştan itibaren "temizlik, maske ve mesafe (TMM) " uyarıları sürekli yapıldı. Bu konuda belirli bir aşama kaydedildi ama asıl olan aşı idi ve o da halloldu. Çin, Almanya, Rusya, ABD aşılarını buldular; Türkiye'nin de eli kulağında. Muhtemelen Eylül ayında yerli aşı uygulamasına da geçiyoruz inşallah.

Temizlik, maske ve mesafe ilkesi herkes için geçerliydi ama aşı uygulamasına esnaftan başlanması konusunda ikazlarımızı yapmıştık baştan beri ve Nisan başında bu sütunda yazımızı da neşretmiştik ama esnafa aşı konusu taa Mayıs'ın ortasında başladı. Biraz geç kalındı esnafa aşı uygulamasında. Sıcak parayı piyasada dolaştıran esnaf aşılanarak piyasa canlı tutulabilirdi; biraz geç kalındı.

Şimdi tek mesele aşı olup olmama.

Şu aşının bu özelliği varmış; öteki şöyleymiş; beriki böyleymiş" şeklinde spekülatif konuşmalara şahit oluyoruz. Çin aşısı, çiçek, kızamık, sıtma aşısı gibi geleneksel aşı. Ben ilk aşımda Sinovac yaptırdım; üçüncü aşımı Biontech yaptırdım.

Aşılarla ilgili pek çok şehir efsanesi dolaştı.

Saçma-sapan şehir efsaneleri ile ortalığı bulandıranlar var. Bu iddialar gerçekten saçma sapan iddialardı. Aşının kısırlaştırdığını hararetle savunanlar vardı. Daha başka neler duyduk neler!...

Biontech aşısı için de bazı şehir efsaneleri dolaştı ortalıkta. Ben sadece taşikardi ve duş dahil suya girmemeyi ciddiye aldım ve ona dikkat ettim. İkinci gün sonunda Aile Doktorumla konuşup normal hayata döndüm.

İmdiiii.

Konu üniversitelerin açılmasına geldi dayandı.

Yazın yaşanacak aşı uygulamasıyla, salgın kontrol altına alınabilirse üniversiteler açılır mı?

Herkes aşı oluverse, mesele yok!...

Ama kazın ayağı hiç de öyle değilmiş, gördük.

Aşı karşıtlarının büyük çoğunluğun "sosyal medya esiri gençlik" olduğu anlaşılıyor. Saçma sapan iddialarla ortaya savrulan gençler "kimse aşıya zorlanamaz" diyerek güya "demokratik hakları"ını savunuyor.

Hastalığı yaymak ile "demokratik hak" arasında hiçbir ilgi yoktur. Aşılananların hepsi virüs taşımıyor olabilir ama bunun tespiti imkânsızken, aşı tedbirinin en kısa ve kolay yol olduğu anlaşılıyor. Bu kolaylığı reddeden öğrencilerle üniversite açılır mı? Üniversiteler açılınca Türkiye bir şehirlerarası göç ve virüs taşıma herc ü mercine girer mi?

Girer!...

O zaman gençlerin "demokratik hak fantazisi"ne teslim olmamak ve üniversitelerin kampüslerine girmek için aşı olmayı şart koymak lazım.

Aşı yoksa, ders de yok!...

Ben aşılarımı oldum ve derslere hazırım. Aynı hassasiyeti öğrencilerden de beklemek hakkım!...

Haydi gençler, aşıya!...

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft