Özcan Özgür

Özcan Özgür

ÖZGÜRCE
Özcan ÖZGÜR'ün ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

AKP'liler Muğla Büyükşehir Meclisi'nde şaşırttı...

Eklenme : 15.01.2022 00:00:00
Görüntülenme: 1536

AKP'nin bu haftaki TBMM Grup Toplantısı'nda konuşan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun geçtiğimiz haftalarda Şanlıurfa'ya gidip, belediyelerin CHP'ye geçmesi halinde çiftçilere elektriği bedava vereceğini söylediğini aktararak, "Arkadaşlarımıza talimat verdik. Nerede bir CHP'li belediye yönetimi varsa orada çiftçiye bedava elektrik verilmesi başta olmak üzere tüm bu vaatleri yerine getirmelerini sağlayacak adımlar atılacak." dedi.

TV ekranlarında canlı yayında Erdoğan'ı izlerken ne yalan söyleyeyim, beni bir gülmek aldı. Bir yandan aklıma Muğla Büyükşehir Belediyesi'nin Yatağan'da kurmaya karar verdiği "Kanalizasyon arıtmalarında ortaya çıkan çamuru kurutup, yakıta dönüştürme ve o yakıt ile enerji üretecek tesis" gelirken, kendi kendime de "Cumhurbaşkanı Kılıçdaroğlu ile dalga geçiyor" dedim. Oysa Cumhurbaşkanı dalga geçmiyormuş...

xx           xx          xx

Önceki gün Muğla Büyükşehir Belediyesi 2022 Yılı Ocak ayı olağan toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "destek sözü" Muğla'da yerine geldi. Şaşırdım. Beklemiyordum...

Aynı zamanda AKP Menteşe İlçe Başkanı ve Belediye Meclis Üyesi olmanın yanında Büyükşehir'de de Menteşe'yi temsil eden bir Meclis Üyesi olan Eray Çiçek önceki gün Muğla Büyükşehir Belediyesi Türkan Saylan Çağdaş Yaşam Merkezi'nden şu paylaşımı yaptı:

"Muğla Büyükşehir Belediyesi Ocak Ayı Meclis toplantısında Cumhur ittifakı olarak çiftçilerimizin ve dar gelirli vatandaşlarımızın indirimli içme suyu ve elektrik kullanmalarıyla şoför esnafımıza avantajlar getiren taleplerimiz CHP ve İyi Partili üyelerinin olumlu oylarıyla gündeme alınmıştır. Gündemde görüşülürken de tavır ve tutumlarıyla çiftçinin, dar gelirlinin ve şoför esnafının yanında olmalarını bekliyoruz."

Şaka gibi...

Tabii ben içme suyunu ve şoför esnafına avantajlar getirilmesi talebini anladım da elektrik meselesini anlayamadım. Muğla'da suyu MUSKİ satıyor tamam da elektriği de AYDEM satıyor!

xx           xx          xx

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın AKP'nin TBMM Grup Toplantısında yaptığı konuşmada yer alan bu bölümü bir anımsayalım. Erdoğan, CHP'nin bunca yıllık muhalefet döneminde herhangi bir vizyon ortaya koyduğunu gören, duyan, bilen olmadığını belirtirken, şunları kaydetti:

"CHP'nin milletimizin herhangi bir derdine derman olacak, yüzünü güldürecek bir açılım ortaya koyduğunu gören, duyan, bilen var mı? Yok. Peki ne işe yarar bu CHP. Bunun cevabını CHP'nin başındaki zata bakarak vermek gerekir. CHP'nin başındaki zat, yıllardır ısrarla takip ettiği, artık zırvalık derecesinin ötesine geçip hezeyan şeklini alan yalan, iftira ve çarpıtma siyasetiyle milletimizin eğlencesi haline dönüştü. Anlaşılan ülkede komedyen eksiği var ki CHP'nin başındaki zat orayı doldurmak için tüm gücüyle çalışıyor. Ana muhalefet makamı milleti eğlendirme değil, milletin dertlerine alternatif çözümler sunma yeridir. Madem Kılıçdaroğlu'nun böyle bir derdi yok, kendisi işin eğlencesinde, biz de bu zatın parlak fikirlerini hayata geçirebilmesine biraz katkıda bulunalım."

Beni bu sözleri dinlerken de bir gülmek aldı. Çünkü liderlerin biri Karagöz, biri de Hacivat gibi geliyor... Devlet Bahçeli'yi de "Tuzsuz Deli Bekir" olarak görenler var mıdır bilemiyorum. Ben bir türlü "Pişekar kim?" onu çözebilmiş değilim. Çözebildiğim, bilebildiğim ise hayal perdesinin siyasete yansımış halinin pek insanlarımızın tamamını eğlendirdiğini de sanmıyorum...

xx           xx          xx

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan işte bu noktada Kılıçdaroğlu'nu kastederek "Madem böyle bir rüyası var, kendisine yardımcı olalım" deyiverdi.

Erdoğan, "Bu zat, 2019 seçimlerinde de pek çok yerde belediye başkan adaylarını yanına alarak hiç kimseyi işten çıkarmama, her tarafı metro hatlarıyla donatma, suyu ve ulaşımı ucuzlatma, her aileye maddi destek, her çocuğa bedava süt verme gibi vaatlerle de milletin karşısına çıkmıştı." ifadelerini kullandı.

Doğrusu biz Muğla'da "metro hattı" ile tanışmadığımız gibi, Menteşe'de köy çocukları bedava sinemayı görmekle birlikte il genelinde çocuklar süt neyin görmediler. Su ve ulaşım ucuzlamadığı gibi hep şikayet konusu oldu... Akıllara zarar akıllı kavşaklarımız bile var ama...

Zaten bizim başkanın en büyük vaadi "Koylarda, kıyılarda yapılaşmaya izin vermeyeceğiz" olmuştu...

Ancak Marmaris'te Simpaş GYO'nun denizin içine turistik tesis yapmasına ruhsat vererek, İçmeler'de doğa katliamına neden olunurken, Menteşe'nin Bayır Mahallesi'nde de Muğla Çimento şirketinin "çimento entegre tesisi" kurmasına ruhsat vererek insan ve çevre sağlığının bozulmasına neden olunuyor...

xx           xx          xx

Konuşmasında Kılıçdaroğlu'nun "İstanbul başta olmak üzere yönetimi CHP'ye geçen pek çok belediyede on binlerce insanın ekmeğinden edildiğini belirterek, asgari ücret ve diğer çalışanların ücretlerine yaptığı artışları beğenmeyen CHP'li belediyelerdeki personelin de maaşlarında hükümetin belirlediği oran kadar bile iyileştirme yapmayan başkanlara ateş püskürdüğünü" söyleyen Erdoğan, bu konuda noktayı şöyle koydu:

"Kılıçdaroğlu'nun, bu konuda uygulayacağı parlak fikirleri varsa, şayet kendi belediye başkanlarına sözü geçmiyorsa bizim meclislerdeki arkadaşlarımız kendisine yardımcı olmaktan memnuniyet duyacaklardır."

Cumhurbaşkanı Erdoğan sanıyorum Muğla'da özellikle Büyükşehir Belediyesi'nde meclisteki arkadaşlarının Başkan Gürün ile uyum içinde olduklarını bilmiyor! Belki de meclis üyeleri talimatsız iş yapamıyorlardır... Erdoğan'ın TBMM Grup Toplantısı konuşması işe yaramış ama...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı "tarımda üreticilerin elektrik giderlerinin karşılanması" olmakla birlikte, AKP Grubu'nun önergesinde "Dar gelirli vatandaşlara su fiyatlarında indirim ve Dolmuş sahiplerine Büyükşehir Belediyesi'nden nakdi yardım yapılması" önerisi de yer almış...

Oysa Erdoğan "Arkadaşlarımıza talimat verdik. Nerede bir CHP'li belediye yönetimi varsa orada çiftçiye bedava elektrik verilmesi başta olmak üzere tüm bu vaatleri yerine getirmelerini sağlayacak adımlar atılacak." demişti. Yani "vaatleri yerine getirmelerini sağlayacak adımlar atılacak." diyor. "Elektrik giderlerinin karşılanmasını sağlayın" demiyor...

xx           xx          xx

Bu arada AKP İl Başkanı Kadem Mete de hemen konuya ilişkin değerlendirmede bulunmuş. Milletvekili Yelda Erol Gökcan'ın da bir değerlendirmesi olur mu bilmiyorum, ama Kadem Mete şu ifadelerde bulunmuş:

"CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun Şanlıurfa ziyareti sırasında 'Belediyeyi bize verin çiftçilere bedava elektrik verelim,' vaadinde bulunması, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün'ün pandemi ve yangın sebebi ile vatandaşımız için su fiyatlarında indirimde bulunulması önerilerine her defasında 'Yasalar izin vermiyor. Çıkarın yasayı, gereğini yapalım,' demesi, AK Partili ve MHP'li meclis üyelerimiz, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın şoför esnafımıza destek ödemesi yapılmasına yönelik 22.12.2021 tarih ve 7349 no'lu Cumhurbaşkanlığı kararnamesi, Dar gelirli vatandaşlarımıza indirimli su tarifesi uygulanmasına yönelik 15.12.2021 ve 4920 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin yayınlanması, Cumhurbaşkanımızın 'Madem Şanlıurfa'da çiftçilere bedava elektrik verebileceksin, buyur belediyesi sizde olan illerde ver bedava elektriği,' sözleri üzerine verdiği önerge oy birliği ile kabul edilip komisyona gönderilmiştir."

xx           xx          xx

Doğrusu o oybirliğiyle kabul edilen o önerge mecliste nasıl görüşülüp sonuçlanır çok merak ediyorum... Bir diğer merakımda Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün'ün Yatağan'da atık çamurları yakıt olarak kullanacağı elektrik üretim tesisine karşı çıkan Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz bakalım muhalefeti bırakacak mı?

---------------------------------

GÜNÜN SÖZÜ: Daha önce yazdığım gibi, çevreci olmak bir ilgi alanı değil, bir yürek alanıdır. Yüreği yetmeyenlerle yol yürümeyi düşünmek bizim hatamızdı. --Ender Türkkan

ÇİVİ

Hüseyin Anıl "AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu bir TV programında karşı karşıya gelseler, sizce o programın galibi kim olur?" dedi.

Beni Bi gülmek aldı:)))

BUNLARI

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş'ün CHP Belediye Meclis Grubu'ndan Ali Turbalıoğlu'na bilgi sızdıran kişi aradığını, DUYDUNUZ MU?

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft