Özcan Özgür

Özcan Özgür

ÖZGÜRCE
Özcan ÖZGÜR'ün ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Alim Karaca'nın dosyası CHP MYK'da ele alınacak

Eklenme : 20.09.2021 00:00:00
Görüntülenme: 1348

Önce Odatv'den aldık haberi. Orada "Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca için CHP yönetimi harekete geçti. Küfürlü konuşmaları sosyal medyaya düşen Karaca için CHP lideri Kılıçdaroğlu talimatı verdi." diye yazılırken, ardından Habertürk'ten Mahir Kılıç şöyle yazdı:

"Muğla Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca'nın, Serkan Yalnız isimli vatandaşla yaptığı telefon konuşmasının kaydı sosyal medyada paylaşıldı. CHP'li Belediye başkanının ettiği küfürler birçok kesimden tepki topladı. Telefonun diğer ucundaki Serkan Yılmaz ise, konuyu yargıya taşıdı. Tehdit aldığını da ileri süren Yılmaz başkan Alim Karaca'dan şikayetçi oldu."

Bende konu kapandı diye düşünüyordum. Başkan Karaca'nın savcılığa başvurusunda belirsizlik olmakla birlikte, dava açılması halinde konu yine gündeme gelir demiştim, ama disiplin soruşturması beklemiyordum. Hem de Ankara harekete geçti, Muğla değil...!

Ankara harekete geçerken CHP Muğla İl Başkanı Adem Zeybekoğlu'nun Alim Karaca'yı disipline vermemiş olması ise manidar oldu...

xx           xx           xx

Habertürk'ün haberine göre konu CHP Genel Merkezi'ne ulaşmış. Haberimiz olmamış. İl Başkanı Zeybekoğlu'nun haberi var mıydı acaba? Gerçi "küfürlü kayıt" sosyal medyaya düştüğünde CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Muğla Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği "İkinci Orman Yangınları Çalıştayı" münasebetiyle Muğla'daydı. Hatta o sırada kulislere, Kılıçdaroğlu'nun Muğla Milletvekili Süleyman Girgin'e Kötekli'de vahşi bir cinayetin kurbanı Pınar Gültekin'in babası ile aralarında geçen bir telefon tartışması ile ilgili "Ne oldu o dava?" diye sorduğu bile sızmıştı...

Demek ki Kılıçdaroğlu o zaman Fethiye'den muttali değilmiş. Ki Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün'de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı gecesi Fethiye'de kimilerinin "Baba oğul", kimilerinin "Ağabey kardeş" dedikleri Alim Karaca ile birlikte halk konserinde sahneye çıkmışlardı.

Kılıçdaroğlu "küfürlü kayıt"tan o zaman haberdar olsaydı Başkan Gürün Fethiye'ye gitmezdi...

xx           xx           xx

Habertürk'ün haberine göre söz konusu durumdan rahatsız olduğu belirtilen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu gereğinin yapılması için talimat vermiş. Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca'nın dosyası bu hafta Cumhuriyet Halk Partisi MYK'da ele alınacakmış.

Ardından uyarı kınama geçici ihraç veya kesin ihraç cezası istemiyle Yüksek Disiplin Kurulu'na sevk edilecekmiş.

Odatv'ye konuşan CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun da bu gelişmeyi doğrulamış. "Genel Başkanımız konunun MYK'ya getirilmesi üzere talimatlandırdı. Konu Yüksek Disiplin Kurulu'nun (YDK) gündemine alınacak" demiş.

CHP artık olumsuzluk sergileyen belediye başkanlarının, il başkanlarının gözünün yaşına bakmıyor.

Acaba CHP Genel Başkanı'nın CHP Muğla İl Merkezi'nde yaşandığı öne sürülen ve yargıya yansıyan "taciz" olayından haberi olsa ne yapardı?

xx           xx           xx

AK Parti Muğla İl Başkanlığı da son zamanlarda başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere CHP'li belediyelerle ilgili otu .oku siyasi malzeme yaparken, bu "küfürlü" olayı neden kullanmadı hala anlayabilmiş değilim.

Video kaydının sosyal medyaya düştüğü günlerde, yine sosyal medyada Ortaca'dan bir meslektaşımız, Fethiye'deki bir meslektaşımıza olayla ilgili soru sormuş ve "... ... pas hazırladım gol atamadılar benim suçum değil. ... gol atacak kadro yok" diye yanıt almıştı. Fethiye'deki meslektaşımız "Sana pas gelir ise golü kaleye hazırlarsan karşı taraf topu attı ben pası hazırladım golcü yok" diye devam etmişti.

O meslektaşımızın bir başka sosyal medya paylaşımında "Kanım mı canım diyenler her kapıyı açarken ben ne yapabilirim ben inandığım dava uğruna ama sonuç ses yok daha Ankara da işlerini çözmek için mücadele veren siyasiler var ben ne yapabilirim ki bir kınama bile yayınlayamadılar bize de susmak düşer siyaset ve ticaret yönetenler susuyor çünkü" ifadelerinde bulunduğu görülmiştü.

Pası gole çeviremeyen kadrodan kasıt Fethiye İlçe mi, yoksa Muğla İl mi anlaşılmamakla birlikte o ifadeler siyasi kulislerde malzeme olmuş "Alim'e filanca parti komplo kurmuş" diye savunma mekanizması geliştirilmişti...

xx           xx           xx 

Ben CHP'li Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca'ya bir "siyasi komplo" yapıldığını sanmıyorum.

Ancak sosyal medya paylaşımlarındaki ifadelere bakılırsa, söz konusu "küfürlü video" Fethiyeli meslektaşımızın eline geçmiş ve O da bunu sosyal medya ortamına bırakarak "gol pozisyonunu" sağlamış ve "gol atılmasını" beklemiş. Ancak onun tabiriyle "pası gole çevirecek" kadro veya golcü yokmuş!

Belki de o kadro ve golcü var da şut atmak istemediler... Bilemiyoruz.

Bildiğimiz, AK Partililer bu olayı kullanmadılar.

Neden kullanmadılar, onu da bilemiyoruz. Vardır bir hikmeti... AK Partili Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz'ün Alim Karaca'nın yakını olduğu ve hatta Karaca'nın seçim kazanmasında faydası dokunduğu söylenir.

Bu ne kadar doğrudur onu da bilmiyoruz, ama pasın gole çevrilmesini Başkan Otgöz engellemiş olabilir mi acaba? Bilmiyoruz...

xx           xx           xx

Ne olmuştu?

Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca'nın, CHP üyesi ve Fethiye Belediyespor Basketbol taraftarları son periyot 48 basketbol gönüllülerinin kurucusu olduğu belirtilen Serkan Yalnız, iddialara göre, "Kulübün kötü gidişinden Alim Karaca'yı sorumlu  tutup eleştirmiş" ve Alim Karaca'da bu sebeple video görüntüsüne göre 12 dakika Serkan Yalnız'a sallamıştı... Videodaki tehdit ve küfürler yargıya taşınmıştı.

Kılıçdaroğlu'nun Muğla'da olduğu günlerde videoyu bende gördüm ve "Küfürleşme de olsa iki kişi arasında özel sayılır" deyip, bu köşeye taşıma gereği duymamıştım. Ancak Muğla Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi bir meslektaşım daha sonra videoyu sosyal medya hesabından paylaşıp yorumda bulununca gazeteciliğin gereğini yapmıştım.

Ancak "pas gol" muhabbetlerini görünce muhabbete katkı vermenin alemi yok diyerek, Alim Karaca'nın inandırıcı bulmadığım açıklamasını bahane ederek bir yazı daha yazabilecekken vazgeçmiştim...

xx           xx           xx 

Alim Karaca internet ortamında paylaşılmakla kalmayıp bir de basına malzeme olan "bol küfürlü"cep telefonu kaydı ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada konunun adli kurumlara intikal ettirildiğini ve bu konuda soruşturma başlatıldığını belirtirken "Durum elbette üzücüdür. Ancak bir süredir karşılaştığımız bu ve benzeri olaylar bizi şaşırtmamaktadır." diyerek şu ifadelerde bulunmuştu:

"Bu ve buna benzer olaylara neden olan kişilerin aynı şahıslar olması bir tesadüf değil, organize bir  yapının göstergesidir. Söz konusu  şahıslar, daha önce de amaçları bilinen yerel medyayı kullanarak, aleyhimde son derece küçültücü ifadeler kullanmaktan kaçınmamışlardır. Şahıslar, Fethiye'de herkesçe tanınan, özellikle spor kulüplerine sızarak, taraftar rolü ile akçeli işlere bulaşan, bu nedenle de toplum tarafından hoş görülmeyen ve kolay kullanılabilen kişiler olarak bilinmektedir. Fethiye'mizin son yıllardaki yükselişinin, hiç kuşkusuz bir takım çıkar odaklarının iştahını kabarttığının da farkındayız. Konu yine, bunu ranta çevirmek isteyenlerin para meselesidir. Şahsımın ve Fethiye Belediyesi'nin bu tür zorbalara, şantajcılara ödeyeceği tek kuruş olamaz."

Bura küfürlere maruz kalan Serkan Yalnız'ın yalnız değil, bir kaç kişi oldukları ima ediliyor. Sanki "şantajcı, zorba, organize bir suç örgütü" ile karşı karşıyayız. Keşke Başkan bu kişileri açık açık yazıp, bir de mahkemeye vermiş olsaydı... Bu siyaseten kendisi için iyi olabilirdi, ama ben küfürlü videoyu "siyasi" değil, "ahlaki" olarak değerlendiriyorum.

xx           xx           xx

Bir de Başkan Karaca açıklamasını "Fethiye dışındaki yurttaşlarımızdan özür dilerim." ifadesine takıldım. Oysa Başkan küfürleriyle yurttaşlara değil, Yalnız'ın ailesindeki kadınlara sinkaf etmiş bulunuyor. Keşke o kadınlardan özür dilemiş olsaydı... İki kişi arasında küfretmenin dayanılmaz hafiflikleri olabilir de bir belediye başkanının küfretmesinin haklı gerekçesi olabilir mi? Olmamalı...

Disiplinden ne çıkar derseniz, kimse merak etmesin. Başkan Karaca partiden atılmaz, çükü Büyükşehir Meclisi'nde aritmetik değişir. Eğer disipline verilirse en az 'uyarı' en çok 'kınama' cezası alır, ama bu Başkan Karaca'yi "siyasi mevta" olmaktan kurtarmaz.

Eline, beline bir şey diyemem de keşke diline sahip çıksaydı... O videonun çekilmesine meydan vermeseydi.

---------------------------------

GÜNÜN SÖZÜ; Hayatı komedi sananIar, son espriyi iyi düşünsünler! --Seneca

ÇİVİ

SONAR'ın "Genel Hizmet ve Projeler Büyükşehir Belediye Başkanları Başarı Oranları" tablosunda İstanbul, Aydın, Ankara, İzmir, Eskişehir Belediyeleri yeralırken Muğla yeralmamış. Ahmet Tan Karaosmanoğlu "Muğla Büyükşehirlikten çıktı mı?" diye sormuş.

ÇİVİCİ

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft