Gültekin Akça

Gültekin Akça

Görüş

Alt Yapı Sorunlarımız

Eklenme : 5.02.2021 00:00:00
Görüntülenme: 862

Alt yapıların tamamlanması şehirler için kaçınılmaz bir zorunluluktur. Zira, sağlam alt yapısı olmayan şehirlerde sağlam ve düzenli üst yapıların yapılması da mümkün değildir. Ancak, alt yapılar bir zorunluluk olmasına rağmen bir o kadar da zahmetli ve pahalıdır. Esasen, tamamlanmış alt yapı aynı zamanda düzenli trafik, düzenli çevre demektir. Birçok şehrimizde alt yapılar yıllarca sürmektedir. Uzun sürmesinin sebebi ise bazen finansal yetersizlik olurken çoğunlukla da yerel idarelerce zamanında yeterli ve gerekli planlamanın yapılmaması olmaktadır.

Oysa, alt yapılar için önce finansal sonra da fiili çalışmaya yönelik ciddi bir planlamanın önceden yapılması gerekmektedir. Finansal ve fiili çalışmaya yönelik gerekli ve yeterli planlamanın yapılmaması beraberinde yıllarca süren alt yapı çalışmalarını getirmektedir. Bunun yanında diğer alt yapı çalışması yapan kurumlarla da yeterli koordinasyonun yapılmaması aynı yerin birkaç kurum tarafından farklı zamanlarda kazılması anlamına gelmektedir. Bu ise ülke için hem finansal maliyet hem de iş gücü maliyeti oluşturduğu gibi vatandaş için de ciddi eziyet anlamına gelmektedir.

Muğla Büyükşehir Belediyesinin ilçelerde yapmakta olduğu alt yapı çalışmaları da uzun zamandır devam etmektedir. Birçok ilçemizden Muğla Büyükşehir'in devam eden alt yapı çalışmaları ile ilgili sosyal medyadan paylaşımlar yapılmakta ve yaşanan sıkıntılar anlatılmaktadır. Bu sıkıntıların başında ise uzun süren alt yapı çalışmaları bulunmaktadır. Oysa, bir turizm bölgesi olan ilimizde bu çalışmalar yöre turizmini de olumsuz etkilemektedir. Alt yapı çalışmalarının  08:00-17:00 saatleri arası mesai kavramı ile yapılması uzun sürmesinin başlıca sebebini oluşturmaktadır. Oysa, belediyelerin alt yapı çalışmalarını 08.00 -17:00 arası mesai kavramı ile yapması doğru değildir. Yapılması gereken 24 saat esasına göre çalışma yapmak olmalıdır. Zira, iklim ve mevsim koşulları itibari ile de Muğla'nın tamamında 24 saat esasına göre çalışma yapmak mümkündür.

Muğla, 2014 yılında büyükşehir olmuştur. Bu bağlamda Muğla Büyükşehir'in bu güne kadar kurumsal olarak da büyükşehir tecrübesini kazanmış olması gerekmektedir.

Ülkemizin bazı şehirlerinde yağmurun azlığı da çokluğu da sorun olmaya devam etmektedir. Dün yağmur yağmadığı için susuz kalacağız diyenler, bugün yağmurun çok yağmasından şikayetçiler. Oysa, her ikisi için de zamanında yeterli planlama ve alt yapı çalışması yapılmış olsa idi bugün bu tartışmalar yaşanmazdı.

Zira, 2021 yılında ülkenin üçüncü büyük şehri olan İzmir'de yağmurdan kaynaklı sel sebebi ile ölümler olabilmektedir. Oysa, İzmir Büyükşehir Belediyesi zamanında yeterli alt yapı çalışmasını yapabilse idi bugün bu ölümler olmazdı. Yıllardır CHP'li belediye başkanlarınca yönetilen İzmir hala birçok alt yapı sorunu ile boğuşmaktadır.

Bundan sonra yapılması gereken; özellikle yerel yönetimlerin alt yapı seferberliği başlatmasıdır. Zira, 2021 yılında alt yapı yetersizliği sebebi ile yaşanan ölümler bizim ülkemize yakışmamaktadır.

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft