7 yaşındaki küçük çocuğun yuttuğu 11 mıknatıs başarılı ameliyat ile çıkartıldı

7 yaşındaki küçük çocuğun yuttuğu 11 mıknatıs başarılı ameliyat ile çıkartıldı
Eklenme : 17.03.2021 16:43:00
Görüntülenme: 2041

İstanbul'da yaşayan ve 11 adet 'Neodyum Renkli Mıknatıs topları'nı yutan küçük çocuk Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yapılan başarılı ameliyat ile sağlığına kavuştu. Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden yapılan açıklamada, "Küçük hastamızın bağırsaklarında bulunan 11 adet renkli neodyum mıknatıs topları yaklaşık 2 saat süren başarılı ameliyatın ardından çıkartılarak hastamız sağlığına kavuştu" ifadelerine yer verildi.

Kadir Tamer 

Edinilen bilgiye göre, İstanbul'da yaşayan U.K. isimli vatandaş 11 adet 'Neodyum Renkli Mıknatıs topu' yutan 7 yaşındaki yavrusunun tedavisi için Prof. Dr. Süleyman Cüneyt Karakuş'a ulaştı. Yapılan görüşmede; baba U.K. İstanbul'da yaşadıklarını ve karın ağrısı ile başvurdukları merkezde çekilen grafide 11 adet küçük mıknatıs görüldüğünü, 3 günlük takipte mıknatısların yer değiştirmediğini söyledi. Görüşmede 7 yaşındaki çocuğun son 1 ayda ara ara renkli neodyum mıknatıs toplarını yuttuğu ortaya çıktı. Hafif karın ağrısı olan hastanın Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne gelmesinin ardından çekilen karın grafisinde, bağırsaklarındaki neodyum tipi mıknatısların yer değiştirmediği görülmesi üzerine doktorlar ameliyat kararı alındı. 22 Şubat akşamında, Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Süleyman Cüneyt Karakuş ve ekibi tarafından 7 yaşındaki hasta ameliyata alındı. Yaklaşık 2 saatlik operasyonun ardından küçük çocuğun bağırsaklarında bulunan 11 mıknatıs çıkartıldı. Mıknatısların ince bağırsakları 2 yerden deldiği belirlenirken ameliyatta bu delikler onarıldı. Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde gerçekleşen başarılı ameliyatın ardından sağlığına kavuşan küçük çocuk 1 Mart tarihinde ailesi ile birlikte hastaneden taburcu oldu. 

Çocuklarımızın hayatını tehdit ediyor

Neodyum mıknatısların çok güçlü olduklarını ve oyuncaklarda kullanılmaya başlanması ile birlikte birçok çocuk tarafından yutularak mide ve bağırsak hasarı yarattığını, hatta ölümlere yol açtığını belirten Prof. Dr. Süleyman Cüneyt Karakuş şunları söyledi: 

"Oyuncaklarda kullanılan,  ayrıca erişkinler tarafından da 100'lü paketler halinde alınarak stres giderici olarak kullanılmaya başlanan neodyum mıknatıslardan birkaçının kaybolması dikkat çekmemektedir. Renkli şekere benzemeleri nedeniyle çocukların ilgisini kolayca çeken bu mıknatıslar yutulduklarında araya doku alarak sıkıştırmakta ve hareket edememektedirler. Bizim küçük hastamızda da mıknatısların yer değiştirmemesi ameliyat kararı vermemizde etkili oldu. Sıkışan dokularda belli zaman diliminde ezilme ve bağırsaklarda delik oluşturarak çocuklarımızda ölüme dahi yol açabilecek tehditler oluşturmaktadırlar. Sonuç olarak, yutuldukları zaman çocuklarımızın sağlığı için büyük riskler oluşturan mıknatısların evlere sokulmaması veya çocuklarımızın ulaşamayacağı yerlerde saklanması büyük önem arz etmektedir. Birçok ebeveyn, çocuklarının mıknatıs, lego, para, pil, vb. yabancı cisimleri yuttuğunu fark etmez. Bu nedenle ailelerin çocuklarına aldıkları oyuncaklar konusunda çok dikkatli olmaları ve onları çok iyi gözlemlemeleri gerekir."


YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft