Hayati Nizamoğlu

Hayati Nizamoğlu

GÜNDEM
Hayati Nizamoğlu ve diğer yazarlarımızın gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Ahu Hetman Hastanesi

Eklenme : 18.06.2020 00:00:00
Görüntülenme: 3404

Rahmetli Tuna Hetman Marmaris'in gelişiminde önemli katkıları olan bir iş adamıydı. Kurduğu Tan-Tur isimli turizm şirketiyle, Marmaris'te yabancı turistlerin profesyonel anlamda getirilişi, konaklatılışı ve ülkelerine gönderilişi işinin sistemini başarıyla oturttu.

2015 yılında kaybettiğimiz Tuna Hetman, 1990 yılında trafik kazasında kaybettiği kızı Ahu Hetman'ın acısıyla yıllarını geçirdi. Kızının adının yaşaması için yaptığı okullar yanında ilimizin ilk özel hastanesi Ahu Hetman Hastanesi'ni de Marmaris'e kazandırdı.

Muğla ilinin sağlık sektöründe gelişmesi ve "sağlık turizminin" önünün açılması için hep kamu hastanelerini yazdık, destek verdik. Bu anlamda Ahu Hetman gibi Yücelen gibi, İzan gibi özel hastanelerin sağlık sektörünün gelişimine sağladıkları çok önemli katkıyı kimse görmezden gelemez.

Bunlar ve bunlar gibi hastanelerin desteklenmesi gerektiğine inanıyorum.

Bugün kısaca Ahu Hetman Hastanesi'nin hikayesini paylaşmak istiyorum.

Tuna Hetman kızının vefatından üç yıl sonra (1993) Ahu Hetman Hastanesini kurdu.  O günlerde 25 yatak kapasitesi, acil servis, ameliyathane, 1 ambulans ve 35 personelle açılan Ahu Hetman Hastanesi ilimizin de ilk özel hastanesiydi.27 yıllık süreçte Ahu Hetman Hastanesi büyük gelişim gösterdi. 1995'de bölgemizin ilk bilgisayarlı tomografisini hizmete açan hastane, 1999'da ilk MR'ı, 2006 da ise yine bölgemizde ilk 64 kesit anjiyografi de yapabilen bilgisayarlı tomografiyi hizmete aldı.

Ahu Hetman Hastanesi tüm branşlarda endoskopik,  lapararoskopik cerrahi ve ECRP gibi cerrahi girişimler yanında, diyaliz merkezi ile de hasta konforunu arttırıyor. Sağlık turizminde de önemli çalışmaları var.

Bugün 15 branşta, 10 yoğun bakım yatağı, yenidoğan yoğun bakım üniteleri, 50 yataklık servisi ve 5 ambulansı ile hizmet veren Özel Ahu Hetman Hastanesi, 32'si uzman doktor,  toplam 250 personelle şifa dağıtıyor.

Uzun yıllardır Özel Ahu Hetman Hastanesi'nin bugünlere gelmesi için büyük emek sarfeden ve halen Yönetim Kurulu Başkanlığı ile Baş Hekimliğini yürüten başarılı hekim Dr. Sahir Ökten ile Hastane Genel Müdürü Tayfun Şentop'un emeklerini taktirle anmalıyız.

Bir işi kurarsınız imza atarsınız. Ama o işin yaşatılması, bugünlere gelişerek sürdürülmesi de çok önemli.  Hepsine minnet borçluyuz.

 

SONRAKİ yazı
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft