Özcan Özgür

Özcan Özgür

ÖZGÜRCE
Özcan ÖZGÜR'ün ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Alim Karaca'dan algı operasyonu mu, Behçet Saatcı ne diyor?

Eklenme : 8.10.2021 00:00:00
Görüntülenme: 1607

Gazeteler yazdı:

"Fethiye Belediyesi'ne ait, Fethiye Belediye Hizmetleri Turizm Ticaret AŞ'nin hesaplarında, 2014-2019 yılları arası, Yeminli Mali Müşavir tarafından yapılan incelemelerin tamamlanmasıyla ortaya çıkarılan 2 Milyon 966 Bin TL'lik açık yargıya taşındı. 5 yıllık süreçte zarar eden Belediyenin şirketi 2020 yılında kar etmeye başladı."

Haberin özeti bu. Hemen hemen bütün gazetelerde ve haber sitelerinde başlıklar bile aynı. Haber Fethiye Belediyesi'nden açıklama değil de "haber" olarak çıkmış olabilir. Şimdi moda bu... Haber hazır geliyor, "gazeteci" tembelleşmiş; araştırma soruşturma, emek yok haber gelişine sayfaya atılıyor.

Ki başlıklar da aynı; Kimi "Fethiye'de Önceki Belediye Yönetimi İçin Yolsuzluk Davası" diye, kimi "Fethiye'de önceki yönetim için yolsuzluk davası" diye başlık atmış. Saygı duyduğum bir meslektaşım geldiği gibi gelişine sayfasına atmakla birlikte başlığı "Belediye şirketinde 2 Milyon 966 TL açık tespit edildi" şeklinde değiştirmiş. "Güzel" dedim, sayfaya girdim, benimde etiketlendiğim haberde Başkan Alim Karaca'nın fotoğrafının yanına eski Başkan Behçet Saatcı'nın fotoğrafı da konmuş.

Ancak haberde Behçet Saatcı'nın adı geçmiyordu! Şaşırdım...

xx           xx           xx

Aslında ne başlıklarda yer alan "Yolsuzluk Davası" ifadesine ne de arkadaşımın haberinde Behçet Saatcı'nın fotoğrafının kullanılmasına şaşırmadım. Son zamanlarda böyle bir gazetecilik de var...

Ben yine de arkadaşımı arayıp, "Behçet Saatcı" fotoğrafının esbab-ı mucibesini merak ettiğimi söyledim. "Haberde adı geçmiyor, Behçet Saatcı'nın fotoğrafı ne iş?" dedim. "Ben böyle uygun gördüm. Onun dönemi ile ilgili" diye karşılık verdi.

Telefonda kendisini gergin hissettim. Benim tanıdığım kişi yoktu karşımda. Son günlerde ailecek ciddi bir sağlık sorunu yaşıyorlar. İçimden "O yüzdendir" diye geçirdim ve "Saygı duyarım" dedim. Ancak Behçet Saatcı'yı arayıp, "Ne oluyor?" diye sormadan da edemedim.

Çünkü Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca'nın "Videoda salladığı küfürleri" ve ardından kamuoyunun tepkileri karşısında CHP Genel Merkezi'nde kendisinin Yüksek Disiplin Kurulu'na sevk edilmesini bu köşeye konu etmiştim. Başkan Karaca'nın "Fethiye Belediye Hizmetleri Turizm Ticaret AŞ'nin hesapları" ile ilgili iddialarını görmezden gelemezdim.

Bu arada internette taradığım haberlerin içinde tek doğru başlığı atanın İhlas Haber Ajansı (İHA) olduğunu gördüm. Anlaşılan Alim Karaca'nın haberde yer alan ifadesinde "dava açtık" değil, "suç duyurusunda bulunduk" dediğinin ayırdında olmuşlar...

xx           xx          xx

En güvendiğim gazetecilerden Mustafa Sarıipek'in haberine bakalım. Sarıipek, haberinde "Belediye Şirketi 2020'de Kar Etti" ara başlığı ile şu ifadelere yer vermiş:

"2019 Nisan ayında seçimleri kazanarak göreve başlayan Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca seçim döneminde verdiği söz gereği verdiği talimatla, Fethiye Belediyesi'ne ait şirket Yeminli Mali Müşavir tarafından incelendiğini söyledi.

Meclis toplantısında durumu üyelere de açıklayan Karaca, 'Geçtiğimiz günlerde tamamlanan raporun ardından, Fethiye Belediye Hizmetleri Turizm Ticaret AŞ'nin hesaplarında olması gereken toplamda 2 milyon 966 bin TL'lik miktarın olmadığının görülmesi üzerine konu yargıya taşındı. Ucu nereye varırsa varsın, Fethiye Belediyesi'nde kim yanlış yapıyorsa, kararlılıkla bunlarla mücadele edeceğiz. Elinizde bir belge varsa, bizimle, yargıyla paylaşabilirsiniz. Biz gereğini yaparız. Yargıya intikal eden bir suç duyurusu oldu. 5 yıl için şirketle ilgili bir araştırma yaptık. Yaklaşık 2 milyon 966 TL gibi bir rakam açık bulundu. Biz de yargıya intikal ettirdik. Yargı kararını verecek. Fethiye Belediyesi'nde kim yanlış yaparsa, hakkında soruşturma açarız. Bizim her zaman hedefimiz şeffaflık' dedi."

Görüldüğü gibi Başkan Karaca'nın açıklamasında "dava açtık" diye bir şey yok. "Yargıya intikal eden bir suç duyurusu oldu." diyor. Haberlerde Behçet Saatcı adı da geçmiyor...

xx           xx          xx

Bütün haberlerde bir de şu hesap bildirim cetveli yer almış:

"Fethiye Belediye Hizmetleri Turizm Ticaret A.Ş. (FEBAŞ)

Yıllara göre kesin hesapları

2018 YILI

Gelirler : 20.458.827.08

Giderler : 20.562.720.65

Fark : 103.893.57 Zarar

 

2019 YILI

Gelirler : 31.391.440,44

Giderler : 32.064.999,21

Fark : 673.558,77 Zarar

 

2020 YILI

Gelirler : 38.617.245,72

Giderler : 37.845.442,60

Fark : 771.803,12 Kar

xx           xx          xx

Başkan Alim Karaca açıklamasında "Ucu nereye varırsa varsın, Fethiye Belediyesi'nde kim yanlış yapıyorsa, kararlılıkla bunlarla mücadele edeceğiz. Elinizde bir belge varsa, bizimle, yargıyla paylaşabilirsiniz. Biz gereğini yaparız." ifadesinde bulunmuş. Valla ben de Başkan Karaca ile aynı görüşteyim. "Ucu nereye varırsa varsın, Fethiye Belediyesi'nde kim yanlış yapıyorsa, kararlılıkla bunlarla mücadele edilmeli"...

Kimsenin yaptığı yanına kar kalmamalı.

Ancak ben Başkan Karaca'nın "Elinizde bir belge varsa, bizimle, yargıyla paylaşabilirsiniz." çağrısını anlayamadım. Acaba yaptıkları suç duyurusunda yer alan iddialarının delilleri yetersiz mi? Bilmiyoruz. Bakalım Fethiye Cumhuriyet Savcılığı "suç duyurusunu haklı ve yerinde bulup" dava açacak mı? Dava açılırsa olup biteni anlarız.

Bu arada gazeteci arkadaşımla görüşmemizden sonra kendisini telefonla aradığım Behçet Saatçı denizde sırtı (seyirtme) çekiyormuş. Soruma "Hakkımızda açılmış bir dava yok. Şimdi ne diyeyim. Benim bana güvenen insanların yüzünü karartacak ne söylemim ne icraatım olur. Herkes işine baksın. Bu soruşturmayı açmak sayın başkanın 30 ay sonra mı aklına gelmiş?" diye yanıt vermekle yetindi.

Ben "Rastgele" diye telefonu kapatırken, O da "Herkese rastgele." dedi...

xx           xx          xx

Doğrusu Behçet Saatcı'nın "Bu soruşturmayı açmak sayın başkanın 30 ay sonra mı aklına gelmiş?" sorusunu manidar buldum. Aklıma Başkan Karaca'nın Eylül ayında başına üst üste gelenler geldi... Kendisine küfürler ve tehditler edildiğini öne süren Serkan Yalnız, geçen ay konuyu yargıya taşıdı; Başkan Karaca'dan şikayetçi oldu. Yine geçen ay o küfürlü video ile ilgili Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Başkan Karaca'nın Disiplin Kuruluna sevk edildiğini duyurdu. Bir de daha önce CHP'li Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca ve şoförünün trafikte Murat Çağlar Özbakır ile tartışması üzerine açılan davanın geçen ay görülen 4'üncü duruşmasına da katılmayan Başkan Karaca'ya mahkemeden zorla getirilme kararı çıktı. Aksilikler...

Acaba diyorum bu suç duyurusu gündemi değiştirir mi?

--------------------------------

GÜNÜN SÖZÜ: İzahını Sartre yapar; "Uyursan gece biter, uyuyamazsan sen."... Son noktayı Freud koyar; "Çok uyumak kaçmaktır, uyuyamamaksa yakalanmak." --Alıntı..

ÇİVİ

Fransa saldırı durumunda Yunanistan'a yardım edecekmiş. Arkadaşım, "Yunanistan'a kim neden saldırsın? Yunanistan Türkiye'ye saldırır, diyeceğim ama önce göçmenlere karşı yaptığı yüksek duvarları geçmeli." dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı:)))))

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft