Gültekin Akça

Gültekin Akça

Görüş

Arıcılarımız zor durumda

Eklenme : 2.10.2020 00:00:00
Görüntülenme: 825

Her ne kadar yazılarıma bazı okuyucular, güncel siyasete ilişkin yazılar yazmamam sebebi ile eleştiriler getirmekte ise de, ilk yazımda da belirttiğim üzere, yazılarımda daha çok Muğla'nın sorunlarını ve bunlara ilişkin çözüm önerilerini ele almaktayım. Toplum olarak sıcak siyaseti konuşmayı çok seviyoruz. Ancak, aslında toplumun başkaca sorunları da bulunmakta olup bunların konuşulması, tartışılması ve kamuoyu oluşturularak da çözümüne katkı sağlanması gerekmektedir.

Bu yazımda, ilimiz ekonomisinde önemli bir yere sahip olan ve bu yaz aşırı sıcaklar sebebi ile de mağdur olan arıcıları ve sorunlarını yazdım.

Arıcılık, geçmişten bugüne kadar Muğla için önemli bir geçim kaynağı olmuştur. Aslında arıcılık Muğla için sadece ekonomik değil aynı zamanda da kültürel bir değerdir. Osmanlı arşivlerinde Muğla'daki arıcılık faaliyetlerine ilişkin birçok belge bulunmaktadır. Bunların bir kısmını Muğla Menteşe'deki Arıcılar Birliği'nin Arıcılık Müzesinde görebilirsiniz. İlimizde toplam 6.000 aile arıcılıktan geçimini sağlamaktadır. Muğla kovan sayısı bakımından da 1.250.000 kovan ile ülkemizde önemli bir yere sahiptir. Çam balı üretiminde ise Türkiye çam balının yüzde 75'ini üretmektedir.

Ülkemizde uzun süre çam balının kaynağı olan Basra böceği tartışılmıştır. Ancak, son yıllarda gerek Arıcılar Birliği gerek Tarım İl Müdürlüğü ve gerekse Orman Bölge Müdürlüğünün katkıları ile ilimizdeki basralı çam ormanlarının korunması ve çoğaltılması noktasında ciddi çalışmalar yapılmış ve yapılmaktadır. Basralı çam ormanı oluşturulabilecek daha birçok sahamız da bulunmaktadır. Bunun yanında orman genel müdürlüğünün katkıları ile arıcıların yararlanabilmeleri için birçok bal ormanı da kurulmuştur.

Arıcılar Birliği de arıcılık adına önemli çalışmalar yapmış ve yapmaktadır. Çam balının kimliği çıkartılmış ve Türk Gıda Kodeksinde yerini almıştır. Ayrıca, Muğla çam balının coğrafi işareti alınmıştır. Bunlar çam balının ekonomik değerinin artırılması yönünde önemli çalışmalar olup dolaylı olarak da arıcılarımıza katkı sağlamaktadır.

Aslında Muğla, arıcılık ile ilgili çok daha fazla projelerin yapılabileceği bir kent durumundadır. Bunun içinde paydaşların Muğla ortak paydasında daha çok bir araya gelerek yeni projeleri hayata geçirmesi gerekmektedir. Bunlar, bal ormanlarının tanımlanıp kapama bal ormanları olarak yapılması, basralı çam ormanlarının orman genel müdürlüğünce planlı şekilde artırılması ve bal dışındaki arı ürünlerinin üretimine ağırlık verilmesi şeklinde sayılabilir.

Arıcılık faaliyeti ağırlıklı olarak iklim, mevsim ve doğa koşullarından yakından etkilenen bir zahmetli bir uğraştır. Özellikle arıların çam balını alabilmeleri için gerekli iklim koşullarının(nem vs) oluşması gerekmektedir. Ancak, bu yaz havaların bazı günler mevsim normallerinin çok üzerinde sıcak geçmesi ilimiz çam ağaçlarında bulunan Basra böceğinin ölümüne neden olmuştur. Arıcılar birliğinin açıklamaları Basra böceklerinde yüzde 80 oranında ölüm olduğu yönündedir. Bu sebeple de, ilimizde bu mevsim alınması gereken çam balı rekoltesinde çok ciddi bir düşüş bulunmaktadır. Bu durum gerek arıcılarımız ve gerekse tüketicileri yakından etkilemektedir. Zira, piyasada fiyatı arz ve talep belirlediği gibi Muğla'daki Basralı çamlara sadece Muğlalı arıcılar değil ülkenin her yerinden arıcılar gelmektedir. Dolayısı ile de üretimden sadece Muğla değil tüm ülke etkilenmektedir. Esasen, arı ürünleri pandemiyle mücadeleye katkı sağlayan en etkili gıdalardandır. 

İşte bu noktada nüfusunun önemli bir kesimi arıcılık ile geçimini sağlayan Muğla'da sektörün daha fazla etkilenmemesi açısından arıcılar için kredi borçlarının ertelenmesi gibi bazı destek ve çalışmaların yapılması gerekmektedir. Zira, arıcılık zor bir meslek olup bırakıldığı zaman tekrar başlanması mümkün değildir. Bu nedenle de arıcıların mesleklerinin devamı sağlanmalıdır.             

Arıcılık biterse bal, arı biterse hayat biter.

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft