Özcan Özgür

Özcan Özgür

ÖZGÜRCE
Özcan ÖZGÜR'ün ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Akyaka'yı satışa çıkarmanın gerekçesi ne olabilir?

Eklenme : 13.07.2021 00:00:00
Görüntülenme: 2119

Başta AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan ve Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün olmak üzere kime sorsanız en az Muğla kadar Akyaka da sevdalarıdır. Akyaka'nın sevdalısıyız.

Bu "sevda" melankolik sevgi değilse, sevdalı sevdasına ne yapar?

Aksiliğe bakın, Akyaka'yı Akyaka yapan azmağın adı da "Kadın Azmağı"...

Azmakta kayıklar, dolgular, mekan üstüne mekanlar... Artık kalmadı mecali Akyaka'nın...

Kimse farkında değil, ama sonunda hiçbirinize yar olmayacak.

Yeter artık, çekin elinizi... Çekin paranın kirine bulanmış ellerinizi...

xx          xx         xx

Hafta sonunda "Etik Kurulu Üyelerinin" Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atamaları yapıldı. Atanan 11 üye içinde Muğla Valiliği yaparken merkeze alınan Vali Esengül Civelek de yer aldı.

AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan da hafta sonunda "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan atama kararlarına göre, Kamu Görevlileri Etik Kurulu üyeliğine atanan önceki dönem Muğla Valimiz Sayın Esengül Civelek'e hayırlı olsun dileklerimi iletiyor ve yeni görevinde başarılar diliyorum." diye paylaşımda bulundu.

Bizde bu görevin hayırlara vesile olmasını diliyoruz. "Etik" önemli. Hem de her alanda çok önemli...

Cumhurbaşkanlığından çıkan 9/7/2021 tarih, 309 sayılı kararda "Kamu görevlileri Etik Kurulu Başkanlığına ve üyeliklerine, 25/5/2004 tarihli ve 5176 sayılı Kanunun 2'nci maddesi gereğince ekli listede yer alan kişiler atanmıştır. Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı." denildi...

Çok merak ediyorum, Akyaka'da yaşananlar "Etik Kurulu" yetki alanına giriyor mu acaba?

xx          xx         xx

Milletvekili Yelda Erol Gökcan Akyaka'da ne olup bittiğinden haberi var mı acaba?

Elbette vardır... Ya Akyaka Orman Kampı'nın hatırlı birilerine verildiğinden haberi var mı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan en son yerel seçim mitinginde Muğla Atatürk Stadyumu'nun bulunduğu alanda "Millet Bahçesi" yapılacağını açıkladığı halde, şimdi Akyaka azmaklarının bulunduğu alanda "Millet Bahçesi" yapılacağından bilgi sahibi oldu mu acaba?

Ya Akyaka Mendireğine Yat Limanı?

Mendirekte balıkçıların kayıklarını bağladıkları yerde üstelik çoğunluğu AK Partili olan 30 kadar kadının her gün kurduğu hediyelik tezgâhlarının önce Azmak yanına, ardından da buradan orada bulunun otoparktaki tuvalet bulunun yere taşındığından, o AK Partili kadınların burunlarından soluduklarını duymuş mudur?

Ya Akyaka'ya dayatılan "1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Revizyon Nazım ve 1/1000 Ölçekli Koruma Amaçlı Revizyon Uygulama İmar Planı" revizyon çalışmalarından ve buna bağlı olarak, yöre halkının ve çevrecilerin, mimarların ayağa kalktığından, bakanlığın Mimarlar Odası ve MUÇEP ile mahkemelik olduğundan haberi var mı acaba?

xx          xx         xx

Geçen hafta Vali Esengül Civelek ile ilgili kararın yanında, altında yine Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasını taşıyan bir karar daha alındı.

Vali Civelek ile ilgili kararı gören Sayın Gökcan "9/7/2021 Tarihli ve 4264 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararını" ve ekini görmemiş, görememiş olabilir mi acaba?

Muğlalılar kendisinden bu konuda da bir açıklama, değerlendirme, sosyal medya paylaşımı bekliyor.

Bilindiği gibi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Köyceğiz ile birlikte Muğla'nın iki "Sakin Şehrinden" biri olan Akyaka için "Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi, Akyaka Mahallesi ve Kıyı Alanlarına ilişkin 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Revizyon Nazım ve 1/1000 Ölçekli Koruma Amaçlı Revizyon Uygulama İmar Planı" hazırladı ve askıya çıkardı.

Bakanlık Makamı'nın 05.10.2020 tarih ve 208821 sayılı Olur'u ile 3621 sayılı Kıyı Kanunun 7. Maddesi ve Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 109. Maddesi uyarınca onaylanarak askıya çıkarılan bu plan ile ilgili Sayın Milletvekili Gökcan'ın bu zamana kadar tek bir açıklamasını görmedik, duymadık...

Muğla Mimarlar Odası ve MUÇEP tarafından açılan davalar ise sürüyor... Keşke bu davalarda Muğla Büyükşehir Belediyesi ile başkanı "mimar" Ula Belediyesi'ni de görebilseydik...

xx          xx         xx

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı uygulaması ile ilgili son savunmalarından birinde Akyaka'da tur teknelerinin kalktığı, balıkçı kayıklarının yanaştığı "mendireğe yat limanı yapılmasından vazgeçildiğini" ifade etti.

Ben bu arada Muğla Mimarlar Odası yönetimini de anlamakta güçlük çekiyorum.

Nail Çakırhan'ın Akyakası'nı talana ve betonlaşmaya açan, "sakin şehri" ortadan kaldıran gelişmelere karşı çıkarken, 'kamuoyunu bilgilendirip, yanına alarak ülkeyi ayağa kaldırabilecekken' suskun kalmasına şaşıyorum... "Verdikleri hukuk mücadelesi göstermelik mi?" diye sormadan da edemiyorum...

Bu nedenlerle detaylı bilgi sahibi değilim! Bildiğim "yat limanından vaz geçildiği" ve "Millet Bahçesi" kılıfıyla azmağın ele geçirilmeye çalışıldığı duyumlarım ve en son bildiğim de Akyaka'nın satılığa çıkarıldığı... Ayrıca mendirek yerine Yat Limanı'ndan vazgeçildiğini de sanmıyorum...

xx          xx         xx

Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan'ın görmediği veya görmezden geldiği, geçen hafta yayınlanan 9 Temmuz 2021 tarih ve 4264 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararı da şöyle:

"Ekli listede yer alan taşınmazların ve üzerlerinde bulunan yapıların (Varlıkların); 1) Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından değerlendirilmek üzere özelleştirme kapsam ve programına alınmasına; 2) Varlıkların satış, kiralama, işletme hakkının verilmesi, mülkiyetin gayrı ayni hakların tesisi, gelir ortaklığı modeli ve işin gereğine uygun sair hukuki tasarruflar veya kat/arsa karşılığı inşaat yaptırma yöntemlerinden biri veya birkaçının birlikte uygulanarak özelleştirilmesine; 3) Özelleştirme işlemleri tamamlanıncaya kadar her türlü gelir, gider, bakım, onarım, işletim ile diğer yükümlülüklerin, bu varlıkların mülkiyetinde kullanımında olan Kurum veya Kuruluşlara bırakılmasına; 4) Özelleştirme işlemlerinin 31/12/2025 tarihine kadar tamamlanmasına; 4706 sayılı Hazineye Ait Taşınmaz Malların Değerlendirilmesi ve Katma Değer Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun 2'nci maddesi e 4046 sayılı Özelleştirme uygulamaları Hakkında Kanunun 3 üncü ve geçici 29 uncu maddeleri ile 703 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin geçici 8 inci maddesi gereğince karar verilmiştir."

Özelleştirmede sıra kamu çalışanlarının deniz kenarlarındaki "kamp alanlarına" geldi...

xx          xx          xx

"9/7/2021 Tarihli ve 4264 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararının Eki" başlıklı taşınmaz listesinde Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Ankara Üniversitesi, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, Dokuz Eylül Üniversitesi, TCDD, Orman Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri, Adalet Bakanlığı, Kara Yolları Genel Müdürlüğü ile Hazine ve Maliye Bakanlığı mülkü olan deniz kenarlarındaki (Antalya Manavgat'ta, Aydın Didim/Kuşadası, Edremit Akçay, Bursa Karacabey, Çanakkale Gökçeada, İstanbul Beşiktaş, İzmir Seferhisar, Kocaeli Kandıra, Ordu Perşembe, Tekirdağ Süleymanpaşa ve Muğla Ula ve Marmaris'te) taşınmazlar satılmak veya kiralanmak üzere Özelleştirme İdaresine devredildi.

Bu anlamda Hazine ve Maliye Bakanlığı mülkü olan "Ula Akyaka'da 214.00  m2 olan 1681 nolu; 210.00 m2 olan 1682 nolu; 193.00 m2 olan 1683 nolu; 446.24 m2 olan 2017 nolu; 512.00 m2 olan 1849 nolu; 2.974.15 m2 olan 3918 nolu ve 214.86 m2 olan 3920 nolu parseller" ile aynı bakanlığa ait "Marmaris İçmeler'de 2471 nolu 8.126.00 m2 ve 2472 13.815.00 m2 olan parseller" satılık...

Bakalım bu yerlere kimler talip oldu veya talip olacaklar?

xx          xx          xx

Bana göre Akyaka'daki parseller ile Akyaka Yat Limanı'na aynı kişi veya çevreler talip olabilir. Hatta Akyaka Millet Bahçesi altından da o kişi veya çevreler çıkabilir. O zaman şaşırmayın...

Ayrıca "1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Revizyon Nazım ve 1/1000 Ölçekli Koruma Amaçlı Revizyon Uygulama İmar Planı, satışa çıkarılan yerleri alacak olanlar için mi yapılıyor?" diye sormak lazım...

"Hani yat limanından vaz geçilmişti?" diye sorduğunuzun farkındayım. Evet bakanlığın son savunmasında "vazgeçildiği" belirtilmiş, ama henüz "Koruma Revizyon Planı" yürürlüğe girmiş değil. Son planlamada Yat Limanı yerini alır ve Ula Belediyesi'ne bırakılarak mevcut imar uygulama planına göre işlev yüklenmesi gerekirken satışa çıkan parseller ile balıkçı motorlarının arasındaki yolda kimse gezinti yapamayacağı gibi, olan başta oradaki Azmak'ta gezinti ve balıkçı motorları ile körfezde gezinti tekneleri sahipleri olmak üzere Akyaka ve Akyakalılara, Akyaka Turizmi'ne olacaktır... Mimarlar Odası'nın biran önce Akyaka'da bir bilgilendirme toplantısı yaparak kamuoyunu ayağa kaldırmasında yarar var...

Nail Çakırhan'ın kemiklerinin sızlatılmasına izin verilmemeli...

---------------------------------

GÜNÜN SÖZÜ: Sadece inançlı olmak yetmiyor, inandırıcı da olmak zorundayız. -İbrahim Tenekeci

ÇİVİ

Yatağan Termik Santrali'nin kullandığı kömür bitti. Arkadaşım "Şimdi bunlar başka yerden kömür taşırlar. Santrali kömürün olduğu yere taşısalar daha karlı olabilir" dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft