Hüseyin Nizamoğlu

Hüseyin Nizamoğlu

NERDE KALMIŞTIK
HüseyinNizamoğlu ve diğer yazarlarımızın gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

9 Eylül 1922 - 17 Eylül 1961 Arada 39 Yıl Var

Eklenme : 9.09.2021 00:00:00
Görüntülenme: 435

9 Eylül 1922'de denize dökülen Yunanlı ile İngiliz, Fransız İtalyanlarda vardı.

Kurtuluş Savaşı

Bu savaşın kahramanı elbette Mustafa Kemal Atatürk oldu. Mustafa Kemal'i ordular komutanı olarak tayin eden son Osmanlı Padişahı Vahdettin Han idi.

Savaşın Batı Anadolu'da olacağı bilindiği için Kafkaslardan da Rusların ebedi düşman olarak Erzurum taraflarına işgalini önlemek için, bölgeye en etkin bir komutanın gönderilmesi gerekiyordu. Bu görev Kazım Karabekir'e verildi. Bu görev verilirken, padişah ile Mustafa Kemal hem fikirdir. Padişah şehzade iken, Mustafa Kemal yüzbaşı idi ve şehzadenin yaveri idi. Bu sırada şehzade ile yaverinin 15 gün Avrupa gezileri sırasında her ikisinin memleket hakkındaki fikirleri yıllar önceden oluşmuş idi.

Kazım Karabekir Doğu Anadolu Ordu Komutanı iken Ruslarla mücadele eden bir komutan olduğunu padişah biliyordu. İsabetli olan bu görevi alan Kazım Karabekir, 19 Mayıs 1919'dan bir ay evvel yöredeki Rus tehlikesini dostluğa dönüştürüyor. Hatta savaşta Rusların bizim tarafa yardım ettiği bile Kazım Karabekir'in günlüklerinde yazıyor. Bölgede Rum ve Ermeni terör örgütleri zararsız hale geliyor bu grupların zararsız hale gelmesinde ünlü Topal Osman Efe'nin yardımları oluyor. Topal Osman aslında Atatürk hayranıdır. Aynı zamanda yörede yerli halkın dostu olan bir kişidir. Kurtuluş Savaşı en çok Afyon, Eskişehir ve Sakarya civarında şiddetle devam ederken İstanbul hükümeti yani padişah tarafı yetkinin Ankara'da olduğunu ve halifenin de Mustafa Kemal olduğunu yayıyordu, çünkü İstanbul'u işgal etmiş olan İngilizler, padişahı göz hapsine almışlardı. Bu sebepten dolayı Hindistan Müslümanları Osmanlı halifesi olarak Mustafa Kemal Paşanın adına 6000 altın gönderiyor Mustafa Kemal Paşa bu paranın yarısını İnönü Savaşlarında sıkıntıya düşen İsmet Paşa'ya gönderiyor. Savaşlar zaferle bitince buna benzer paraların artan kısmı hazineye veriliyor. İstiklal Savaşında cepheden kaçan Yunan askerleri geçtikleri yerleri yakıp yıkıyorlardı. Kadın, ihtiyar, çocuk önüne geleni darp ederek kaçıyorlardı. Bu bakımdan 9 Eylül 1922 tarihi yalnız İzmir'in değil, ülkenin kurtuluş günüdür.

Tek Yumruk Olan Türkiye Cumhuriyeti

Kurtuluş Savaşında tek yumruk olan hakanlıkların devamı olan Türkiye Cumhuriyeti döneminde 39 yıl içinde nasıl oldu da 27 Mayıs 1960'daki rezalete gelindi? Öyle bölümler oldu ki, bir taraf sanki yamyam gibi öbür tarafı her fırsatta yiyen bu yamyamlara hâlâ soruşturma açılmış değil. Bugün dâhil hep iktidar veya alternatif olanlar 27 Mayıs olayını çok kötü olduğunu savunduğu halde, öteki taraf 12 Eylül 1980 olayını kötülenmektedir. Oysa Demirel, Kenan Evren Paşa'ya dedi ki, "Bir günde terörü bitirecek kadar gücün vardı da niye ihtilal yaptın." Anında verilen cevap, "Dün CHP'yi kapatma gücüm yoktu, ihtilal mecbur olarak son çare idi." Kenan Paşa ilave etti, "Biz Demirel ve partisini hiç suçlu görmedik ancak, Demirel, CHP'ye verilen ceza gibi bize de ceza ver ki sonunda badem gözlü olalım düşüncesinde idi."

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft